17. júla 2025

Prázdne reči „ochotných“, keď sa má platiť vyparia sa ako prd

Prázdne reči "ochotných", keď sa má platit vyparia sa ako vyparia sa ako prd

Prázdne reči "ochotných", keď sa má platit vyparia sa ako vyparia sa ako prd

Zdielajte....

Prázdne reči „ochotných“, keď sa má platiť vyparia sa ako prd. Za zbrane pre Ukrajinu by Trumpovi mali platiť štáty z tzv. koalície ochotných. No ukazuje sa, že ak ide o platenie účtu, miznú z tejto koalície niektoré štáty ako švorc kamoši zo spoločného záťahu.. Momentálne skóre je 4:3 v prospech NEOCHOTNÝCH. Naďalej „ochotnými“ zostali iba Nemecko, Dánsko a Holandsko. Definitívne cúvlo Česko a ošívajú sa i Švédi, Nóri, Briti a Kanaďania.

Prázdne reči „ochotných“, keď sa má platiť vyparia sa ako prd

Francúzi a Taliani sa vyhovárajú, že sú za, ale radšej by zbrane pre Ukrajinu nedovážali z USA ale vyrábali vo svojich krajinách. Samozrejme, je to výhovorka, pretože vyrábať doma zbrane, aké sú schopné predať USA by si vyžadovalo minimálne 10 rokov / príprava kádrov, výskum, vývoj, vybudovanie výrobných kapacít, siete dodávateľov, logistika…odskúšanie…/. Francúzi a Taliani už skúsili vyrobiť európsku verziu Patriotov. Nazvali ju „Mamba“. Jej bojové výsledky sú však katastrofálne.

Francúzi a Taliani argumentujú, že ani so zbraňami z USA to nebude také ružové. USA meškajú z výrobou, testovaním, transportom. Napríklad na lietadlá F-35 od USA čakajú obe krajiny nekonečne dlho. Američania vyrábajú pomaly a aj z toho, čo vyrobia, musia doplňovať svoje sklady. Tie po konfliktoch v Gaze a Iráne dosť zívajú prázdnotou. Navyše, americký koncept „my vyrobíme-vy zaplatíte a odovzdáte Ukrajine“ je voči EU tak priehľadne zdieravý, že aj európska ministerka zahraničia neslávne známa K.Kallasová hovorí, že v tomto prípade Ukrajine nebudú pomáhať USA ale EU.

Ťažisko vojenskej pomoci Ukrajine ,zdá sa, bude na bedrách Nemecka. Toho Nemecka, ktorého rast HDP sa v 2025 asi po druhý raz prepadne do záporných čísiel. A nejde o nič prechodné. Nemecká ekonomika stagnuje resp. upadá /aj keď Fitch nedávno potvrdila Nemecku rating AAA so stabilným vývojom/. Problém je, že Nemecko má drahší sociálny systém, než aký si môže dovoliť. Fabriky a služby produkujú, no trpia na zlý demografický vývoj Nemecka. Čosi sa dá nahradiť imigrantmi, no kvalifikované pozície by mali ostať Nemcom -ktorí jednoducho nie sú. Nezamestnanosť sa v Nemecku pohybuje okolo 6%. To je síce fajn, ale výroba a služby, tobôž veda, výskum, vývoj sa z toho, čo trh práce ponúka zabezpečiť nedá. Nemecká ekonomika nestojí na takom percente výroby a služieb s vysokou pridanou hodnotou, na akom by mala.

„Leider“, – nemecká ekonomika netvorí dosť ziskov na drahý sociálny systém, či na drahé americké alebo domáce nemecké zbrane. To veru nie je dobrá správa, ani pre Nemcov a ich dôchodky, ani pre amerických výrobcov zbraní a v konečnom dôsledku ani pre Ukrajinu. -Pre Ukrajinu je to vlastne najviac bolestivé. Spočíva v tom, že dodávky zbraní schopné pomôcť Ukrajine proti ruskej ofenzíve, sú potrebné už-už. Ba vlastne bolo potrebné už pred pár mesiacmi. No a nie sú…

Suma sumarum, brzdou účinnej pomoci Ukrajine zo strany EU nie je iba Slovensko, Maďarsko /a najnovšie vraj aj Malta/ , ale predovšetkým problémy doma, u veľkých hráčov EU/NATO, ako sú Nemci, Francúzi, Briti, Taliani…a pod. Pomoc Ukrajine nevetuje iba „darebácke“ Slovensko ale aj ekonomická stagnácia resp. úpadok vo veľkých krajinách Západnej Európy.

Ťažkosti s Ficom napokon EU asi zvládne. Či však v dohľadnom čase zvládne zmeniť krutú ekonomickú realitu dnešnej Európy na niečo pozitívnejšie, o tom dosť pochybujem.




Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.