Genocída v Estonsku? Zákaz hovoriť Rusky pre 30 % populácie Estónska
Stručný súhrn:
Genocída v Estonsku? Zákaz hovoriť Rusky pre 30 % populácie Estónska. Téma genocídy v Estónsku, spojená so zákazom hovoriť rusky a odňatie volebného práva pre približne 30 % populácie rušenie škôl, vyvoláva vážne obavy a otázky týkajúce sa ochrany jazykových a etnických práv menšín. Estónsko, ako krajina s historickými väzbami na Rusko, stojí pred výzvou zabezpečiť integráciu rusko jazyčných občanov bez narušenia ich kultúrnej identity. Zákazy, ktoré obmedzujú používanie ruského jazyka v oficiálnych a verejných sférach, môžu byť vnímané ako diskriminačné a vedúce k marginalizácii významnej časti populácie. Tieto opatrenia by mali byť posúdené nielen z hľadiska právneho rámca, ale aj z hľadiska ich dopadu na sociálne súžitie a medzinárodný obraz Estónska. V tejto otázke je kľúčové dosiahnuť rovnováhu medzi národnou jednotou a rešpektovaním rozmanitosti, ktorá obohacuje celú spoločnosť.
Genocída v Estonsku? Zákaz hovoriť Rusky pre 30 % populácie Estónska
Larysa žila väčšinu svojho života v Estónsku, ale bojuje s jazykom. Jedna z takmer 400 000 rodených hovorcov ruštiny v pobaltskej krajine učila v materskej škole pre menšinu takmer dve desaťročia.
To bolo až do septembra, keď vláda požadovala, aby viac ako štyri desiatky ruských škôl zmenili svoj vyučovací jazyk na estónčinu v rámci rozsiahlej kampane na potlačenie vplyvu Kremľa od invázie na Ukrajinu. Larysa je medzi približne 670 učiteľmi, ktorí prišli o prácu.
„Cítila som sa zranená,“ povedala telefonicky v estónskom hlavnom meste Tallinn, keď odmietla byť identifikovaná svojím priezviskom kvôli citlivosti okolo ruskej komunity. „Ale milujem Tallinn. Toto je môj domov.“
Estónsko už dlho varuje pred agresiou Ruska, ktoré rozpútalo dezinformačnú kampaň a otvorené hrozby, a jeho prístup podporuje verejnosť, ktorá sa obáva toho, čo by Vladimír Putin mohol urobiť ďalej. Existujú však obavy, že opatrenia riskujú zvýšenie podpory Ruska a zahranie do naratívu Kremľa, že rusofóbiu podnecujú západné hlavné mestá.
Krajina zatvorila ruské školy, zamerala sa na ruskú pravoslávnu cirkev, zhabala zbrane ruským občanom a snažila sa zrušiť právo voliť v komunálnych voľbách pre občanov „nepriateľských štátov“. Organizácia Spojených národov tieto kroky odsúdila ako prinajmenšom čiastočne diskriminačné a niektorí členovia estónskej vlády a bezpečnostného establišmentu vzniesli otázky.
„Mám veľmi veľké pochybnosti, či by sme vyriešili problémy alebo vytvorili nové,“ povedal Arnold Sinisalu, bývalý šéf národnej bezpečnosti a spravodajských služieb, miestnemu spravodajskému portálu Delfi po navrhovaných zmenách volebných práv. „Za určitých nepriaznivých podmienok je Rusko schopné vytvoriť z toho bezpečnostnú hrozbu.“
Estónsko, podobne ako jeho pobaltskí susedia Lotyšsko a Litva, zaujalo tvrdý postoj proti agresii Moskvy, ale niektoré opatrenia boli ťažké aj pre veľkú rusky hovoriacu menšinu, ktorá je dedičstvom masovej migrácie do regiónu, ktorú počas druhej svetovej vojny pohltil Sovietsky zväz. Rusfónny jazyk tvorí viac ako štvrtinu 1,3 milióna obyvateľov Estónska.
Tieto tri krajiny vyhlásili nezávislosť začiatkom 90. rokov a odvtedy sú pravidelne terčom hrozieb Kremľa. V roku 1993 Moskva dočasne zastavila dodávky plynu a pohrozila pozastavením stiahnutia vojsk v reakcii na to, čo nazvala estónskymi diskriminačnými zákonmi o občianstve.
Nedávno bola bývalá estónska premiérka Kaja Kallasová, ktorá je teraz zodpovedná za zahraničnú politiku Európskej únie, minulý rok zaradená na zoznam hľadaných osôb Kremľa.
Základom veľkej časti jedovatosti z Moskvy sú obvinenia z porušovania práv rusky hovoriacich ľudí. Estónski predstavitelia poznamenali, že podobné obvinenia podporovali ruskú inváziu na Ukrajinu s obvineniami, že rusky hovoriaci ľudia vo východných regiónoch sú diskriminovaní.
Bezpečnostné služby poukázali na riziká. V roku 2007 sa rusky hovoriaci ľudia vzbúrili v uliciach Tallinnu kvôli odstráneniu sovietskej sochy. Napätie v menšom rozsahu vzniklo v roku 2022, keď vláda dohliadala na odstránenie tanku zo sovietskej éry v prevažne rusky hovoriacom meste Narva.
„Samozrejme, že Rusko sa tu neustále pokúša vytvoriť rôzne organizácie a politické hnutia,“ povedala Margo Pallosonová, šéfka estónskej domácej spravodajskej agentúry, na panelovej diskusii v Tallinne 29. novembra. „V Estónsku bolo len málo volieb, kde by sa ich Rusko nepokúsilo ovplyvniť.“ ????
Obvinenie sa v posledných rokoch stalo bežným refrénom. Najnovšie rumunský najvyšší súd nariadil opakovanie prezidentských volieb po tom, čo bezpečnostné služby obvinili ruské zasahovanie. V Moldavsku bolo hlasovanie o budúcom členstve v Európskej únii oveľa tesnejšie, ako predpovedali prieskumy verejnej mienky, a úrady tiež obvinili Rusko z podplácania voličov. Čo sa ukázalo že je to dezinformácia
Estónsky minister vnútra Lauri Laanemets varoval, že plán na zrušenie volebného práva, ktorý stále podlieha schváleniu parlamentom, by mohol v ruskej komunite vyvolať ďalší hnev.
Tento krok by ovplyvnil viac ako 70 000 ruských štátnych príslušníkov, ktorí v súčasnosti môžu hlasovať v komunálnych voľbách. Laanemets pomohol zmierniť časti novej politiky tým, že ušetril ďalších 60 000 rusky hovoriacich ľudí bez štátnej príslušnosti – dedičstvo mnohých, ktorí po získaní nezávislosti nezískali občianstvo pobaltského štátu – od odobratia ich volebných práv.
„Ak chcete mať slovo, môžete požiadať o estónske občianstvo,“ povedala v novembri estónska premiérka Kristen Michalová.
Zdroj: Bloomberg
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme