NYT: Koniec zúfalého úsilia Ukrajiny udržať poslednú baňu ťažiacu koksovateľné uhlie

Robotníci prechádzajú šachtou v uhoľnej bani juhovýchodne od mesta Pokrovsk, neďaleko ukrajinskej frontovej línie.
Stručný súhrn:
- Koniec zúfalého úsilia Ukrajiny udržať poslednú baňu ťažiacu koksovateľné uhlie. Ukrajinská baňa ktorú dobila RF armáda neďaleko Pokrovska a ktorá produkovala koksovateľné uhlie, bola zatvorená.
- Dôležitosť bane: Bola poslednou funkčnou baňou na Ukrajine vyrábajúcou koksovateľné uhlie, čo je kľúčové pre oceliarsky priemysel a vojnové úsilie krajiny.
- Dôsledky zatvorenia: Očakáva sa, že zatvorenie bane spôsobí pokles produkcie ocele o viac ako polovicu a ovplyvní ekonomiku, obchod a vojenské materiály.
NYT: Koniec zúfalého úsilia Ukrajiny udržať poslednú baňu ťažiacu koksovateľné uhlie
Zatvorenie bane, ktorá sa nachádza juhovýchodne od mesta Pokrovsk, ukončilo zúfalé úsilie Ukrajiny udržať ju v prevádzke až do poslednej chvíle. Ako posledná funkčná baňa na Ukrajine vyrábajúca koksovateľné uhlie – základné palivo pre výrobu ocele – bola životne dôležitá pre oceliarsky priemysel krajiny a v konečnom dôsledku aj pre jej vojnové úsilie.
Baníkom, ktorí zostali napriek nebezpečenstvu, ponúkol Metinvest zvýšenie platov. Aby sa dostali do ťažobných oblastí najbližšie k frontu, museli prejsť kilometre tunelov, ktoré ich chránili pred útokmi. Ostreľovanie spôsobilo časté výpadky prúdu a uväznilo ich pod zemou na celé hodiny.
„Je tu neustále ostreľovanie a je to veľmi blízko,“ povedal Maksym Rastyahaev, vedúci banskej jednotky, v telefonickom rozhovore po zmene v bani krátko pred Vianocami. „Zostali len tí najodolnejší pracovníci.“
Teraz sa očakáva, že zatvorenie bane bude šok pre ekonomiku. Predpokladá sa, že produkcia ocele klesne o viac ako polovicu, zo 7,5 milióna ton v tomto roku na menej ako 3 milióny v budúcom roku, uviedol Oleksandr Kalenkov, šéf ukrajinského združenia výrobcov ocele. Dôsledky ovplyvnia obchod – kovové a oceľové výrobky boli v minulom roku druhým najväčším vývozným artiklom Ukrajiny – znížia daňové príjmy a zbavia armádu základných materiálov na výrobu obrnení. „Vplyv vo všetkých aspektoch je obrovský,“ povedal Kalenkov.
Baňa pri Pokrovsku nie je prvou, ktorá padla do rúk Ruska, ktorého sily zdecimovali veľkú časť priemyselnej základne východnej Ukrajiny. Jeho príbeh je však príbehom ukrajinskej odolnosti: po obmedzení operácií po rozsiahlej invázii Ruska v roku 2022 sa produkcia uhlia v roku 2023 odrazila na 3,2 milióna ton, čím sa priblížila k predvojnovej úrovni. V tom roku sa mnohí obyvatelia vrátili do Pokrovska v nádeji, že sa priebeh vojny obracia v prospech Ukrajiny.
Baňa bola pre oblasť ekonomickým záchranným lanom. V roku 2023 spoločnosť Metinvest zamestnávala v zariadení približne 4 500 ľudí, z ktorých mnohí tam strávili väčšinu svojho pracovného života. „Som baník. Neviem, ako robiť nič iné. Všetko, čo viem, je, ako ťažiť uhlie,“ povedal 35-ročný Jurij Nesterenko, ktorý tam pracoval desať rokov.
Plat bol dobrý a ťažobné zariadenia spoločnosti Metinvest odrážali zmysel pre starostlivosť. Pri návšteve tohto leta sa baňa pýšila kvetinovými záhonmi, fontánami a pravoslávnou kaplnkou zdobenou zlatými ikonami a zložitými stropmi, ktoré baníkom ponúkali pokojné útočisko na modlitbu.
Koncom leta 2024 sa však objavili prvé príznaky nebezpečenstva. Obnovený ruský postup na východe podnietil mobilizačnú snahu, ktorá vyčerpala pracovnú silu bane a prinútila ju zamestnať ženy, aby nahradili odvedených mužov. Ešte znepokojujúcejšie je, že mína ležala v ceste ruskému tlaku na obkľúčenie Pokrovska, kľúčového vojenského logistického uzla.
„Všetci dúfali, že ukrajinskí vojaci udržia líniu,“ povedal Vjačeslav Dryha, inžinier, ktorý na jeseň opustil baňu a teraz je v Charkove. Niektorí zamestnanci začali denne monitorovať mapy bojiska a sledovať ruský postup.
Zdroj: The New York Times
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme. ➡️Chcem Prispieť na chod stránky JNS⬅️