Lipšicov človek zabezpečil auto pre Káľavského na cestu na Balkán, pomáhali mu českí tajní. Vypovedal policajt z inšpekcie
👉 Snažíme byť s Vami neustále v kontakte. Sledujte nás tiež na telegrame👈
👉Sledujte nás tiež na X. com 👈
Chránený policajt v kauze Rozuzlenie Juraj Svitok má vraj informácie z dvoch zdrojov.
Júlia Piraňa Mikolášiková
Juraj Svitok bol pôvodne radový operatívec z Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) a so svojim parťákom Michalom Štálnikom pôsobili na vysunutom pracovisku v Prievidzi. V novembri 2020 na inšpekcii zriadili pracovnú skupinu Reštart, ktorá sa mala venovať podozreniam z trestnej činnosti policajtov a príslušníkov Kriminálneho úradu Finančnej správy SR. Členom bol aj Juraj Svitok.
Neskôr získal na inšpekcii funkciu zástupcu a na tomto poste pôsobil až do konca novembra. Po nedávnom nástupe nového šéfa Branislava Zuriana sa ho dotkli organizačné zmeny, preradili ho na policajné obvodné oddelenie v Bánovciach nad Bebravou. V kauze Rozuzlenie vypovedal koncom novembra ako svedok, ktorý má status chráneného oznamovateľa.
Prípad Rozuzlenie: Je pokračovaním vojny v bezpečnostných zložkách. Podľa uznesenia o vznesení obvinenia z augusta tohto roka Peter Košč alias pán X riadil zločineckú skupinu, ktorá chcela diskreditovať našich chlapcov so správnym morálnym kompasom bojujúcimi s temnými silami okolo vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jána Čurillu, skupina tiež mala ovplyvňovať priebeh exponovaných trestných konaní. Okrem Petra Košča obvinili aj bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského, jeho nástupcu Michala Aláča, exšéfa bratislavských operatívcov NAKA Jána Káľavského a bývalého príslušníka spravodajskej služby Martina Ciriaka.
Vo výpovedi, ktorú mám k dispozícii, Juraj Svitok opisoval ako získal rôzne informácie od svojich rôznych informátorov aj z prostredia SIS. Obsah výpovede by stál za samostatnú analýzu. V tomto texte sa však budem venovať iba jednému tvrdeniu, ktoré sa týka Petra Krajíčka.
Peter Krajíček je bývalý policajt, riaditeľom Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK), ktorý bol predchodcom NAKA sa stal v čase, keď bol ministrom vnútra Daniel Lipšic (vtedy KDH). Dnes je špeciálny prokurátor. Výsledkami práce protimafiánskeho úradu pod vedením Petra Krajčíka sa Daniel Lipšic často rád verejne prezentoval a budoval si tak imidž bojovníka s podsvetím. Peter Krajíček bol aj na oslave jeho štyridsiatky. Následne si začal budovať ozaj zaujímavú kariéru a v súčasnosti zastáva post pridelenca našej spravodajskej služby v Českej republike.
Auto od českých tajných
Juraj Svitok v spontánnej časti výpovede uviedol, to čo sa vraj dozvedel od svojich informátorov, v spravodajskej službe bol zriadený akýsi odbor X, ktorému mal šéfovať bývalý policajt Branislav Jendrušák.
Tento policajt v minulosti pôsobil v tíme Gorila a v čase, keď rezort vnútra viedol Daniel Lipšic, si vytvoril veľmi blízky vzťah s Vladimírom Pčolinským, ktorý vtedy šéfoval kancelárii ministra. Na tento odbor v spravodajskej službe údajne boli zaradení lojálni ľudia.
„…z tohto odboru mal byť financovaný aj v zahraničí pobyt pán Káľavského. Taktiež aj vozidlo, podľa mne dostupných informácií, ktoré mal v minulosti v zahraničí, teda v Bosne, malo byť zabezpečené tajnou službou Českej republiky, respektíve mal to zastrešovať pridelenec Peter Krajíček,“ povedal po zákonnom poučení Juraj Svitok.
Ján Káľavský v Bosne a Hercegovine jazdil na tomto aute s českými značkami. (zdroj: archív pir)
Na otázky obhajcov uviedol, že informácie získal z dvoch zdrojov, od svojho informátora z prostredia SIS a z NAKA, „asi od operatívca Romana Staša“.
V priebehu výsluchu ešte vyhlásil, že informátorov si riadne viedol, zdôraznil, že veci, ktoré sa ich týkajú, patria do režimu utajenia. Niektoré schôdzky si pre vlastnú ochranu aj nahrával, s inými informátormi sa zase kvôli bezpečnosti nestretával a komunikovali iba cez aplikácie.
Kto je Ján Káľavský?
Ešte na prelome rokov 2020 a 2021 Peter Košč požiadal vtedajšieho šéfa NAKA Branislava Zuriana, aby sa stretol s jeho kamarátom Jánom Káľavským, ktorý v tom čase šéfoval na elitnom úrade bratislavským operatívcom.
Branislav Zurian, si na presný dátum nevie spomenúť. Bolo to iba pár dní po tom, ako zomrel policajný exprezident Milan Lučanský, ktorý bol jeho veľmi blízky priateľ. Mal dovolenku a podriadený ho tak navštívil doma v Poprade. Porozprával mu príbeh o tom, ako NAKA manipuluje kauzy. Branislav Zurian si rozhovor nahral, robil tak vraj z bezpečnostných dôvodov.
V marci 2021 NAKA obvinila Petra Košča v korupčnej kauze bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, doma ho však nenašli, nezistili si totiž, že už skôr odcestoval aj s rodinou do zahraničia. Odvtedy je na úteku. O dva dni na to, Ján Káľavský išiel za Branislavom Zurianom a oznámil mu, že má informácie o manipulácii v uvedenom korupčnom. O ďalšie dva dni, vtedajší riaditeľ NAKA o tom spísal úradný záznam a odniesol ho na bratislavskú krajskú prokuratúru.
Korupčná kauza bývalého špeciálneho prokurátora: Podľa obžaloby v lete 2016 vraj na chodbe Univerzitnej nemocnice s poliklinikou Milosrdní bratia v Bratislave vtedajší špeciálny prokurátor prevzal úplatok v sume 50-tisíc eur v knihe s vyrezanými stranami prostredníctvom najznámejšieho kajúcnika Bernarda Slobodníka od Petra Košča. Úplatok sa údajne týkal „upratania“ dvoch prípadov. Išlo o pozemkovú kauzu Petra Košča a prípad vynášania informácií zločineckej skupine sýkorovcov, v ktorom bol podozrivý niekdajší šéf policajných odposluchov Jozef Rehák.
Najskôr Ján Káľavský vypovedal o manipuláciách konaní trikrát na ÚIS. V apríli 2021 (14. apríla, 26. apríla, 27. apríla), opísal ako s kolegami vraj manipulovali trestné konania a nahovárali svedkov na výpovede, tak ako potrebovali.
Následne 21.mája 2021 Jána Káľavského prvý raz obvinila inšpekcia za to, že mal vynášať informácie Petrovi Koščovi. Vyšetrovateľ inšpekcie ho aj zadržal a prokurátor žiadal pre policajta väzbu, sudca ho však 25. mája 2021 zo zadržania prepustil. Prokurátor dal síce sťažnosť, no neskôr ju vzal späť a napokon zrušili aj samotné obvinenie.
Už v postavení agenta na základe príkazu súdu Ján Káľavský vypovedal na ÚIS dvakrát v júni 2021 (4. júna, 8. júna ). Komunikáciu s kolegami si nahrával a zvukové záznamy odovzdal inšpekcii.
Na základe výpovede Petra Petrova alias Tigra ho kolegovia z NAKA 22. septembra 2021 obvinili. Tentokrát aj z korupčných trestných činov. Už však nebol na Slovensku, súd po pár dňoch vydal zatykač a polícia 7. októbra 2021 vyhlásila pátranie. V tomto prípade Jána Káľavského už aj v neprítomností odsúdili na sedem rokov a peňažný trest 5-tisíc eur. Rozsudok nie je právoplatný, rozhodovať bude ešte Najvyšší súd SR. V Bosne a Hercegovine ho zatkli 14. apríla 2022 a aj prepustili na slobodu, ako sa ukázalo, v balkánskej krajine požiadal o azyl a v súčasnosti pracuje v požičovni elektrobicyklov.
List do Bosny a Hercegoviny
Najavo však vyšla informácia, že naša spravodajská služba poslala do spravodajskej služby Bosny a Hercegoviny list, podľa zistení NAKA, v ňom Jána Kaľavského vykresľoval ako obeť prenasledovania. Už vtedy sa objavili informácie, že existujú podozrenia, že spravodajská služba napomáhala obvinenému expolicajtovi na úteku. Poverený šéf spravodajskej služby Tomáš Rulíšek, ktorý prevzal vedenie po obvinenom Michalovi Aláčovi tento list v auguste vysvetľoval parlamentnému výboru na kontrolu SIS. Poslancom aj list ukázal, podľa niektorých bol vraj bez podpisu. Viacerí vtedajší členovia parlamentného výboru žiadali, aby sa prešetrilo, kto list zostavil. Prezidentka Zuzana Čaputová vyhlásila, že nemá vedomosť, že by sa Tomáš Rulíšek podieľal na liste, rovnako ako vtedajší poverený premiér Ľudovít Ódor povedal, že pod ním nie je podpísaný. List podlieha utajeniu a je predmetom vyšetrovania. Tomáš Rulíšek pre média vyhlásil, že nemôže komentovať žiadne formy medzinárodnej spolupráce.
BIS si spoluprácu so SIS pochvaľuje
Prebehla v nejakom prípade medzinárodná spolupráca SIS s partnerskou službou v Českej republike v období od 25.mája 2021 (deň prepustenia Jána Káľavského so zadržania – poz. autorky) do 14.apríla 2022 (deň zadržania Jána Káľavského v Bosne a Hercegovine – poz. autorky)? Zo SIS do času publikovania tohto článku neodpovedali.
Pýtala som sa aj v Bezpečnostnej informačnej službe (BIS) v Prahe. Zaujímalo ma na akej báze, akou formou, ako často komunikuje BIS s pridelencami s partnerských spravodajských služieb a tiež, či v danom období prebehla v nejakom prípade spolupráca so Slovenskom.
„Vo všeobecnej rovine môžem iba potvrdiť, že spolupráca so Slovenskou informačnou službou je dlhodobo na vysokej úrovni,“ uviedol pre môj blog hovorca Bezpečnostnej informačnej služby Ladislav Šticha, s tým, že informácie, na ktoré som sa pýtala, nepatria medzi verejné a nie je možné ich poskytnúť.
„Nepoznám toho človeka,“ povedal pre môj blog v telefonickom rozhovore Peter Krajíček. Na otázky, že či mu do Bosny a Hercegoviny zabezpečoval auto a či ho už predvolal vyšetrovateľ kauzy Rozuzlenie na výsluch, uviedol, že sa nebude vyjadrovať, poďakoval sa a zložil telefón.
Rozhovor o aute s Jánom Káľavským
Samotný hlavný aktér príbehu Ján Káľavský na moje otázky odpovedal cez sprostredkovateľa. Otázky dostával postupne, až keď odpovedal na prvú, dostal ďalšiu atď.
Poznáte bývalého riaditeľa ÚBOK-u Petra Krajíčka?
Vôbec ho nepoznám, keď som nastúpil na NAKA, on tam už nepôsobil. Neviem ani ako vyzerá, len som o ňom počul.
Kedy ste prišli do Bosny a Hercegoviny?
V auguste 2021, keď som videl tlačovku strany SMER a tam Fico hovoril, že majú informácie o tom, že obvinia Santusovú (Diana Santusová – bývalá šéfka inšpekčného tímu Oblúk, dnes funkcionárka inšpekcie – pozn. autorky) a znovu obvinia Zuriana.
Používali ste v Bosne a Hercegovine niekedy auto s českými značkami?
Áno, ešte aj stále používam.
Čo je to za auto?
Je to auto, ktoré má požičané moja manželka od jedného známeho z Čiech a má v jednom obchodnom centre reštauráciu, má s ním s ním podpísanú zmluvu o výpožičke na užívanie.
Existuje výpoveď o tom, že to auto mal zabezpečiť práve Peter Krajíček, ktorý je pridelenec SIS v Prahe v spolupráci s BIS.
Nepoznám ho. Na auto máme na zmluvu od známeho z Čiech. A pokiaľ viem, boli za ním aj českí policajti z cieľového pátrania a povedal im, že ho požičal na zmluvu mojej manželke.
Možné verzie
Podľa výpovede Juraja Svitoka automobil mal údajne zabezpečiť pre Jána Káľavského pridelenec spravodajskej služby v Prahe Peter Krajíček. Ján Káľavský priznáva, že na Balkáne používa motorové vozidlo s českými značkami a však tvrdí, že ho má na riadnu zmluvu požičané jeho manželka od rodinné známeho z Českej republiky. Peter Krajíček aj Ján Káľavský povedali, že sa nepoznajú.
Pre posúdenie celého prípadu je podstatné aj to, že Ján Káľavský zo Slovenska odišiel v auguste 2021 a obvinili ho až 22. septembra 2021, respektíve 7. októbra 2021 zatýkací rozkaz zaevidovali do policajnej databázy a vyhlásili pátranie.
Prvá verzia: Naša spravodajská služba oficiálne požiadala partnerskú službu v Českej republike o spoluprácu na operácii a chceli zabezpečiť automobil pre Jána Káľavského do Bosny a Hercegoviny. Človek, ktorého spomína Ján Káľavský ako rodinného známeho, môže mať vzťah k BIS. SIS mohla mať na takýto postup svoje dôvody, no mohli BIS aj zaviesť.
Naša spravodajská služba sa angažovala aj v prípade Petra Tótha, ktorý vypovedal ako svedok proti Marianovi Kočnerovi, SIS mu cez partnerské spravodajské služby znemožnila vstup do USA, v čase keď ešte vypovedal ako utajený svedok a rovnako sa spravodajská služba zaujímala o jeho bankové účty, pričom tieto informácie zo SIS unikli. Nasvedčujú tomu aj správy, ktoré Peter Košč z falošného facebookové profilu písal Petrovi Tóthovi, pričom tieto informácie vyplynuli z konania na NAKA (mimo exponované kauzy), v ktorom policajti okrem iného riešili aj vyzradenie identity utajeného svedka.
Druhá verzia: Peter Krajíček a Ján Káľavský sa poznať vôbec nemusia, no pridelenec SIS mohol konať na žiadosť niekoho iného, vo veci sa mohol angažovať na vlastnú päsť a BIS so záležitosťou nič nemá. Českú spravodajskú službu si informátor Juraja Svitok iba domyslel. Vychádzať mohol zo známych informácií o tom, že Peter Krajíček je pridelenec v Prahe a má blízky vzťah s Petrom Koščom, ktorý má zase blízko k Jánovi Káľavskému.
Tretia verzia: Ján Káľavský síce pricestoval do Bosny a Hercegoviny na aute s českými značkami, čo aj sám potvrdil a Peter Krajíček sa v prípade vôbec neangažoval a nemá s tým nič spoločné. Ide iba o domnienku zdroja, ktorý informáciu poskytol Jurajovi Svitokovi, pričom zdroj vychádzal zo známych informácií o tom, že Peter Krajíček je pridelenec v Českej republike a má blízky vzťah s Petrom Koščom, ktorý má s Jánom Káľavským priateľský vzťah.
Štvrtá verzia: Juraj Svitok si vymyslel, že takúto informáciu získal zo svojich zdrojov, informátor mu ju neposkytol a vychádzal iba zo známych informácií o tom, že Peter Krajíček je pridelenec SIS v Prahe a má blízko k Petrovi Koščovi, ktorý má blízko k Jánovi Káľavskému.
Poznámka na záver: Pri písaní tohto článku som vychádzala z toho, že Juraj Svitok je znalý práva a vypovedal po zákonnom poučení. Oslovila som všetkých zainteresovaných a ich vyjadrenia som zverejnila. Každopádne je to však čudná informácia. Veď je toľko možností, ako sa dostať do Bosny a Hercegoviny. Na hraniciach kontrolujú okrem pasov pasažierov aj doklady od vozidla a zapisujú ich do evidencie. Prečo by do toho okrem SIS zaťahovali ešte aj BIS? Nechali by Jánovi Káľavskému motorové vozidlo z Českej republiky taký dlhý čas? Takto hlúpo by zanechávali stopy? Naviac, exvyšetrovateľ NAKA Marián Kučerka ušiel do Bosny a Hercegoviny normálne, sám, so svojím pasom na aute svokry. Celé Rozuzlenie sa tak ešte viac zauzlieva a ostáva ešte veľa nezodpovedaných otázok.
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme