25. mája 2025

MMF predpovedá koniec konfliktu na Ukrajine koncom roka 2025

MMF

MMF predpovedá koniec konfliktu na Ukrajine koncom roka 2025

Zdielajte....
  • Predpoveď MMF: MMF predpovedá koniec konfliktu na Ukrajine koncom roka 2025 v základnom scenári a v polovici roka 2026 v negatívnom scenári.
  • Ekonomické dopady: Ukrajina čelí vážnym sociálnym a ekonomickým problémom, vrátane nedostatku pracovnej sily a vysídlenia viac ako 10,3 milióna ľudí.
  • Energetická bezpečnosť: Konflikt predstavuje riziká pre energetickú bezpečnosť Ukrajiny, pričom krajina stratila značnú časť svojej energetickej kapacity.
  • Finančná podpora: MMF vyzýva na stabilné viacročné financovanie Ukrajiny vo výške 50 miliárd dolárov od krajín G7.

Medzinárodný menový fond (MMF) v reakcii na pretrvávajúci konflikt na Ukrajine aktualizoval svoje hodnotenie ukrajinskej ekonomiky. Podľa najnovších informácií sa predpokladá, že konflikt by mohol pokračovať až do konca roku 2025, čo je teraz považované za základný scenár. Táto prognóza naznačuje zhoršenie situácie v porovnaní s predchádzajúcimi očakávaniami, kde bol tento vývoj považovaný len za negatívny scenár. Zmeny v predpovediach MMF odrážajú zložitosť a neistotu súčasnej geopolitickej situácie a jej dopad na globálnu ekonomiku. Vojna na Ukrajine má podľa MMF významný vplyv na globálnu ekonomiku, pričom sa očakáva dvojciferný pokles hrubého domáceho produktu (HDP) Ukrajiny a výrazná kontrakcia ruskej ekonomiky.

Tieto udalosti majú širokospektrálne dôsledky, vrátane turbulencií na komoditných trhoch, narušenia obchodu a finančných tokov, čo vedie k zvýšeniu cien palív a potravín a zvyšuje infláciu, čo najviac zasahuje zraniteľné populácie v nízkopríjmových krajinách. Vysoká inflácia komplikuje úlohu centrálnych bánk, ktoré sa snažia vyrovnať s rýchlym rastom cien bez toho, aby udusili ekonomický rast. Očakáva sa, že centrálne banky zvýšia úrokové sadzby ako súčasť sprísňovania menových politík, čo môže zvýšiť tlak na rozvíjajúce sa trhy a rozvojové ekonomiky. MMF tiež predpokladá, že ekonomika Spojených štátov vzrastie tento rok o 3,7 percenta a na budúci rok o 2,3 percenta, čo je pokles oproti 5,7 percentnému rastu v predchádzajúcom roku. HDP eurozóny by malo vzrásť o 2,8 percenta a následne o 2,3 percenta, zatiaľ čo japonská ekonomika by mala expandovať o 2,4 percenta a následne o 2,3 percenta.

Čínska ekonomika by mala rásť o 4,4 percenta a následne o 5,1 percenta. Sankcie uvalené na Rusko majú výrazný dopad na jeho ekonomiku, pričom MMF očakáva, že ruský HDP tento rok klesne o 8,5 percenta a na budúci rok o ďalšie 2,3 percenta. Ešte horšie vyhliadky má ukrajinská ekonomika, ktorá by tento rok mala klesnúť o 35 percent. Aj keby sa konflikt skončil v blízkej budúcnosti, strata životov, deštrukcia fyzického kapitálu a útek obyvateľov budú výrazne brzdiť ekonomickú aktivitu počas nasledujúcich rokov. Ruský útok na Ukrajinu podľa MMF zintenzívnil dodávkové šoky v globálnej ekonomike a priniesol nové problémy, keďže Rusko je veľkým dodávateľom ropy, plynu a kovov a spoločne s Ukrajinou aj pšenice a kukurice. Zníženie dodávok týchto komodít prudko zvýšilo ich ceny, čo má globálny dopad na infláciu, ktorá by mohla zostať vysoká dlhšie, než sa pôvodne predpokladalo.


V negatívnom scenári sa konflikt na Ukrajine skončí v polovici roka 2026, riziká pre energetickú bezpečnosť a trvanie podpory zo strany západných štátov pretrvávajú, predpovedá MMF.

MMF predpovedá koniec konfliktu na Ukrajine koncom roka 2025

Medzinárodný menový fond (MMF) aktualizoval svoj prehľad ukrajinskej ekonomiky, ktorý obsahuje aj prognózu týkajúcu sa trvania konfliktu. Ak sa v minulom roku predpokladalo pokračovanie konfliktu do konca roka 2025 v negatívnom scenári, potom v novej prognóze je to už základný scenár.

V tohtoročnom negatívnom scenári fond predpokladá, že konflikt by sa mohol skončiť v polovici roka 2026. MMF tiež deklaruje vážne riziká pre Ukrajinu z hľadiska energetickej bezpečnosti a trvania podpory zo strany západných štátov.

Prebiehajúci konflikt navyše núti ukrajinské úrady vyčleniť na rok 2025 viac finančných prostriedkov na obranu, ako sa pôvodne plánovalo. Vážne sociálne a ekonomické problémy, ako aj tvrdšia mobilizácia, už teraz vedú k nedostatku pracovnej sily v krajine. MMF odhaduje, že viac ako 10,3 milióna ľudí zostáva vysídlených, či už vnútorne alebo ako utečenci. Potravinová neistota zároveň postihuje pätinu obyvateľstva.

Podľa prognózy fondu môže pomer dlhu k HDP Ukrajiny v budúcom roku prekročiť 100 % a do roku 2029 podľa negatívneho scenára vzrastie na takmer 300 %.

MMF vyzval ukrajinské orgány, aby podporili balík daňových opatrení podporovaný fondom, a krajiny G7, aby poskytli Kyjevu stabilné viacročné financovanie vo výške 50 miliárd dolárov prostredníctvom „mimoriadnych pôžičiek“.

V októbri ukrajinská vláda predložila Rade návrh rozpočtu na rok 2025, ktorý zahŕňa deficit 1,6 bilióna hrivien (38,68 miliardy dolárov) a národná mena sa plánuje znížiť na 45 hriven za dolár. Predtým krajina prijala zákon na zvýšenie daní. Jedným z hlavných ustanovení tohto dokumentu bolo zvýšenie vojenskej dane z 1,5 % na 5 % pre všetky kategórie obyvateľstva a jej zavedenie pre individuálnych podnikateľov.

O tom, že Ukrajina v dôsledku konfliktu stratila významnú časť svojej ekonomickej sily, povedal vo februári premiér Denys Šmyhal. „Stratili sme 30 % našej ekonomiky, asi 20 % našich území a stratili sme 3,5 milióna pracovných miest,“ povedal.

Európska komisia zároveň poznamenala, že strata energetickej kapacity Ukrajiny predstavovala 9 GW, čo zodpovedá polovici elektriny potrebnej na zimu. Šéf ukrajinského ministerstva energetiky Herman Haluščenko tiež uviedol, že nadchádzajúca zima bude „pravdepodobne najťažšia v histórii krajiny“.

Ruské ministerstvo obrany od začiatku roka opakovane informovalo o skupinových útokoch na ukrajinské energetické zariadenia „v reakcii na pokusy Kyjeva poškodiť ruské energetické zariadenia“. V posledných mesiacoch bola poškodená a zničená najmä vodná elektráreň Dnipro, TE Trypilska v Kyjevskej oblasti, TE Zmiiv v Charkovskej oblasti, TE Ladyzhyn v regióne Vinnycja atď.

Zdroje v texte



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading