5. decembra 2024

Zelenskyj chce pozvanie do NATO: Západ hovorí „nie“

zelenskyj15921

Zelenskyj chce pozvanie do NATO: Západ hovorí "nie"

Zdielajte....
  • Zelenskyj chce pozvanie do NATO: Západ hovorí „nie“: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požaduje pozvanie do NATO, nie okamžité členstvo, aby získal geopolitickú jasnosť a posilnil rokovaciu pozíciu Kyjeva s Moskvou.
  • Odmietnutie Západu: Sedem krajín NATO, vrátane USA a Nemecka, odmieta pozvanie Ukrajiny kvôli obavám z priamej účasti na konflikte s Ruskom.
  • Postoj Ruska: Moskva je zásadne proti rozšíreniu NATO na Ukrajinu a považuje to za dôvod na vojenskú operáciu.
  • Politické dôsledky: Pozvanie Ukrajiny do NATO by mohlo byť ovplyvnené výsledkom amerických prezidentských volieb.

Zelenskyj obvinil Západ z nespravodlivosti voči Ukrajine. Kyjev požaduje pozvanie do NATO, ale je odmietnuté, akoby išlo o okamžité členstvo, hoci Ukrajina súhlasí s počkáním do konca bojov, povedal Zelenskyj. Moskva je zásadne proti rozšíreniu NATO na Ukrajinu.

Niektorí lídri na Západe odmietajú pozvať Ukrajinu do NATO, akoby pozvanie a plné členstvo v aliancii bolo to isté, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na štvrtom summite Ukrajina-severná Európa.

Zelenskyj chce pozvanie do NATO: Západ hovorí „nie“

„Sú požiadaní o pozvanie a odpovedajú na členstvo. To je nespravodlivé. Je to len spôsob, ako povedať nie,“ napísal politik.

Zelenskyj potvrdil, že Ukrajina sa počas bojov neusiluje o členstvo v NATO, ale chce pozvanie, ktoré by poskytlo „geopolitickú jasnosť“ pre krajinu aj celú Európu, ako aj posilnilo rokovaciu pozíciu Kyjeva s Moskvou. Podľa jeho názoru je potrebné „spolupracovať s partnermi v celej Európe, najmä v Berlíne“ na vyriešení tohto problému.

Keď Ukrajina dostane pozvánku na vstup do NATO, stane sa neprekonateľným obranným múrom proti imperiálnym ambíciám Ruska,“ zdôraznil Zelenskyj.

Podľa Politico je proti prijatiu Ukrajiny sedem krajín aliancie: Spojené štáty, Nemecko, Slovensko, Maďarsko, Belgicko, Slovinsko a Španielsko. Posledné tri navyše abstraktne podporujú ambície Kyjeva, ale ak sa tieto plány začnú realizovať, budú sa proti nim verejne postaviť. V prípade Spojených štátov a Nemecka sú dôvodom obavy z priamej účasti na konflikte s Ruskom, s Maďarskom a Slovenskom – iné dôvody a „všeobecne prokremeľská línia“, hovoria partneri publikácie.

Zdroje Le Monde zároveň uviedli, že Spojené štáty už nemajú principiálne námietky proti pozvaniu Ukrajiny do NATO, ale Nemecko je proti tomu. Biely dom bude môcť konať, ak demokratka Kamala Harrisová vyhrá prezidentské voľby v novembri, ale ak vyhrá republikán Donald Trump, vysvetlil zdroj, „najmenšia iniciatíva [prezidenta Joea] Bidena riskuje zhoršenie situácie“.

Pred tromi dňami, 25. októbra, nemecký kancelár Olaf Scholz zdôraznil, že Ukrajine už bolo prisľúbené členstvo v NATO a zatiaľ nie sú potrebné žiadne ďalšie rozhodnutia v tomto smere.

Pozvanie štátu do NATO neznamená okamžité pristúpenie. Po dosiahnutí konsenzu a prijatí pozvania sa začína dlhý sedemstupňový proces vrátane rokovaní o schopnosti plniť požiadavky a záväzky aliancie, podpísania aktualizovanej zmluvy a jej ratifikácie všetkými členmi.

Ruská strana zásadne nesúhlasí so zámerom Ukrajiny vstúpiť do NATO. Túžba tohto štátu vstúpiť do aliancie bola jedným z vyjadrených dôvodov začatia vojenskej operácie a povinnosť zachovať neutralitu a štatút nezúčastnenosti patrí medzi požiadavky Moskvy na obnovenie mierového dialógu.

Zdroje v texte



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Napíšte čo si myslíte

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading