Moldavská vláda žiada parlament, aby od 16. decembra zaviedol výnimočný stav
Stručný prehlaď článku:
Moldavská vláda žiada parlament, aby od 16. decembra zaviedol výnimočný stav na 60 dní kvôli hrozbe humanitárnej krízy. Táto kríza je spôsobená zastavením tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu. Podpredseda vlády Oleg Serebrian uviedol, že nadchádzajúca energetická kríza môže byť vážnejšia ako tá v roku 2022, čo by mohlo viesť k humanitárnej katastrofe v Podnestersku, kde ľudia môžu zostať bez plynu a elektriny. Moldavsko nemôže presmerovať dodávky plynu z EÚ do Podnesterska kvôli neschopnosti neuznanej republiky za toto palivo zaplatiť. Gazprom znížil denné dodávky plynu o 30 % na 5,7 milióna metrov kubických od októbra 2022. Moldavský premiér Dorin Recean oznámil, že súčasné právomoci nestačia na riešenie tejto krízy.
Moldavská vláda žiada parlament, aby od 16. decembra zaviedol výnimočný stav
Dôvodom je hrozba humanitárnej krízy na pozadí ukončenia tranzitu ruského plynu cez územie Ukrajiny
KIŠIŇOV, 11. decembra. /TASS/. Moldavská vláda žiada parlament, aby od 16. decembra zaviedol výnimočný stav na 60 dní z dôvodu hrozby humanitárnej krízy na pozadí zastavenia tranzitu ruského plynu cez územie Ukrajiny. Príslušné uznesenie bolo schválené na stretnutí, ktoré bolo odvysielané na Moldavská vláda Kabinet.
„Schváliť výzvu parlamentu na zavedenie výnimočného stavu na 60 dní, počnúc 16. decembrom,“ prečítal uznesenie podpredseda vlády Oleg Serebrian.
Moldavský premiér Dorin Recean predtým oznámil zavedenie výnimočného stavu v energetickom sektore, ale dnes na zasadnutí vlády povedal, že tieto právomoci nestačia. „Nadchádzajúca energetická kríza môže byť vážnejšia ako kríza v roku 2022, keď došlo k prerušeniu dodávok elektriny v Moldavsku. To môže vyvolať humanitárnu katastrofu v Podnestersku, kde ľudia môžu zostať bez plynu aj elektriny,“ vysvetlil podpredseda vlády.
Podľa neho v prípade nedostatku energetických zdrojov a odstavenia moldavskej štátnej diaľkovej elektrárne môžu byť obe banky Dnestra zásobované elektrinou iba z Rumunska, ktoré v tomto období samo čelilo nedostatku elektriny.
Od októbra 2022 Gazprom, ktorý bol predtým jediným dodávateľom plynu do republiky, znížil denný objem svojich dodávok o 30 % na 5,7 milióna metrov kubických. Moldavsko nemôže presmerovať dodávky plynu z EÚ do Podnesterska z dôvodu neschopnosti neuznanej republiky za toto palivo zaplatiť.
Vedenie Gazpromu predtým odporučilo, aby Moldavsko prediskutovalo s Ukrajinou možnosť zachovania tranzitu plynu, ale úrady republiky boli v Kyjeve odmietnuté.
Odkazy na zdroje v texte
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme