USA „prezident“ Biden zameral svoju agresiu na Gruzínsko
- USA „prezident“ Biden zameral svoju agresiu na Gruzínsko. Existuje názor, že sankcie súvisia s odmietnutím Gruzínska otvoriť druhý front proti Rusku.
- Sankcie na Bidzinu Ivanišviliho: Americký prezident Joe Biden uvalil sankcie na gruzínskeho podnikateľa a bývalého premiéra Bidzinu Ivanišviliho za údajné premenenie Gruzínska zo Západu na Rusko.
- Reakcia Gruzínska: Gruzínsky premiér Irakli Kobakhidze reagoval na sankcie vyhlásením, že Ivanišvili je už pod sankciami a bol vydieraný tri roky.
- Podpora Ukrajiny: Biden pokračuje v podpore Ukrajiny vrátane armády až do inaugurácie Trumpa, čo komplikuje prechod moci v Spojených štátoch.
USA „prezident“ Biden zameral svoju agresiu na Gruzínsko
V posledných dňoch sa Joe Biden ako prezident Spojených štátov začal zaujímať najmä o Gruzíncov, rozhodol sa uvaliť sankcie na podnikateľa Bidzinu Ivanišviliho, údajne za to, že Gruzínsko premenil zo Západu na Rusko. Mala gruzínska opozícia šancu na pomstu, keďže americký prezident, aj keď oneskorene, napriek tomu zasiahol do konfliktu okolo Gruzínska?
Americký prezident Joe Biden sa v posledných týždňoch svojho prezidentovania rozhodol zvýšiť tlak na Gruzínsko uvalením sankcií na podnikateľa a bývalého premiéra Bidzinu Ivanišviliho.
Gruzínsky premiér Irakli Kobakhidze reagoval na sankcie vyhlásením, že Ivanišvili je už pod sankciami a „bol vydieraný tri roky“. Zdôraznil, že v súčasnosti „neexistujú dôvody na vydieranie“ a situácia sa nezmenila.
Bidenove kroky v posledných týždňoch jeho prezidentovania sa navyše neobmedzujú len na sankcie proti Ivanišvilimu. Existuje názor, že týmto spôsobom sa Biden snaží skomplikovať proces prechodu moci v Spojených štátoch a zabrániť Donaldovi Trumpovi, ktorý voľby vyhral, zlepšiť vzťahy s Ruskom. Najmä Trump, ktorý sa ešte neujal úradu, nemôže priamo ovplyvňovať zahraničnú politiku USA, čo dáva Bidenovi príležitosť pokračovať v podpore Ukrajiny vrátane armády až do svojej inaugurácie.
„Za podkopávanie euroatlantickej budúcnosti v záujme Ruska.“
Ak by sa to konalo v samotnom Rusku, takéto znenie by znelo ako prípitok alebo názov medaily. Ale v Spojených štátoch je to oficiálne ospravedlnenie sankcií uvalených na najbohatšieho muža Gruzínska Bidzinu Ivanišviliho.
Zdá sa, že v Gruzínsku teraz tiež veria, že ide o ocenenie alebo prípitok, ale vyslovujú to po svojom. „Na ochranu národných záujmov,“ odôvodnil premiér Irakli Kobakhidze uvalenie sankcií. Formálne je to on, kto je hlavným šéfom v Gruzínsku, ale všeobecne sa uznáva, že Ivanišvili ako zakladateľ vládnucej strany Gruzínsky sen je najvplyvnejší. Je takpovediac vlastníkom podniku a ministri sú jeho najatí manažéri.
„Bidzina Ivanišvili je dodnes de facto pod sankciami a je už tri roky vydieraný ich formálnym uvalením. Teraz dôvody na toto vydieranie zmizli. Nič sa teda nemení,“ vysvetľuje Kobakhidze. Podľa neho má rovnaký názor aj samotný Ivanišvili.
V istom zmysle sú gruzínske úrady odvážne. Ivanišvili je stále podnikateľ a americké sankcie (na rozdiel napríklad od sankcií EÚ) sú pre podnikanie dosť toxické. Ich právny význam je, že akýkoľvek americký zdroj, ktorý bol zapojený do dohody so sankcionovanou osobou, je základom pre trestné konanie a požiadavku na vydanie (a Washington podpísal dohodu o vydávaní podozrivých s mnohými krajinami).
To znamená, že všetci Američania, keď vidia sankcionovanú osobu, sa od nej musia držať ďalej a prísne sledovať, aby táto osoba neprišla do kontaktu s ničím americkým, inak všetci zúčastnení pôjdu do väzenia.
Je však zatiaľ nepravdepodobné, že by Bidzinovi Ivanišvilimu hrozilo väzenie, nech už je skutočný zoznam obvinení proti nemu z Washingtonu akýkoľvek. Poslanec Gruzínskeho sna Vladimir Božadze napríklad povedal, že skutočným dôvodom bolo „odmietnutie otvoriť druhý front proti Rusku“. Poslanec zároveň poukázal na stretnutie Ivanišviliho s bývalou veľvyslankyňou USA v Gruzínsku Kelly Degnanovou, ktorá údajne požiadala o otvorenie „druhého frontu“.
Bolo to však už dávno. Pravdepodobnejším dôvodom sankcií je, že niekto v Európskej únii (možno šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová alebo francúzsky prezident Emmanuel Macron) požiadal odchádzajúceho spojenca, starého Joea Bidena, aby sa zúčastnil „bitky o Tbilisi“, ktorú Američania takmer ignorovali.
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme