Lucia Kurilovská: OPOZÍCIA KLAME! Žiadna demokracia tu nekončí, naopak! Zákony majú slúžiť ľuďom
👉 Snažíme byť s Vami neustále v kontakte. Sledujte nás tiež na telegrame👈
👉Sledujte nás tiež na X. com 👈
V štúdiu eReport sme vyspovedali Dr.h.c. Prof. JUDr. Luciu Kurilovskú, štátnu tajomníčku Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Témou rozhovoru Bez cenzúry sú aj témy, ktoré momentálne rezonujú v spoločnosti a aktuálne k nim prebieha rozprava v Národnej rade Slovenskej republiky ako návrh na zrušenie ÚŠP, novela Trestného zákona a Trestného poriadku. Pozrite si náš rozhovor a dozviete sa odpovede aj na ďalšie otázky ako:
- Aký je jej profesionálny názor na zrušenie ÚŠP a či jeho zrušením skončí na Slovensku
demokracia - Ako vníma pouličné protesty proti zrušeniu ÚŠP a čo majú spoločné s odbornou a vecnou
argumentáciou - Ako vníma študentskú iniciatívu na PF UK so snahou hejtovať dekana Eduarda Burdu
- Či je na programe dňa legislatívna úprava inštitútu tzv. „oznamovateľa“
- Aké sú základné zmeny v navrhovanej novele Trestného zákona a či sa priblíži touto novelou
Slovensko k európskemu štandardu - Čo sa bude meniť v Trestnom poriadku a čo zásadné vyplýva z jeho novelizácie
- Čo jej spadá, ako štátnej tajomníčke, do portfólia v rámci rezortu MV SR
- Ako sme na tom po personálnej, ale aj technickej stránke v Hasičskom a záchrannom zbore
- Či majú podporu MV SR aj dobrovoľné hasičské zbory
- Čo plánuje rezort vnútra smerom k lepšiemu fungovaniu Horskej služby
- Či sú už nejaké predstavy na ministerstve ako by mal do budúcnosti fungovať Záchranný
integrovaný systém
Ako potvrdila štátna tajomníčka Kurilovská, po schválení navrhovaných zmien trestného zákona, trestného poriadku a po zrušení ÚŠP sa priblížime úrovni ostatných vyspelých krajín EÚ. Chystané zmeny podľa nej vychádzajú práve z porovnania s inými krajinami EÚ.
V štúdiu eReportu v relácii Bez cenzúry Fedor Flašík vyspovedal Luciu Kurilovskú (Hlas-SD), štátnu tajomníčku Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Predmetom rozhovoru boli témy, ktoré momentálne rezonujú v spoločnosti. Hovorilo sa však aj o dôležitých zákonoch, ku ktorým aktuálne prebieha rozprava v Národnej rade Slovenskej republiky.
Iba výmysly
„Samozrejme, že tu je diskusia,“ zdôraznila. Doplnila, že táto diskusia prebiehala už aj minulosti. Ako tvrdí, odborná obec dlhodobo upozorňuje na nedostatky a na potrebu zmien trestného zákona a trestného poriadku.
Kurilovská ďalej vyvrátila aj ďalšie tvrdenia opozičných politikov, ktorí argumentujú, že spomínané zmeny zákonov sú šité na mieru pre konkrétnych ľudí z medializovaných káuz.
„Je to nezmysel. Ale politicky to dobre znie a keď sa to veľakrát opakuje, tak už to vnáša určité pochybnosti,“ uviedla s tým, že si vôbec nedokáže predstaviť, ako by to bolo možné.
A to z dôvodu, že nie je možné vstupovať do živých konaní, kde bolo začaté trestné stíhanie.
Zneužití študenti a všemocný Lipšic
V súvislosti s nedávnymi útokmi na dekana Právnickej fakulty UK Eduarda Burdu, na ktorého zaútočil študent práva pre dekanove odborné právne názory, Kurilovská z pozície profesorky hovorí, že takýmto spôsobom sa to nerobí.
„Diskusia na akademickú pôdu patrí. Ale nemôže to byť spôsobom, ako sa to uskutočnilo,“ poznamenala. Podľa nej sa takto nemôžeme správať k človeku, ktorý sa celý život venuje trestnému právu.
„Postupovali sme správne. Máme zákon o služobnom pomere príslušníkov, kde je jasne napísané, ako má minister postupovať,“ uviedla Kurilovská v prípade policajtov z tzv. čurillovskej skupiny, ktorých minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) postavil mimo službu.
Opozícia v ich prípade tvrdí, že minister konal v rozpore so zákonom. A to z dôvodu, že ÚŠP pod Danielom Lipšicom týmto policajtov pridelila status chráneného oznamovateľa. Podľa koalície však Lipšic nekonal v medziach zákona.
Priblížime sa vyspelým krajinám
Ako potvrdila štátna tajomníčka, po schválení navrhovaných zmien trestného zákona, trestného poriadku a po zrušení ÚŠP sa priblížime úrovni ostatných vyspelých krajín EÚ.
„Zmeny vychádzajú práve z porovnania s inými krajinami EÚ. Okrem toho musíme dodržiavať aj smernice samotnej Únie,“ skonštatovala. V prípade trestnej činnosti súvisiacej s eurofondami zostáva príslušnosť európskej prokuratúry, upozornila.
Kurilovská dalej informovala, že vláda pripravuje veľké zmeny integrovaného záchranného systému, aby príslušníci policajného zboru a hasičského zboru vedeli lepšie spolupracovať v prípadoch dopravných nehôd či živelnej pohromy a podobne.
„Všetci, ktorí prídu na miesto činu, musia vedieť presne, ako postupovať. Jasne musia byť vydávané všetky príkazy,“ uviedla.
Dodala, že sa rovnako pripravuje veľká reforma krízového riadenia, pri ktorom v krízových situáciách predchádzajúce vlády zlyhali.
eReport
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme