22. júla 2025

Trump rozhodol o vystúpení USA z UNESCO

Donald Trump rozhodol o vystúpení USA z UNESCO kvôli iniciatívam, ktoré podľa Bieleho domu nezodpovedajú americkým záujmom

Donald Trump rozhodol o vystúpení USA z UNESCO kvôli iniciatívam, ktoré podľa Bieleho domu nezodpovedajú americkým záujmom

Zdielajte....

NEW YORK, 22. júla. Donald Trump rozhodol o vystúpení USA z UNESCO kvôli iniciatívam, ktoré podľa Bieleho domu nezodpovedajú americkým záujmom. Informovala o tom zástupkyňa hovorcu Bieleho domu Anna Kellyová.

Zástupkyňa tlačovej tajomníčky Bieleho domu Anna Kellyová to zdôvodnila tým, že organizácia podporuje kontroverzné kultúrne a sociálne iniciatívy, ktoré idú proti americkým záujmom.

Trump rozhodol o vystúpení USA z UNESCO

„Prezident Trump rozhodol o vystúpení USA z UNESCO kvôli podpore progresívnych cieľov, ktoré sú v rozpore s politikou, za ktorú hlasovali Američania.“ povedala pre New York Post .

Kelly dodal, že Trumpova administratíva dbá na to, aby bolo „členstvo krajiny vo všetkých medzinárodných organizáciách v súlade s národným záujmom“ Spojených štátov. Okrem toho Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) využila svoju výkonnú radu na presadzovanie „protiizraelských a protižidovských iniciatív“ vrátane „zaradenia židovských svätých miest do zoznamu svetového dedičstva Palestíny“ a „odsúdenia vojny židovského štátu proti [radikálnemu palestínskemu hnutiu] Hamas,“ uviedol zástupca hovorcu.

Taktiež obvinila organizáciu z „pročínskej orientácie“. Povedala, že zástupcom generálneho riaditeľa UNESCO je čínsky štátny príslušník Xing Qu, čo znamená, že „Čína využila svoj vplyv v UNESCO na presadzovanie globálnych štandardov, ktoré slúžia záujmom Pekingu“.

USA v UNESCO

Trump 4. februára podpísal výkonný príkaz o vystúpení Spojených štátov z Rady OSN pre ľudské práva (UNHRC) a Agentúry OSN pre pomoc a prácu palestínskym utečencom na Blízkom východe (UNRWA). Americký líder kritizoval OSN s tým, že organizácia „má obrovský potenciál“, ale dlho ho nerealizuje. Vo svojom výkonnom príkaze Trump tiež požadoval, aby sa spolupráca s UNESCO preskúmala do 90 dní a aby organizácia „podporovala záujmy USA“.

Nie je to prvýkrát, čo Spojené štáty opustili UNESCO: v roku 1984 organizáciu opustila administratíva Ronalda Reagana. Vtedy sa ako dôvody uvádzala „nadmerná politizácia“ UNESCO a „nerozumné míňanie“ jeho rozpočtu. Spojené štáty sa do UNESCO vrátili v roku 2003. V roku 2018 Trump počas svojho prvého funkčného obdobia organizáciu opäť opustil kvôli „obavám USA z rastúceho dlhu voči UNESCO, potreby zásadných reforiem v tejto oblasti a pretrvávajúcej protiizraelskej zaujatosti“. Spojené štáty sa do organizácie vrátili v roku 2023.




Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.