6. júla 2025

Trumpovo mlčanie o strate ukrajinského územia s lítiom hovorí za všetko.

Trumpovo mlčanie o strate ukrajinského územia s lítiom hovorí za všetko.

Trumpovo mlčanie o strate ukrajinského územia s lítiom hovorí za všetko.

Zdielajte....

Trumpovo mlčanie o strate ukrajinského územia s lítiom hovorí za všetko.Vychvaľovaná dohoda o nerastných surovinách spred len niekoľkých mesiacov sa ukazuje ako tenká ako papier, na ktorom bola napísaná. Minulý týždeň ruské vojenské sily obsadili cenné lítiové pole v Doneckej oblasti na Ukrajine, čo je najnovší úspech letnej ofenzívy Moskvy .

Trumpovo mlčanie o strate ukrajinského územia s lítiom hovorí za všetko.

Predmetné ložisko lítia považujú analytici z odvetvia za pomerne malé, napriek tomu sa však považuje za žiadanú investíciu kvôli koncentrácii a vysokej kvalite rudy. Inými slovami, je to presne ten druh aktíva, ktoré sa Trumpova administratíva zdala byť ochotná využiť, keď začiatkom tohto roka podpísala s Ukrajinou veľmi oslavovanú dohodu o nerastných surovinách .

Reakcia Washingtonu? Žiadna. Prehra nevyvolala žiadnu odozvu od prezidenta Donalda Trumpa ani jeho poradcov. Ukrajina a jej podporovatelia, ktorí dúfali v trvalý záujem USA o Ukrajinu a jej bezpečnosť, sú sklamaní.

Napriek tomu, že sa jej v Spojených štátoch nevenovala takmer žiadna pozornosť, táto epizóda ponúka tri dôležité poznatky o stave vojny a vyhliadkach na mier v blízkej budúcnosti.

Po prvé, tento neúspech je jasnou pripomienkou, že čas nehrá na strane Ukrajiny. Pokračovanie vo vojne pravdepodobne nezlepší bojisko ani rokovaciu pozíciu Kyjeva. Trumpova administratíva v utorok práve nariadila zastavenie vojenskej pomoci , pričom dorazia posledné balíčky pomoci iniciované za Bidenovej administratívy. Ukrajinskej armáde už dochádzajú rakety protivzdušnej obrany na ochranu miest pred útokmi ruských dronov a rakiet a koniec americkej pomoci by mohol viesť k nedostatku vojenskej sily aj v iných oblastiach.

Pripočítajte k tomu obavy z vysokej miery dezercie medzi vyčerpanými ukrajinskými vojakmi a je nepravdepodobné, že sa situácia pre tohto ťažko skúšaného amerického partnera čoskoro zlepší.

Stále sa ozývajú hlasy, ktoré tlačia Ukrajinu do boja a tvrdia, že Rusko je na pokraji kolapsu a že s trochou väčšej vojenskej pomoci z Európy a Spojených štátov má Ukrajina šancu na víťazstvo . To je však len zbožné prianie. Putin vsadil na Ukrajinu príliš veľa na to, aby teraz ustúpil, a verí, že Rusko má schopnosť absorbovať ďalšiu bolesť a ďalšie boje, ak to bude potrebné. Ukrajina na druhej strane naďalej neustále stráca územie a s ním aj cenné zdroje a ekonomické kapacity, ktoré by mohli podporiť jej obnovu.

Predlžovaním bojov Kyjev riskuje povojnovú budúcnosť Ukrajiny. Čím skôr sa vojna skončí, tým lepšie budú pravdepodobne podmienky dohody pre Ukrajinu.

Po druhé, neexistujúca reakcia USA je symbolom veľmi nízkeho hodnotenia Ukrajiny a vojny proti nej, ktoré je v súčasnosti na Trumpovom zozname priorít. Keď sa Trump vrátil do Bieleho domu, najväčším strachom ukrajinských podporovateľov bolo, že donúti Ukrajinu k faktickej kapitulácii, čím by dal Rusku korisť. Napriek značnému napätiu medzi ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a Trumpom, ktoré sa prejavilo na katastrofálnom stretnutí v Oválnej pracovni koncom februára, sa tak nestalo.

Teraz však Kyjev a jeho podporovatelia majú novú obavu: Trump takmer úplne stratil záujem o Ukrajinu. Trump bol už frustrovaný z neúspešného úsilia o dosiahnutie mierovej dohody v trojročnom konflikte, ešte predtým, ako dva týždne krízy na Blízkom východe vymazali Ukrajinu z radaru Bieleho domu. Trump vynechal stretnutie so Zelenským, keď predčasne opustil konferenciu G-7 v Kanade, a hoci sa obaja stretli na okraji summitu NATO o týždeň neskôr, vojna na Ukrajine bola z programu summitu zjavne vynechaná , a to najmä preto, aby sa predišlo nezhodám medzi Spojenými štátmi a spojencami NATO v tejto otázke. Nehovorilo sa o rozšírení nových balíčkov vojenskej pomoci USA pre Ukrajinu a dokonca aj ukrajinské ponuky na nákup amerických zbraní sa stretli s obmedzeným nadšením.

V tomto bode, napriek pravidelným príspevkom na Truth Social, sa zdá, že Trump je spokojný s tým, že nechá Ukrajinu a Rusko pokračovať v boji, kým sa sami nedohodnú na urovnaní. To nie je zlý výsledok pre Rusko, ktoré má na bojisku dynamiku, ani pre Spojené štáty, ktoré nemajú na Ukrajine žiadny skutočný strategický záujem. Kyjev to však stavia do nevýhody a navyše je to presne ten výsledok, ktorému mala dohoda o nerastných surovinách zabrániť .

To, že dohoda neudržala Trumpovu podporu a záujem o Ukrajinu, by nemalo byť prekvapením. Je to slabá dohoda s neistými podmienkami , ktorú podpísal prezident, ktorého viac zaujíma uzatváranie dohôd, než ich dodržiavanie. Nereagovanie USA by však malo Kyjevu zdôrazniť, že je v budúcnosti odkázaný sám na seba. Prázdne dohody a ďalšie prosby neobnovia záujem a podporu USA o Ukrajinu. Európa môže časť medzery, ktorá vznikla po stiahnutí sa USA, zaplniť, ale z väčšej časti bude budúca bezpečnosť Ukrajiny teraz v jej vlastných rukách.

Napokon, mnohé nevýhody Ukrajiny v kombinácii s rastúcim nezáujmom USA naznačujú, že časový harmonogram mieru teraz do značnej miery závisí od Putina. Hoci ruský pokrok na bojisku je pomalý a nákladný, čo sa týka materiálu a ľudských životov, moskovská armáda pokračuje v postupe , využíva slabé miesta pozdĺž ukrajinských línií a postupne získava cenné územie vrátane hospodárskych a prírodných zdrojov.

Medzitým opakované ruské raketové a bezpilotné útoky na ukrajinské mestá sú ďalším potvrdením toho, že Putin sa ešte neunavuje vojnou a má v úmysle využiť svoju výhodu.

Európa ani Spojené štáty toho s týmto kalkulom nemôžu urobiť veľa, aj keby mal Trump záujem prinútiť Putina k prímeriu. Ďalšie sankcie pravdepodobne Putina nedonútia ustúpiť a obmedzenia západnej obrannej produkcie obmedzia to, čo sa dá Ukrajine ponúknuť z hľadiska dodatočnej vojenskej pomoci. Samotná Ukrajina má málo kariet na hranie. Vysokorizikové vojenské manévre Kyjeva, ako napríklad operácia Pavúčia sieť , môžu Moskve spôsobiť náklady, ale nebudú stačiť na zmiernenie Putinovho odhodlania.

Aj keď Putin momentálne možno drží krok, aj on bude pripravený v určitom okamihu prestať bojovať, možno aj keď súčasná ofenzíva koncom jesene vyprchá. A hoci má zmysel, aby sa Trump a jeho poradcovia nateraz odklonili od svojho každodenného angažmánu v Ukrajine a jej vojne, bolo by múdre, keby podnikli nejaké lacné kroky, aby zabezpečili, že ak a keď sa otvorí okno na rozhovory, budú pripravení ho využiť.

Po prvé, Trumpova administratíva by mala obnoviť bilaterálne stretnutia medzi predstaviteľmi USA a Ruska, podobné tým, ktoré sa konali začiatkom tohto roka v Rijáde . Posilnenie tohto komunikačného kanála teraz uľahčí vedenie produktívnych a podstatných diskusií neskôr, aj keď témy, ktorými sa bude v najbližších mesiacoch zaoberať, budú len povrchné.

Po druhé, Trump by mal povzbudiť Rusko a Ukrajinu, aby pokračovali v priamom dialógu a dokonca ho častejšie viedli . V konečnom dôsledku bude akákoľvek trvalá dohoda potrebovať podporu oboch bojujúcich strán, takže tieto osobné rozhovory budú nevyhnutné pre akékoľvek úsilie o dosiahnutie mierovej dohody.

Washington bude nakoniec musieť presvedčiť Európu k mieru. V minulosti to bolo ťažké, keďže európski lídri pôsobili predovšetkým ako prekážka úsilia o ukončenie vojny. Nedávny summit NATO však ukázal, aký veľký vplyv má súčasný Biely dom na európsky kontinent, ktorý sa desí opustenia. Trumpov tím by sa nemal báť využiť svoju prevahu a v predstihu prinútiť Európu, aby podporila akúkoľvek mierovú dohodu, na ktorej sa Ukrajina, Rusko a Spojené štáty dohodnú.

Nepritiahlo to veľa pozornosti, ale ruské obsadenie ukrajinských lítiových rezerv vo východnej časti krajiny a tlmená reakcia Trumpovho tímu v skutočnosti veľa hovoria o stave ukrajinsko-ruskej vojny. Keďže Ukrajina je v úzkych a Spojené štáty sa sústreďujú na iné veci, zdá sa, že Putin má tempo vojny pod kontrolou. Vyhliadky na mier v blízkej budúcnosti sú malé, ale väčšie príležitosti na mier môžu ležať v budúcnosti, najmä ak Washington už teraz pripraví základy.

Zdroj: Responsible Statecraft



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading