22. mája 2025

Reuters: Nemecko je v hlbokej hospodárskej kríze

nemecko

Panorámu s dominantnou bankovou štvrťou vo Frankfurte nad Mohanom, Nemecko, prechádza dvojposchodový autobus, 8. novembra 2023. REUTERS/Kai Pfaffenbach/File Photo Purchase Licensing Rights

Zdielajte....

Stručný súhrn:

Reuters: Nemecko je v hlbokej hospodárskej kríze. Nemecká ekonomika čelí hlbokej kríze, pričom hrubý domáci produkt sa očakáva, že v tomto roku klesne o 0,1 %, čo spôsobuje najväčšie ťažkosti od znovuzjednotenia krajiny. Konkurenčný tlak zo zahraničia, vysoké náklady na energie a domáce štrukturálne slabosti prispievajú k tejto kríze, pričom prezident BDI vyzýva na verejné investície a zníženie byrokracie ako nevyhnutné kroky na obnovu ekonomiky. Navyše, návrat Donalda Trumpa môže vplývať na nemecký export, čo ešte viac prehlbuje ekonomické problémy.

Kľúčové body

  • Po prvýkrát od znovuzjednotenia Nemecka zaznamenáva ekonomika tri roky klesajúceho rastu.
  • V porovnaní s eurozónou a globálnou ekonomikou, ktoré rastú, Nemecko zaostáva.
  • Prezident BDI Peter Leibinger poukazuje na vážne problémy v priemysle, vrátane vysokých nákladov na energie.
  • Ekonomická kríza nie je len následkom pandémie či vojny na Ukrajine, ale aj dlhodobých domácich štrukturálnych slabostí.
  • Nemecko potrebuje urgentné verejné investície do infraštruktúry a inovácií na zotavenie.
  • Návrat Donalda Trumpa môže negatívne ovplyvniť nemecký export zvyšovaním colných hrozieb.

Reuters: Nemecko je v hlbokej hospodárskej kríze

BERLÍN 28. januára (TASR) – Nemecká ekonomika je v hlbokej kríze, pričom hrubý domáci produkt v tomto roku pravdepodobne klesne o 0,1 %, uviedla v utorok priemyselná asociácia BDI, čím sa po prvýkrát dostala na tri roky klesajúceho rastu. od znovuzjednotenia. Zároveň eurozóna vzrastie o 1,1 % a globálna ekonomika o 3,2 %, uviedla BDI, čo naznačuje, že Nemecko zostane z ekonomického hľadiska jedným z zaostávajúcich v menovom bloku.

„Situácia je veľmi vážna: Najmä rast v priemysle utrpel štrukturálny zlom,“ povedal v Berlíne prezident BDI Peter Leibinger. Východné a západné Nemecko sa znovu zjednotilo ako jeden suverénny štát v 90. rokoch.Rastúca konkurencia zo zahraničia, vysoké náklady na energie, stále zvýšené úrokové sadzby a neisté ekonomické vyhliadky si vybrali svoju daň na nemeckej ekonomike, ktorá sa v roku 2024 prepadla dva roky po sebe.

Nezhody o tom, ako oživiť najväčšiu európsku ekonomiku, prispeli k zániku vládnej koalície, pričom zúfalá ekonomická situácia sa odrazila aj v preslávenom automobilovom priemysle ako Volkswagen 

(VOWG_p.DE), podniká prudké zníženie nákladov, aby zostala relevantná.Ekonomická kríza je viac než len dôsledok pandémie a ruskej invázie na Ukrajinu, povedal Leibinger.Problémy sú domáce a sú výsledkom štrukturálnej slabosti od roku 2018, ktorú vlády nedokázali vyriešiť, povedal Leibinger.

„Verejné investície do modernej infraštruktúry, do transformácie a odolnosti našej ekonomiky sú naliehavo potrebné,“ povedal Leibinger a zároveň vyzval na zníženie byrokracie, nižšie ceny energií a jasnú stratégiu na posilnenie nemeckého inovačného a výskumného prostredia.S ohľadom na Brusel Leibinger povedal, že je dôležité, aby Nemecko opäť prevzalo sebavedomejšiu vedúcu úlohu a aby sa Európa stala strategicky nezávislou.

Prezident BDI sa zaoberal aj návratom amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bieleho domu a jeho colnými hrozbami, ktoré by mohli spôsobiť, že exportne orientovaná nemecká ekonomika sa v roku 2025 zníži o takmer 0,5 % namiesto prognózovaného poklesu o 0,1 %.“Najdôležitejšie bude vstúpiť do transakčného vzťahu a mať strategicky dôležité kompetencie, ktoré náš partner nájde len u nás,“ povedal Leibinger.

Zdroj: Reuters



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading