Všade tam, kde je pravda nebezpečná, je sloboda neistá

Všade tam, kde je pravda nebezpečná, je sloboda neistá
Kniha, ktorá položila základy všetkých moderných demokracií, má názov „Dve pojednania o vláde“, ktoré napísal John Locke v 17. storočí. Podľa historikov to však boli Catove listy, ktoré najviac ovplyvnili amerických osadníkov a ich predstavy o tom, ako by mala vyzerať slobodná spoločnosť.
Takto to napísali doslovne asi pred 300 rokmi v anglických novinách. Takzvané Catove listy popularizovali myšlienky slobodnej spoločnosti vo svojej dobe a v liste číslo 38 autor píše o práve občanov posudzovať svoju vládu a potrebe zaujímať sa o verejné záležitosti.
Catov list číslo 38 napísal Thomas Gordon v roku 1721 a hovorí o práve občanov posudzovať svoju vládu a občiansku zodpovednosť.
V liste píše:
Preklad, skratka, titulky autora.
Keby boli ľudia všade čestne poučení o pravde a privedení k rozumu, nebol by národ fanatikov alebo otrokov ponechaný pod slnkom. Šťastný osud si možno vždy priať, ale nikdy ho nemožno očakávať.
Sloboda nie je slobodná
Na väčšine zemegule nie je ani pravda, ani sloboda. Dokonca aj v najšťastnejších častiach sveta sú málo podporované a nehorlivo udržiavané, ale všade je veľa ľudí, ktorí proti nim neustále spiknú. Toto sú dve najväčšie požehnania občianstva. Ktokoľvek chce zničiť jedného z nich, musí zničiť oboje. Preto všade nájdeme tyraniu a podvod, nevedomosť a otroctvo spoločne.
Všade tam, kde je pravda nebezpečná, je neistá sloboda.
Doktrína vlády
Zo všetkých vedeckých disciplín, o ktorých viem na svete, je veda o vláde najľahšie pochopiteľná a napriek tomu najmenej pochopená. Väčšina z tých, ktorí riadia vládu, sa snaží presvedčiť ľudí na dne, že je to ťažké a komplikované, že by to nepochopili.
Toto je podvod. Každý oráč vie podľa výsledkov rozoznať dobrú vládu od zlej.
Čo je vláda, ak nie dôvera všetkých, alebo väčšinou jedného alebo niekoľkých jednotlivcov, ktorí sa majú starať o záležitosti všetkých, aby si každý mohol byť istejší svojimi vlastnými záležitosťami. Veľká a ušľachtilá úloha, zriedka vykonaná čestne.
Moc korumpuje
Preto by vláda mala byť obmedzená mnohými silnými obmedzeniami, pretože moc robí ľudí bezohľadnými voči ostatným a sebamilujúcimi. Akékoľvek porušenie dôvery, ktoré im bolo zverené, by malo byť potrestané, pretože zhovievavosť za chyby úradníkov môže byť krutá voči všetkým ľuďom.
Úprimnosť a jednoduchosť idú vždy ruka v ruke. Je rozumné podozrievať tých, ktorí robia jednoduché veci zložitými v politike temných úmyslov. Cincinnatus bol odobratý z pluhu, aby zachránil rímsky štát. Svoje povinnosti vykonával čestne a úspešne. Keď do nej vstúpil so všeobecným súhlasom, nechal ju na všeobecný potlesk.
Poznámka autora: Cincinnatus bol rímsky štátnik, ktorý sa stal predstaviteľom cnosti. V 5. storočí pred naším letopočtom napadli Rím nepriateľské kmene. Senát sa obrátil na Cincinnato, ktorý bol v tom čase farmárom, aby prevzal úrad diktátora a zachránil mesto. Cincinnatus prevzal úlohu, ktorá mu bola zverená, porazil nepriateľské kmene a len 16 dní potom, čo mu ľudia zverili absolútnu moc, odstúpil zo svojej pozície a vrátil sa na farmu.
Je po ňom pomenované mesto v Taliansku alebo napríklad Cincinnati, Ohio, USA.
Oráč lepší minister?
Zdá sa, že vláda v tom čase nebola ziskovým podnikaním. Rimania by boli šťastní, keby v čase svojho zotročenia dokázali vytrhnúť vládu z rúk cisárov a politikov a zveriť ju niektorým roľníkom. Je isté, že mnohí z ich cisárskych ministrov sa správali smiešnejšie, než by bola komisia oráčov, a krutejšie ako klub mäsiarov.
Verejné záležitosti by nikdy nemali byť tajné. Každý človek by mal vedieť, čo sa týka každého. Vláda má všeobecnú povahu, pretože sa týka cnosti občana, jeho majetku a jeho bezpečnosti.
Zlé vlády, ktoré násilne korisť, žiarlia na cnostných občanov a nepriateľov súkromného vlastníctva. Preto je vyčerpávanie a strašenie občanov vrcholom ich politiky a ich obľúbeným spôsobom vládnutia. V tejto situácii musia byť ľudia chudobní, aby boli v bezpečí.
Bez pravdy niet úprimnosti
Tam, kde je majetok v nebezpečenstve, bude málo priemyslu, a tam, kde je pravda nebezpečná, bude málo úprimnosti.
Naopak, dobrá vláda produkuje veľa šťastia a veľa ľudí. Grécko a Taliansko, pokiaľ boli slobodné, boli vzormi sveta. Ľudia mali vo vláde vedúcu úlohu. Ale čo je teraz Grécko a Rím? V Ríme je stádo rozmaznávaných mníchov a pokiaľ ide o moderných Grékov, sú len skupinou opovrhnutiahodných otrokov, ktorých turecký panovník udržiava v nevedomosti a veľkej biede, aby vyzerali skvele.
To je rozdiel medzi jednotlivými vládami a také dôležité je riadenie.
A povedať, že súkromní ľudia nemajú nič spoločné s vládou, znamená povedať, že súkromní ľudia nemajú nič spoločné s ich vlastným šťastím a nešťastím. Keďže celok by sa mal starať o bezpečnosť každého súkromného jednotlivca, je povinnosťou každého jednotlivca postarať sa o celok, ktorého je súčasťou.
Napísané v roku 1721.
Poznámka autora: Niektoré myšlienky jednoducho nestarnú a strašenie a cmúľanie zostáva najobľúbenejšou formou vlády. Texty, ktoré viedli k vytvoreniu najsilnejšej demokracie na svete, nikde nehovoria o potrebe bojovať proti dezinformáciám a zlým názorom. Je možné, že na to mali dôvod?
D. Toliar10. 6. 2024
Zdroje:
(1) Cato list 38
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme. ➡️Chcem Prispieť na chod stránky JNS⬅️