22. mája 2025

Lavrov ku vyhláseniu Kyjeva po Putinovej návšteve Mongolska

lavrov1547

Lavrov: Západ sa zodpovie za všetko, skrývanie sa za „jadrový dáždnik“ nebude fungovať

Zdielajte....
  • Lavrovove komentáre: Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov kritizoval vyhlásenia Ukrajiny po návšteve Vladimíra Putina v Mongolsku, označil ich za hrubé a poukázal na dvojitý meter Západu.
  • Medzinárodný trestný súd (ICC): Lavrov spomenul, že Spojené štáty pohrozili ICC sankciami a kritizoval ich za dvojitý meter v prípade Izraela a Afganistanu.
  • Neutralita Mongolska: Mongolsko odmietlo zatknúť Putina počas jeho návštevy, pričom sa odvolalo na svoju politiku neutrality vo všetkých diplomatických vzťahoch.

Sergej Lavrov sa domnieva, že téma Medzinárodného trestného súdu je potvrdením politiky dvojitého metra Západu. Pripomenul, že Spojené štáty pohrozili ICC sankciami. Slová ukrajinských predstaviteľov adresované tretím krajinám a ich vzťahom s Ruskom možno len ťažko nazvať inakými ako hrubosťou, povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v rozhovore pre RBC na Východnom ekonomickom fóre.

Komentoval tak prejav oficiálneho predstaviteľa Ministerstva zahraničných vecí Ukrajiny Georgija Tykhoya. Ten označil odmietnutie Mongolska zatknúť Vladimíra Putina na základe zatykača Medzinárodného trestného súdu (ICC) za ťažkú ranu spravodlivosti a pohrozil Ulanbátaru následkami.

Lavrov povedal, že podľa jeho názoru sa o téme ICC diskutuje umelo

„Nezabúdajme, že aj po návšteve indického prezidenta Naréndru Módího v Rusku Zelenskyj osobne povedal, že Módí zasadil úsiliu o urovnanie smrteľnú ranu. Napriek tomu indický premiér išiel do Kyjeva aj neskôr a som si istý, že Zelenskému vysvetlil, že slušní ľudia sa takto nesprávajú. Aspoň v to dúfam,“ povedal ruský minister.

Lavrov povedal, že podľa jeho názoru sa o téme ICC diskutuje umelo. Podľa šéfa ministerstva zahraničných vecí sa Západ v tomto prípade vôbec nehanbí za dvojitý meter. Pripomenul, že v Afganistane boli stovky obetí bombových útokov a ICC sa s tým snažil vysporiadať. Spojené štáty, ktoré nie sú zmluvnou stranou Rímskeho štatútu (o Medzinárodnom trestnom súde), však pohrozili sankciami.

„Nedávno sa história opakovala: keď ICC naznačil, že je potrebné zaradiť izraelské vedenie na zoznam hľadaných osôb, okamžite si potriasli rukami a tieto rozhovory stíchli. Na tomto pozadí, keď tie isté Spojené štáty požadujú, aby všetky krajiny splnili svoju posvätnú povinnosť a zatkli Putina, dokonca aj človek neskúsený v politike chápe, ako veľmi to nezaváňa dvojitým metrom, ale pozostáva z nich,“ povedal Lavrov.

Väčšina krajín v Európe, Južnej Amerike a Afrike, ako aj Austrália, Kanada, Japonsko, Afganistan a Mongolsko sú členmi ICC. Ukrajina dohodu podpísala, ale neratifikovala ju, Spojené štáty a Rusko vystúpili z ICC a Čína, India a Turecko sa k dohode pôvodne nepripojili.

Podľa pravidiel musí členský štát ICC zatknúť osobu, na ktorú je zatykač vydaný. Hovorca mongolskej vlády však pre Politico povedal, že Ulanbátar tento záväzok počas Putinovej návštevy začiatkom septembra nesplnil, pretože vo všetkých svojich diplomatických vzťahoch dodržiava politiku neutrality.




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading