Ukrajinci v zmätku: Rusi sa snažia tlačiť a ísť ďalej

Ukrajinci v zmätku: Rusi sa snažia tlačiť a ísť ďalej
Ukrajinci v zmätku: Rusi sa snažia tlačiť a ísť ďalej. Ruská armáda pokračuje v postupe a zdá sa, že obsadila ďalšie dve ukrajinské dediny. Ukrajinci hľadajú spôsoby, ako čeliť novej ruskej taktike. Z frontovej línie sa hovorilo, že najmä v Charkovskej a Sumskej oblasti upadli Ukrajinci do chaosu. Zdá sa, že v niektorých častiach frontu je to zlé. Francúzsky prezident Emmanuel Macron zároveň hľadá spôsoby, ako zvýšiť tlak na Rusko.
Ukrajinci v zmätku: Rusi sa snažia tlačiť a ísť ďalej
Rusi útočia na Ukrajinu už 1230 dní a ruské médiá tvrdia, že armáda obsadila ďalšie dve ukrajinské dediny, jednu v Doneckej oblasti a druhú v Charkovskej oblasti. Predpokladá sa, že ide o dediny Piddubne v Donecku a Sobolivka v Charkovskej oblasti. Agentúra Reuters poznamenala, že ruská vojenská mašinéria pokračuje v realizácii plánu na získanie kontroly nad celou Doneckou oblasťou, ale nebolo možné nezávisle overiť, či Rusi skutočne obsadili ďalšie dve ukrajinské dediny.
Tlačová agentúra Interfax samostatne informovala, že ruské sily zasiahli ukrajinskú leteckú základňu, zariadenie na výrobu komponentov pre drony s dlhým doletom a muničné sklady.
Ukrajinci sú nútení prispôsobiť sa zmenám ruskej taktiky. Politico poukázalo na to, že Ukrajinci skracujú obranné línie a budujú objekty menej viditeľné zo vzduchu ako oporné body. Aspoň pre drony, ktoré prechádzajú oblohou. Ukrajina reaguje budovaním opevnení pre menšie a menšie jednotky – od práporov asi 500 vojakov až po roty s približne 100 ľuďmi a teraz aj pre čaty s 20 až 50 vojakmi.
„Teraz vidíme, že najefektívnejšia pozícia je maximálne jeden klub. A ide hlavne o skupiny zákopov, dokonca aj takzvané zákopy, ktoré znemožňujú nepriateľovi používať úderné drony. Koniec koncov, teraz môže dron, najmä na optických vláknach, preniknúť akoukoľvek dierou,“ povedal koncom júna novinárom v Kyjeve hlavný veliteľ ukrajinskej armády Oleksandr Syrskyj.
Na všetky opevnenia dohliada ukrajinské ministerstvo obrany, ale za ich výstavbu a údržbu je zodpovedných niekoľko rôznych subjektov v závislosti od obrannej línie: Ozbrojené sily Ukrajiny, Štátna špeciálna dopravná služba ministerstva obrany a miestna vojenská a civilná správa. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal v januári uviedol, že vláda minulý rok minula 46,2 miliardy hrivien (930 miliónov eur) na výstavbu 3 000 obranných zariadení.
Je tu však problém. Akýkoľvek druh opevnenej stavby je účinný iba vtedy, ak je obsadený dostatočným počtom vojakov, povedal Syrskyj. Na frontovej línii dlhej asi 1200 kilometrov Ukrajina jednoducho nemá dostatok vojakov v porovnaní s ruskými silami.
„Všetko závisí od veliteľa. Ak nariadi kopanie a ťažbu, oblasť bude pevne opevnená. Ak (Rusi) uvidia, že vaša jednotka je dobre zakopaná, zaútočia na susedné jednotky,“ povedal jeden z obrancov. „Rusi tlačia všade, skúmajú slabé a problematické oblasti, poznajú ich všetky. A akonáhle nájdu tieto miesta, okamžite tam sústredia svoje zdroje a jednotky a začnú ich prerazovať,“ povedal. „A vtedy sa naša obrana začne rúcať.“
„Ak v opevneniach nie sú žiadni vojaci alebo je ich počet nedostatočný – napríklad keď je vybudovaný normálny oporný bod, ale zostanú v ňom dvaja alebo traja vojaci – toto opevnenie samozrejme neplní svoju úlohu,“ povedal Syrskyj.
V tejto súvislosti sú ukrajinskí vojaci nahnevaní na svoje velenie, že armáda niekoľko mesiacov bojovala v ruskej Kurskej oblasti, kde zviazala desaťtisíce ruských vojakov, ale vedenie krajiny tento čas nevyužilo na posilnenie obrany v susednom regióne Ukrajiny Sumy.
Rusko kontroluje takmer 19 % územia Ukrajiny vrátane Luhanskej oblasti na východe, viac ako 70 % Doneckej oblasti. Kontroluje časť Záporožskej oblasti, Chersonskú oblasť a časti Charkovskej a Sumskej oblasti. Rusko vyhlásilo, že Ukrajina sa musí vzdať štyroch regiónov – Donecka, Luhanska, Záporožia a Chersonu – ako súčasť akéhokoľvek potenciálneho mierového urovnania.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa chystá vyjadriť sa k vojne na Ukrajine. Server britských novín The Guardian pripomenul, že sa to stane vo Veľkej Británii. Macron začne v utorok štátnu návštevu Spojeného kráľovstva, kde vystúpi v parlamente a bude spolupredsedať stretnutiu o Ukrajine.
Macron a britský premiér Keir Starmer budú vo štvrtok hostiť 37. francúzsko-britský summit v Londýne, kde budú diskutovať o tom, ako posilniť obranné väzby v reakcii na totálnu inváziu Ruska na Ukrajinu. Summit sa dotkne nasadenia „upokojujúcich síl“ na Ukrajine po prímerí a toho, ako „zvýšiť tlak“ na Rusko, aby prijalo bezpodmienečné prímerie, uviedol Elyzejský palác. Poslednú štátnu návštevu francúzskeho prezidenta v Spojenom kráľovstve uskutočnil Nicolas Sarkozy v roku 2008.
Francúzsko-britské rozhovory prichádzajú niekoľko dní po tom, čo Macron telefonoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Napisali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme. ➡️Chcem Prispieť na chod stránky JNS⬅️
Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko
Subscribe to get the latest posts sent to your email.