22. mája 2025

Trestné oznámenia na Klimenta, Mazáka a Kolíkovú

Robert-Kalinak

Robert Kaliňák Trestné oznámenia na Klimenta, Mazáka a Kolíkovú

Zdielajte....

Trestné oznámenia na Klimenta, Mazáka a Kolíkovú. Disciplinárne návrhy na sudcov Najvyššieho súdu SR boli podané v súvislosti s činnosťou senátu 5T. Taktiež bolo podané trestné oznámenie na sudcu Juraja Klimenta z tohto senátu, na bývalého predsedu Súdnej rady SR Jána Mazáka a na exministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (SaS). Oznámili to v utorok minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) a minister obrany Robert Kaliňák (Smer).

Ich postup odôvodnili rozhodnutím Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý v minulom týždni vyhovel sťažnosti sudkyne Denisy Cvikovej. Tá sa sťažovala na porušenie svojich práv na osobnú slobodu v súvislosti s väzobným stíhaním v kauze Búrka.

„Na konci minulého týždňa sme sa dočkali európskej facky,“ komentoval rozhodnutie ESĽP minister Kaliňák. Podľa neho sa potvrdila európska hanba slovenskej justície, ktorú reprezentuje spomínaný senát 5T. Podľa jeho mienky tento senát reprezentovaný sudcom Jurajom Klimentom závažným spôsobom deformoval justíciu na Slovensku.

„Po takejto európskej hanbe nemôže súdiť ani dedinskú hádku o polku prasaťa, pretože jeho nezávislosť zjavne nebude daná… Je to európske vysvedčenie o tom, aká justičná tma tu posledné štyri roky bola,“ vyhlásil Kaliňák.

Kolíková upozornila, že je potrebné dokázať úmysel sudcov.

„Podáme disciplinárne návrhy a ďalšie právne kroky na vyvodenie zodpovednosti voči porušovateľom práva,“ doplnil minister Susko.

Minister Kaliňák považuje rozhodnutie ESĽP za prelomové, pretože predstavuje spojivo medzi časťami mozaiky. Dlhodobo tvrdil, že na čele justície stála hydra, ktorá sa odmietala riadiť zákonom a snažila sa politicky podkopať demokraciu. Podľa neho bývalý predseda súdnej rady Ján Mazák a ministerka Kolíková tieto postupy potichu podporovali.

Podľa Kaliňáka v prípade Kolíkovej existuje podozrenie, že úmyselne nechala plynúť lehoty na podanie disciplinárnych návrhov.

„Príde mi absurdné, že minister obrany, ktorý je priamo zainteresovaná osoba v samotných trestných konaniach, dáva takýto podnet,“ reagovala Kolíková. Dodala, že na vyvodenie disciplinárnej zodpovednosti voči sudcom musí byť preukázané úmyselné konanie proti právu.

Predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, Ján Šikuta, vyjadril rešpekt k zákonnej kompetencii ministra spravodlivosti v podávaní disciplinárnych návrhov.

O čo ide v prípade sudkyne Cvikovej

Prípad sudkyne Denisy Cvikovej sa týka obvinení z korupcie a zasahovania do nezávislosti súdu, ktoré vyplynuli z komunikácie prostredníctvom aplikácie Threema a svedeckých výpovedí. Európsky súd pre ľudské práva neskôr rozhodol, že jej práva na osobnú slobodu boli porušené počas väzobného stíhania a priznal jej odškodné.

Ministri strany Smer založili podnety proti sudcovi Klimentovi, bývalej ministerke Kolíkovej a predsedovi súdnej rady Mazákovi, opierajúc sa aj o verdikt Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) v prípade Cvikovej. Verdikt konštatoval, že dôvody na ponechanie sudkyne Cvikovej vo väzbe boli všeobecné a neindividualizované. ESĽP tiež považoval odôvodnenie o nenahradení väzby alternatívnymi prostriedkami za svojvoľné.

Súd v súvislosti s rýchlosťou trestného konania poukázal na zjavnú nečinnosť orgánov činných v trestnom konaní. Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) kritizoval senát Najvyššieho súdu SR 5T v prípade žiadosti o prepustenie Cvikovej z väzby za to, že svoje rozhodnutie oprel o dôvod, ktorý nebol predložený prokuratúrou a navyše sťažovateľke neumožnil vyjadriť sa k nemu. ESĽP za porušenia priznal sťažovateľke odškodné vo výške 19 500 eur za nemajetkovú ujmu.

(su, tasr)



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading