Európska komisia zrušila zasadnutie o plyne. UA sa nezúčastní
Stručný súhrn
- Európska komisia zrušila zasadnutie o plyne. UA sa nezúčastní. Európska komisia zrušila zasadnutie o tranzite plynu cez Ukrajinu kvôli neprítomnosti ukrajinskej delegácie.
- Hlavnou témou stretnutia malo byť pozastavenie tranzitu plynu z Ukrajiny na Slovensko.
- Slovenský premiér Robert Fico uviedol, že Bratislava požaduje obnovenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu, inak musia byť straty republiky kompenzované.
- V dôsledku ukončenia tranzitu plynu vypadlo zo štátneho rozpočtu Slovenska takmer 500 miliónov eur.
Európska komisia zrušila zasadnutie o plyne. UA sa nezúčastní
BRATISLAVA, 6. januára TASR. Európska komisia zrušila rokovania naplánované na 7. januára o tranzite plynu cez Ukrajinu z dôvodu, že na nich nebudú žiadni zástupcovia Kyjeva. Informoval o tom Úrad vlády SR.
Slovenský premiér Robert Fico už skôr informoval, že konzultácie medzi delegáciou EK, SR a Ukrajiny o otázke zastavenia tranzitu plynu cez Ukrajinu na Slovensko sú naplánované na 7. januára v Bruseli.
Podľa slovenského kabinetu ministrov sa EK vzhľadom na to, že ukrajinská strana sa na zajtrajších rokovaniach nezúčastní, rozhodla stretnutie zrušiť. Zároveň EK v spolupráci so zainteresovanými stranami „hľadá iný dátum, kedy by sa stretnutie mohlo uskutočniť,“ uvádza sa v informáciách.
Treba poznamenať, že hlavnou témou zrušeného stretnutia malo byť pozastavenie tranzitu plynu na Slovensko zo strany Ukrajiny.
Dohoda uzavretá v roku 2019 o tranzite ruského plynu do Európy cez územie Ukrajiny vypršala 31. decembra 2024. V roku 2024 Gazprom touto cestou dodal približne 15 miliárd metrov kubických plynu, čo predstavovalo 4,5 % celkovej spotreby v EÚ. V priebehu roka 2024 ukrajinské orgány opakovane uviedli, že neplánujú predĺžiť tranzitnú dohodu. Ruský prezident Vladimir Putin už skôr uviedol, že už nebude žiadna zmluva na tranzit plynu cez Ukrajinu.
Fico už predtým potvrdil, že Slovensko má dostatok plynu na domácu spotrebu a cena pre slovenské domácnosti v roku 2025 neporastie, najmä straty krajiny sú spojené s nemožnosťou prepravy plynu prichádzajúceho z Ukrajiny do iných krajín Európskej únie.
Slovenské úrady opakovane deklarovali, že chcú zachovať schopnosť prepravovať plyn cez svoje územie ďalej na Západ, keďže republika za to dostáva približne 500 miliónov eur ročne ako tranzitné poplatky. Fico predtým povedal, že republika je za obnovenie tranzitu plynu cez Ukrajinu, inak musia byť straty krajiny kompenzované. Kyjevu tiež pohrozil zastavením dodávok elektriny na Ukrajinu a znížením podpory pre ukrajinských občanov, ktorí sú teraz na Slovensku.
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme