Michal Aláč po zbavení všetkých obvinení

Michal Aláč po zbavení všetkých obvinení
- Politici a tajná služba: Michal Aláč hovorí o svojich skúsenostiach s politikmi a tajnou službou, vrátane premiéra Ódora a prezidentky.
- Manipulácia vyšetrovaní: Savenna Monteloup diskutuje o manipuláciách vyšetrovaní a reakciách politikov na tieto informácie.
- Osobné skúsenosti: Aláč opisuje svoje osobné skúsenosti počas zadržania a po zbavení obvinení.
- Mediálna reakcia: Spomína reakcie médií a verejnosti na jeho prípad.
Savenna Monteloup: O politikoch, NAKA, špeciálnej prokuratúre, ale aj o podraze zo strany vyšetrovateľa Rozuzlenia, kým bol v cele predbežného zadržania. Ako reagovali politici na informácie tajnej služby o manipulovaní vyšetrovaní:
“Ich vyjadrenia si mohla prečítať verejnosť. Vyhradil sa nejakým spôsobom len Boris Kollár. Premiéri a prezidentka na tie správy nepovedali v podstate nič.” Ako fungoval pán premiér a zastupujúci minister vnútra Ódor s tajnou službou pod vedením Michala Aláča:
„S Ódorom sme si dohodli pravidelné stretnutia. Boli témy, ktoré ho aktívne zaujímali, ale téme manipulácií vyšetrovaní sa nevenoval. Bol viditeľný jeho kamarátsky vzťah s policajným prezidentom Hamranom. Aj na Bezpečnostnej rade štátu sedeli spolu v zákulisí.
O urážlivom vyhlásení Progresívneho Slovenska na adresu Aláča
Keď som sa Ódora pokúsil informovať o manipulovaní vyšetrovaní, bol v rozpakoch a v podstate sme sa bavili iba rámcovo s tým, že mám so sebou tie správy, ktoré mu môžem predložiť, ale bol dostatočne múdry na to, aby sa s nimi neoboznámil.“
O urážlivom vyhlásení Progresívneho Slovenska na adresu Aláča, keď sa mu ironicky ospravedlnili za klamstvo o ňom:
„V podstate som očakával nejakú takú reakciu. Keby sa mi ospravedlnili, priznali by chybu, preto sa snažili ma zosmiešniť a odľahčiť to, ale neoplatí sa ísť s nimi do mediálneho boja, lebo by to zaplienilo mediálny priestor.“
O obsahu posledného osobného stretnutia s prezidentkou:
„To špión-gentleman nemôže prezradiť, ale povedzme, že sme preberali aktuálnu bezpečnostnú situáciu na území Slovenskej republiky. Ale z dôvodu, že som viazaný mlčanlivosťou a aj z dôvodu úcty k úradu prezidenta, nebudem uvádzať detaily.“
Padlo pri tom meno Rizman?
„To nebudem radšej komentovať.“ Ako sa dozvedel o svojom postavení mimo službu po obvinení v Rozuzlení: „Bola mi doručená písomnosť z kancelárie prezidenta, že som bol postavebý mimo službu. A dva dni na to mi bola doručená písomnosť o odvolaní z funkcie riaditeľa. Potom podvečer mi zavolala pani prezidentka a povedala, že s mojou prácou riaditeľa bola spokojná a nemala výhrady, avšak za daných okolností nemohla postupovať inak a že mi drží palce a že mi praje veľa úspechov. V podstate formálny a sterilný rozhovor.”
„Jasne, že mohla. Mohla ma len postaviť mimo službu. Alebo ma mohla ponechať naďalej vykonávať funkciu, tak ako to bolo v prípade obvinených príslušníkov NAKA. V deň, keď ma postavila mimo službu, som odovzdal služobnú zbraň a služobný preukaz a šiel som domov.“
Naozaj nemohla postupovať inak?
(Poznámka Savenny Monteloup: Toto bola veľmi nebezpečná situácia pre čerstvo zosadeného šéfa tajnej služby, o ktorého poznatky sa môžu zaujímať nepriateľské tajné služby schopné únosov a mučenia. Aláč ostal z minúty na minútu bez zbrane a bez ochrany, sám pešo v uliciach.
Vďaka, pani prezidentka. Takéto načasovanie jeho odzbrojenia a vykopnutia na ulicu bolo od Vás naozaj „vlastenecké“ a „štátnické“ gesto.
A to zvyknete dokola nariekať, že Vám na záhradu s ochrankou vliezla cudzia žena. Ako sa asi cítil pešo v uliciach bez ochranky a bez zbrane šéf Vašej tajnej služby, Madam?)
O poslednom rozhovore s Ódorom:
„Ja som mu volal zo zahraničnej služobnej cesty, že mi volal vyšetrovateľ NAKA, že sa mám dostaviť na NAKU a neviem v akej veci. On povedal, že on o tom nevie nič a že ide do Nitry na oficiálne podujatie a ukončil telefonát. V tom čase bol ministrom vnútra. O pár minút neskôr policajný prezident Hamran urobil tlačovku, kde hovoril, že konečne chytajú gaunerov a spomínal mňa. Neverím, že o tom Ódor nevedel.”
Ako vníma prácu novinárov na jeho prípade: „Až na niekoľko výnimiek dosť jednostranne, lebo nie všetci mali záujem zverejňovať objektívne fakty. Aj keď niektorí novinári dávali normálne články.“ Akým spôsobom sa snažili Aláčovi ďalej znepríjemniť život:
„Povrávalo sa po uliciach, že ešte hodnú chvíľu po mojom odvolaní z funkcie bol eminentný záujem o moju osobu. Bol som sledovaný. Snažili sa nájsť moje kontakty, nejake prepojenia, alebo napr. to, akým autom jazdím, čo samozrejme za určitých podmienok môže byť štandardná policajná robota, ale za určitých nie.
Ono tam boli aj také tie kolaterálne škody spôsobené tým, že to bolo jednostranne medializované. Boli medializované polopravdy alebo klamstvá o mojej kauze, tak to spôsobovalo problémy a bol to určitý diskomfort aj pri mojej pedagogickej činnosti. Samozrejme ma takto pripravili o oboch zamestnávateľov. Na maximálnu možnú mieru eliminovali moje príjmy a mne sa na trovy advokátov neskladá nikto.”
Kto bol v pozadí kauzy Rozuzlenie?
„To by teraz boli ešte predbežné špekulácie. Zvažujem trestné oznámenie, ktoré to hádam osvetlí.“ Je možné, že nad čurillovcami ešte niekto je?
„S pomocou niekoho to museli robiť, ale koho, to je otázne.“
Ako vnímal čas strávený v cele predbežného zadržania:
„Bolo to účelové zadržanie. Normálne som sedel v cele policajného zaistenia 44 hodín. Mal som za sebou jeden výsluch bez zbavenia mlčanlivosti a konfrontáciu s pánom Ciriakom. Ja som sa až dodatočne o niekoľko dní dozvedel, že som bol už v tom čase dávno zbavený mlčanlivosti a moje zbavenie mlčanlivosti bolo doručené najneskôr v sobotu vyšetrovateľovi. Držali ma do nedele, nepovedali mi o tom a nevypočuli ma.
Bolo zvláštne, že prezidentská kancelária vôbec nereagovala, keď sa v médiách opakovane objavila informácia, že som nebol zbavený mlčanlivosti.
V kancelárii prezidentky vedeli, že moje zbavenie mlčanlivosti bolo doručené vyšetrovateľovi a museli si uvedomovať, že OČTK mi to zamlčali. Napriek tomu pani prezidentka stále verejne vyjadrovala dôveru OČTK, ktorí ma vyšetrovali a mňa postavila mimo službu.“
Ako vnímal aktivitu špeciálnej prokuratúry, ktorá prípad Rozuzlenie dozorovala:
„Ako účelovú, lebo neobjasňovali skutok a snažili sa len fabulovať veci v môj neprospech a oni majú objasňovať skutok v prospech aj v neprospech podozrivého/obvineného, ale nerobili nič. Podal som sťažnosť a SEDEM mesiacov o nej nerozhodli, ani ma nevypočuli, ani sa nič nedialo. Sedem mesiacov!“
Ako vnímal prácu vyšetrovateľa na prípade Rozuzlenie?
„Ako účelovú nadprácu, lebo keď som ho napríklad konfrontoval s obsahom jednej listiny, ktorá jasne hovorila v môj prospech a ukazovala, že som neurobil, čo mi bolo kladené za vinu, on mi na to odpovedal, že on to vidí inak. A že sa tým bude zaoberať neskôr. Taka istá bola situácia pri liste do Bosny.“
Čo hovorí na tvrdenia Daniela Lipšica
Čo hovorí na tvrdenia Daniela Lipšica, že v SIS vynaložili množstvo peňazí, aby bránili vyšetrovaniu citlivých káuz: „My sme nebránili ničomu, lebo SIS nemá dosah na trestné konania. Jediné, čo bránilo vyšetrovaniu, bola spôsobilosť vyšetrovateľov a keď nedokázali získať dôkazy zákonným spôsobom, tak fabulovali a na tom im to teraz celé padá. Tvárili ako tí policajti z akčných filmov v 90. rokoch, čo sme pozerali na videokazetách, ale v tých filmoch na konci prišiel Nicolo Toscani a musel to všetko vyriešiť. Tak uvidíme, aký bude koniec tu. Dúfam, že zákonný.“