28. mája 2025

Obchodná vojna Číny by mohla byť fatálna pre schopnosť USA zbrojiť

čína obcho

Obchodná vojna Číny by mohla byť fatálna pre schopnosť USA zbrojiť

Zdielajte....
  • Obchodná vojna Číny by mohla byť fatálna pre schopnosť USA zbrojiť. Napätie medzi Čínou a USA sa zvyšuje, pričom Čína pripravuje svoju armádu na dobytie Taiwanu a USA sa pripravujú na boj.
  • Technologická vojna je v plnom prúde, pričom Čína zakázala vývoz materiálov kritických pre výrobu zbraní do USA.
  • USA oznámili obmedzenia vývozu kritických nástrojov na výrobu polovodičov a zákaz dodávok pokročilých čipov do Číny.
  • Čína je hlavným dodávateľom antimónu, ktorý je kľúčový pre vojenskú výrobu. Ak sa vývoz zastaví, USA môžu čeliť nedostatku.
  • USA hľadajú nových dodávateľov vzácnych materiálov, ale proces je pomalý a čínska vojenská produkcia prekonáva úsilie USA.
  • Očakáva sa, že vzťahy medzi Čínou a USA sa zhoršia, keď Donald Trump začne svoje druhé funkčné obdobie v Bielom dome.

Obchodná vojna Číny by mohla byť fatálna pre schopnosť USA zbrojiť

Amerika sa snaží nájsť nových dodávateľov kľúčových materiálov pre zbrane, zatiaľ čo Peking rýchlo rozširuje vojenskú výrobu

V nie tak vzdialenej budúcnosti by Čína aj Spojené štáty mohli byť vo vojne, čo by vyvolalo najvýznamnejšiu globálnu krízu od druhej svetovej vojny.

Napätie medzi dvoma globálnymi superveľmocami sa neustále stupňuje, keďže Peking pripravuje svoju armádu na dobytie Taiwanu.

V reakcii na to sa generáli Washingtonu pripravujú na boj, vymýšľajú nové stratégie boja a budujú nové vojenské spojenectvá.

Aj keď sme ešte nedosiahli štádium „horúcej vojny“, technologická vojna je v plnom prúde.

V utorok Čína odvetila americké obmedzenia vývozu čipov zákazom dodávok materiálov kritických pre výrobu zbraní opačným smerom. Ministerstvo obchodu v Pekingu oznámilo, že vývoz položiek „dvojakého použitia“ súvisiacich s gáliom, germániom, antimónom a supertvrdými materiálmi do USA bol pozastavený.

Vojenská technika

Najčastejšie sa materiály používajú na výrobu predmetov každodennej potreby, ako sú solárne panely, batérie a polovodiče.

Zohrávajú však úlohu aj pri výrobe kľúčového vojenského hardvéru vrátane rakiet, komunikačných systémov a pancierových nábojov.

V pondelok Washington oznámil obmedzenia vývozu kritických nástrojov na výrobu polovodičov a zákaz dodávok pokročilých čipov s veľkou šírkou pásma (HBM), ktoré sa používajú v systémoch umelej inteligencie, do Číny.

Antimón je materiál, na ktorý sa pravdepodobne pozrieme najbližšie.

Menej známy ťažký kov sa používa na všetky druhy vojenskej výroby, od základnej munície, okuliarov na nočné videnie až po infračervené riadené strely a jadrové zbrane.

Očakáva sa, že technológie, najmä rakety, budú kľúčové v akejkoľvek americko-čínskej vojne o Taiwan. Minulý rok Čína predstavovala 48 percent celosvetovo ťaženého antimónu, čo vytvára riziko nedostatku inde po celom svete, ak sa vývoz zastaví.

„Každý bude kopať na svojom dvore, aby našiel antimón. Mnoho krajín sa pokúsi nájsť ložiská antimónu,“ povedal anonymný obchodník s kovmi v Európe pre tlačovú agentúru Reuters, pričom zdôraznil dôležitosť materiálu.

Pre Čínu je však rozhodujúce, že zákaz vývozu dáva jej lídrom šancu zhodnotiť, do akej miery sú USA závislé od dodávok materiálu.

Podľa údajov za rok 2023 63 percent z 22 000 ton antimónu dovážaného USA pochádzalo z Číny.

Ak bude ďalší vývoz smerom do Washingtonu, Peking podpíše povolenia.

To poskytne Komunistickej strane Číny nepriame informácie o tom, ktoré priemyselné odvetvia v USA sú najviac závislé od materiálov opúšťajúcich krajinu.

Mohlo by sa to tiež považovať za krok na obmedzenie výroby zbraní v USA v čase, keď sú jej zásoby nižšie ako zvyčajne kvôli vojnám na Ukrajine a Blízkom východe.

Ak sa tento nedostatok nevyrieši, mohlo by to byť pre Washington osudné v ozbrojenom konflikte proti Pekingu.

Je nepravdepodobné, že USA budú schopné nahradiť Čínu ako svojho hlavného dodávateľa antimónu, vzhľadom na to, že Rusko je druhým najväčším svetovým producentom tohto materiálu.

USA hľadajú nové dodávky materiálov

Podobne ako mnohé západné krajiny, aj USA prehľadávajú svet a hľadajú nové dodávky týchto vzácnych materiálov.

Tento proces je však pomalý a znamená, že čínska vojenská produkcia prekonáva úsilie USA päťkrát rýchlejšie.

Vo vojnovej hre, ktorú uskutočnilo Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie, USA odpálili 5 000 rakiet počas prvých troch týždňov konfliktu s Čínou.

„V každej iterácii vojnovej hry Spojené štáty rozšírili svoj inventár protilodných rakiet dlhého doletu počas prvého týždňa konfliktu, čo vytvorilo kritický problém ‚prázdnych košov‘,“ napísal think-tank v následnej správe.

Najnovšie obmedzenia Pekingu boli zavedené v reakcii na politiku presadzovanú Joeom Bidenom, odchádzajúcim americkým prezidentom, ktorý je považovaný za umierneného, pokiaľ ide o výzvu Číne.

Očakáva sa, že vzťahy sa zhoršia, keď Donald Trump začne svoje druhé funkčné obdobie v Bielom dome 21. januára.

Novozvolený republikánsky prezident uviedol, že uvalí ďalších 10 percent obchodných ciel na tovar prichádzajúci z Číny.

Čína prisľúbila, že vráti úder vlastnými protiopatreniami, vrátane ešte väčších obmedzení dodávok vzácnych a kritických materiálov.

To, čo Trump urobí, keď prevezme moc, bude rozhodujúce pre zmenšenie rastúcej medzery v vojenskej výrobe pred tým, čo by mohlo byť ozbrojeným konfliktom medzi dvoma superveľmocami.

Obchodná vojna Číny by mohla byť fatálna pre schopnosť USA zbrojiť

Odkazy na zdroje v texte



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading