26. decembra 2024

Ako sa Čína stala najväčším svetovým vývozcom automobilov

elektromobil čína

Elektrické autá BYD naskladané na naloženie na loď na vývoz v prístave Taicang v Suzhou. Agence France-Presse — Getty Images

Zdielajte....

Stručný prehlaď článku:

  • Ako sa Čína stala najväčším svetovým vývozcom automobilov: Pred dvoma desaťročiami mala Čína malú kapacitu na výrobu áut. Dnes vyrába a vyváža viac áut ako ktorákoľvek iná krajina.
  • Domáci trh: Čínsky domáci trh s predajom áut je najväčší na svete, takmer taký veľký ako americký a európsky trh dohromady.
  • Elektrické vozidlá: Čína je lídrom v prechode na elektrické vozidlá a vyváža ich viac ako ktorákoľvek iná krajina. Značky ako BYD sú celosvetovo známe.
  • Vládne investície: Desaťročia investícií do elektromobilov sa vyplácajú. Čína výrazne investovala do vývoja elektromobilov, aby obmedzila svoju závislosť od dovážanej ropy.
  • Prebytok výroby: Čína má kapacitu vyrobiť takmer dvakrát toľko áut, ako jej spotrebitelia potrebujú. Preto sa viac zameriava na predaj áut do zahraničia.
  • Clá a dane: Mnohé krajiny vrátane Spojených štátov a Európskej únie uvalili dodatočné clá na čínske elektrické vozidlá.

Ako sa Čína stala najväčším svetovým vývozcom automobilov

Len pred dvoma desaťročiami mala Čína malú kapacitu na výrobu áut a ich vlastníctvo sa považovalo za nové. Dnes Čína vyrába a vyváža viac áut ako ktorákoľvek iná krajina na svete.

Novozvolený prezident Donald J. Trump prisľúbil, že na Čínu uvalí nové clá. Mnohé krajiny vrátane Spojených štátov už uvalujú dodatočné clá na čínske elektrické vozidlá. Ale so všetkými výhodami, ktoré má Čína pri výrobe automobilov, je nepravdepodobné, že by tento tlak podkopal dominanciu Číny.

Zdroj: Alix Partners Poznámka: Hodnoty na rok 2024 sú odhadované.

Čínsky domáci trh s predajom áut je najväčší na svete – takmer taký veľký ako americký a európsky trh dohromady.

S rastom čínskeho domáceho trhu rástla aj jej výrobná kapacita, poháňaná masívnymi vládnymi investíciami a svetovým pokrokom v automatizácii. V posledných rokoch však tempo predaja zaostáva, pretože spotrebiteľské výdavky sa spomaľujú v dôsledku hospodárskeho poklesu Číny. Výsledkom je, že Čína má dnes kapacitu vyrobiť takmer dvakrát toľko áut, ako jej spotrebitelia potrebujú.

Zdroj: GlobalData Poznámka: Hodnoty na rok 2024 sú odhadované.

Aby sa Čína vysporiadala s prebytkom, čoraz viac sa pozerá na predaj áut do zahraničia.

Čína je lídrom v prechode na elektrické vozidlá a vyváža ich viac ako ktorákoľvek iná krajina. Čínske značky ako BYD sa stávajú celosvetovo známymi tým, že ponúkajú pokročilé elektromobily za najkonkurencieschopnejšie ceny. A keďže čínski vodiči rýchlo prešli na elektrické vozidlá, dopyt po autách na benzínový pohon v Číne klesol a mnohé sa namiesto toho vyvážajú.

Čínski obchodní partneri však tvrdia, že čínsky vývoz elektrických aj benzínových áut ohrozuje milióny pracovných miest a ohrozuje veľké spoločnosti. Začiatkom tohto roka Spojené štáty a Európska únia zaviedli významné nové clá na elektromobily z Číny. Vlády sú znepokojené, pretože automobilový priemysel zohráva veľkú úlohu v národnej bezpečnosti, vyrába tanky, obrnené transportéry, nákladné autá a ďalšie vozidlá.

A čo viac, Čína použila vysoké clá a iné dane ako prekážku dovozu áut, takže prakticky všetky autá predávané v Číne sú vyrobené v Číne.

Takto sa Čína ujala vedenia na globálnom automobilovom trhu.

Desaťročia investícií do elektromobilov sa vyplácajú

Čína už viac ako 15 rokov výrazne investuje do vývoja elektromobilov, aby obmedzila svoju závislosť od dovážanej ropy. Wen Jiabao, čínsky premiér v rokoch 2003 až 2013, urobil z elektromobilov jednu zo svojich najvyšších priorít. V roku 2007 sa dostal mimo komunistickej strany a vybral si za ministra vedy a technológie Wana Ganga, bývalého inžiniera Audi narodeného v Šanghaji v Nemecku. Pán Wen mu dal v podstate bianko šek, aby sa Čína stala svetovým lídrom v oblasti elektrických áut.

Teraz si polovica čínskych kupujúcich áut vyberá elektrické alebo plug-in hybridné autá. Až donedávna dostávali kupujúci elektromobilov aj veľké dotácie od vlády. Výrobcovia automobilov dostali od štátom kontrolovaných bánk pôžičky s nízkymi úrokovými sadzbami na výstavbu desiatok tovární, ako aj vládne daňové úľavy a lacnú pôdu a elektrinu. Podľa jedného odhadu má pomoc Pekingu čínskemu odvetviu elektrických áut a batérií od roku 2009 hodnotu viac ako 230 miliárd dolárov – jeden z dôvodov, prečo Európska únia zaviedla antisubvenčné clá.

Predpokladá sa, že Čína bude pokračovať vo svojich veľkých investíciách a udrží si vedúce postavenie v oblasti elektrických vozidiel.

Vykladanie prebytočných benzínových áut s výraznými zľavami

Čína má viac ako 100 tovární s kombinovanou kapacitou na výrobu takmer 40 miliónov automobilov so spaľovacím motorom ročne. To je viac ako dvakrát toľko, ako si ľudia v Číne chcú kúpiť, a predaj týchto áut rýchlo klesá, pretože elektrické vozidlá sú čoraz populárnejšie.

V dôsledku toho boli niektoré montážne závody zakonzervované alebo zatvorené. Výrobcovia automobilov, ktorí sa zdráhajú zatvoriť závody, však predávajú veľa áut spaľujúcich benzín v zahraničí s výraznými zľavami.

Budú clá schopné spomaliť Čínu?

Prílev čínskych áut na svetový trh vyvolal poplach po celom svete. Okrem Európskej únie vlády inde uvalili dodatočné clá na elektromobily z Číny, okrem základných daní, ktoré sa už uplatňujú na všetky dovážané vozidlá.

Clá krajín majú rôzne formy. Vláda USA uvalila rovnú daň. Európska únia vypočítala sadzbu pre každú automobilku na základe odhadovaných dotácií, ktoré spoločnosť dostala od čínskych vládnych agentúr a štátom kontrolovaných bánk. India a Brazília sa tiež snažia chrániť svoj miestny priemysel.

Clá však nemusia úplne kompenzovať konkurenčný náskok čínskych výrobcov automobilov. Čínske spoločnosti ponúkajú autá s podobnou kvalitou ako ich svetoví konkurenti a za nižšiu cenu. Analytici banky UBS vypočítali, že autá vyrobené spoločnosťou BYD stoja o 30 percent menej ako podobné autá vyrobené západnými spoločnosťami. Niektoré z najväčších úspor pre čínske spoločnosti sú na batériách. Čína kontroluje prakticky celý dodávateľský reťazec na výrobu batérií pre elektromobily.

S výhodami, ktoré má Čína vo výrobe automobilov, je nepravdepodobné, že by ani zintenzívňujúci sa tlak sveta zabránil krajine dominovať v tomto odvetví na mnoho nasledujúcich rokov.

Zdroj: The New York Times



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Napíšte čo si myslíte

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading