NYT: Kto je Orbán, autoritársky líder Maďarska a priateľ Trumpa?

Orbán: Maďarsko uzavrie s USA dobrú dohodu a Brusel dostane, čo si zaslúži
Kto je Orbán, autoritársky líder Maďarska a priateľ Trumpa?: Viktor Orbán sa stal premiérom Maďarska v roku 1998 a bol jedným z mála východoeurópskych lídrov, ktorí neboli súčasťou sovietskeho režimu.
Štúdium v Oxforde: Ako mladý muž študoval na Oxfordskej univerzite vďaka štipendiu financovanému Georgeom Sorosom.
Zakladateľ Fideszu: V roku 1988 sa stal zakladajúcim členom Federácie mladých demokratov (Fidesz), ktorá bojovala proti komunizmu.
Návrat k moci: Po strate moci v roku 2002 sa v roku 2010 vrátil k moci drvivým víťazstvom a odvtedy sa drží.
Kritika EÚ: Orbán často kritizuje Európsku úniu za zasahovanie do vnútorných záležitostí Maďarska a za presadzovanie liberálnych hodnôt
Maďarský premiér Viktor Orbán je už roky v rozpore so svojimi kolegami lídrami Európskej únie kvôli svojmu pravicovému nacionalistickému postoju k imigrácii, právam menšín, právnemu štátu, slobode médií a ďalším otázkam. Nechcel sa prispôsobiť názorom svojich náprotivkov na pomoc Ukrajine a otvorene sympatizoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
The New York Times: Kto je Orbán, autoritársky líder Maďarska a priateľ Trumpa?
Ale zatiaľ čo predstavitelia EÚ kritizovali jeho samozvanú „neliberálnu demokraciu“, iní silní lídri, ako napríklad turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ho prijali – a nikto viac ako Donald J. Trump, ktorý ho privítal v Bielom dome v roku 2019 a zostal blízko, keď ho začiatkom tohto roka nazval „fantastickým„.
Pohľad na Orbánov vzostup k moci ukazuje, ako sa stal miláčikom konzervatívcov a pravicových politikov na oboch stranách Atlantiku.
Kto je Orbán?
Keď sa 61-ročný Orbán stal v roku 1998 premiérom, bol medzi východoeurópskymi lídrami vzácnosťou, pretože nikdy nebol súčasťou režimu sovietskej éry. V tom čase bol pán Orbán zástancom liberálnej demokracie. Ako mladý muž navštevoval Oxfordskú univerzitu – vďaka štipendiu financovanému Georgeom Sorosom – a študoval, ako môžu mladé demokracie prejsť od autoritárstva. V Maďarsku sa v roku 1988 stal zakladajúcim členom Federácie mladých demokratov, známej ako Fidesz, ktorá sa venovala boju proti komunizmu. Aj po tom, čo Orbán v roku 2002 stratila moc v prospech Maďarskej socialistickej strany, si udržal kontrolu nad stranou, ktorá stále dominuje maďarskej politickej aréne.
Orbán bol zosadený z postu premiéra v roku 2002 a v roku 2006 prehral snahu o znovuzvolenie. Ale v roku 2010, keď využil finančnú krízu vo svoj prospech, sa vrátil k moci drvivým víťazstvom a odvtedy sa drží.
On a jeho strana využili svoju veľkú väčšinu na prijatie konzervatívnejšej ústavy. Súdnictvo naplnil ústretovejšími sudcami a tiež oslabil niektoré brzdy a rovnováhy, ktoré maďarskí lídri po studenej vojne zaviedli, aby odvrátili autoritárstvo.
Medzi nimi zmenil volebné pravidlá, aby lepšie vyhovovali jeho strane, priškrtil slobodnú tlač a zakročil proti neziskovým organizáciám, vrátane Open Society Foundations. Túto neziskovú organizáciu založil Soros, miliardár a filantrop, ktorý prežil nacistickú okupáciu Maďarska a ktorého Orbán obvinil zo snahy podkopať suverenitu Maďarska.
S prebudovaným štátnym aparátom v jeho prospech Orbán naďalej vyhráva voľby, čo dodáva nádych legitimity tomu, čo nazýva „neliberálnym štátom„, v ktorom Orbán vládne ako zvolený autokrat.
Prečo trápi Európsku úniu?
Európska únia, do ktorej Maďarsko vstúpilo v roku 2004, už viac ako desať rokov kritizuje to, čo nazýva eróziou demokratických hodnôt za vlády pána Orbána. Pokiaľ ide o neho, obvinil EÚ zo zasahovania do vnútorných záležitostí jeho krajiny pomocou „európskeho diktátu„. Kritizoval tiež EÚ za presadzovanie liberálnych hodnôt v otázkach ako pohlavie a rasa, ktoré sú v rozpore s tradičnými, konzervatívnymi hodnotami, ktoré zakotvil v maďarskej „kresťanskej demokracii“.
Európska komisia začala proti Maďarsku množstvo disciplinárnych konaní a zablokovala prevod miliárd eur z fondov EÚ v snahe zmeniť svoje správanie s obmedzeným účinkom.
Maďarsko sa postavilo do pozície kritika zvnútra. Orbán sa ostro líši od postoja bloku k migrácii a v roku 2015 postavil plot pozdĺž hraníc svojej krajiny so Srbskom, kde hliadkujú niekedy brutálne bezpečnostné sily. (Rakúsko, Taliansko, Slovensko a ďalšie krajiny odvtedy napodobňujú jeho tvrdý postoj.)
Nedávno sa Orbán zaoberal reakciou Európy na vojnu na Ukrajine. Svojich kolegov z lídrov EÚ nazval „vojnovými štváčmi“ za podporu Kyjeva. Ako predseda Rady Európskej únie, čo je organizačná úloha, ktorá sa strieda každých šesť mesiacov, navštívil Putina v júli, čím rozčúlil mnohých jeho kolegov.
Tiež sa postavil do pozície posla medzi Trumpom a Európou a po tom, čo v júli navštívil vtedajšieho republikánskeho kandidáta v jeho dome v Mar-a-Lago.
Miláčik konzervatívcov
Maďarský premiér môže byť očierňovaný inde, ale novozvolený americký prezident ho rešpektuje. „Nie je nikto, kto by bol lepší, múdrejší alebo lepší vodca ako Viktor Orbán,“ povedal Trump začiatkom tohto roka.
Počas jedinej debaty v prezidentskej kampani s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou Trump opísal Orbána ako „jedného z najrešpektovanejších mužov“ a dodal: „Nazývajú ho silným mužom. Je to tvrdý človek. Inteligentné.“
Americkí konzervatívci tiež prijali Orbánove výzvy na pretvorenie vládnych inštitúcií v súlade s jeho ideológiou a boj proti sekularizmu. Bol oslavovaný na vplyvnej konferencii Konzervatívnej politickej akcie v Dallase. Konzervatívna americká mediálna osobnosť Tucker Carlson vyjadril veľký obdiv k Orbánovi, urobil s ním rozhovor v Budapešti a v Spojených štátoch a absolvoval let vrtuľníkom, aby skontroloval maďarský hraničný plot.
Tento týždeň výsledky amerických volieb v roku 2024 ešte neboli úplne spočítané, keď pán Trump a pán Orbán telefonovali. „Volá Mar-a-Lago,“ napísal Orbán v stredu večer na sociálnych sieťach, keď oznámil svoj prvý telefonát s čerstvo znovuzvoleným pánom Trumpom. „Máme veľké plány do budúcnosti!“
NYT: The New York Times
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme