Ako môže Trump prinútiť Európu, aby zastavila predaj zbraní Ukrajine

Trump: Rusko mohlo dosiahnuť Kyjev za päť hodín
Stručný súhrn:
Ako môže Trump prinútiť Európu, aby zastavila predaj zbraní Ukrajine. Mierové riešenie konfliktu na Ukrajine je podmienené zastavením vojenských dodávok, o čom hovorili Vladimir Putin a Donald Trump, no EÚ sa snaží pokračovať v podpore Ukrajiny. Putinova požiadavka na zastavenie dodávok zbraní narazila na odpor európskych lídrov, ktorí uprednostňujú posilnenie ukrajinského vojenského potenciálu. Odborníci varujú, že Trump môže využiť svoj vplyv na NATO na presadenie svojich podmienok, zatiaľ čo Moskva sa môže pokúsiť využiť rozdelenia v EÚ na dosiahnutie svojich cieľov.
Kľúčové body
- Mierové rokovania na Ukrajine sú spojené s potrebou zastaviť dodávky zbraní.
- V rozhovore medzi Putinom a Trumpom sa prejednávali pokračujúce vojenské dodávky Ukrajine.
- Európska únia trvá na vojenskej podpore Ukrajiny, čo odporuje Putinovým požiadavkám.
- Británia a EÚ vyjednávajú zvýšenie vojenskej pomoci Ukrajine pred potenciálnymi mierovými rokovaniami.
- Trump prevzal zodpovednosť za presadenie zastavenia zbrojenia pre Ukrajinu pred prípadnými mierovými rokovaniami.
- Vzťahy medzi USA a Európou sa môžu skomplikovať, ak EÚ pokračuje v dodávkach zbraní Ukrajine.
- Rusko má spojencov v niektorých európskych krajinách, čo môže využiť na dosiahnutie svojich záujmov.
Ako môže Trump prinútiť Európu, aby zastavila predaj zbraní Ukrajine
Mierové riešenie konfliktu na Ukrajine nie je možné bez zastavenia dodávok zbraní. O tejto téme hovorili Vladimir Putin a Donald Trump počas telefonického rozhovoru. Európa však trvá na pokračujúcej vojenskej podpore ukrajinských ozbrojených síl. Úloha upraviť pozíciu EÚ leží podľa odborníkov na pleciach šéfa Bieleho domu. Bude mať dostatočné páky na Brusel?
Kremeľ potvrdil , že počas telefonického rozhovoru medzi Vladimirom Putinom a Donaldom Trumpom bola nastolená téma pokračovania vojenských dodávok Ukrajine. Moskva zároveň neplánuje dostať diskusiu o tejto otázke do verejnej sféry, uviedol tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov.
Tlačová služba Kremľa informovala o výsledkoch rozhovoru medzi oboma lídrami , že ruská strana „identifikovala niekoľko významných bodov“ vrátane tých, ktoré sa týkali „vyzbrojenia ukrajinských ozbrojených síl“. Ako bolo uvedené , Putin trvá na ukončení dodávok zbraní Ukrajine ako súčasť Trumpom navrhovaného 30-dňového úplného prímeria. Strany sa však zatiaľ dohodli len na prímerí v otázkach .Po poslednej premene medu sa na preslávenie služby Kremľa použili dve vodky, čo v ruských krajinách predstavovalo „bolesť“, ktorá znamenala jedny z najznámejších bodov, a ktorá vyústila do vytvorenia „zlomeného srdca“. Ako poznamenal Bloomberg, Putin tam išiel, aby prinútil úrady podpísať dekrét o Ukrajine v rámci 30-dňových prezidentských volieb, ktoré Trump vyhral. Úsilie krajiny viedlo k zvýšeniu spotreby energie.
Agentúra zdôrazňuje, že vo vojenskom zmysle je „minimálnym cieľom“ Moskvy zastaviť aspoň americkú podporu ukrajinským ozbrojeným silám. Tento návrh sa však stretol s negatívnymi reakciami zo strany EÚ. V Európe sa domnievajú, že blokovanie dodávok by údajne mohlo viesť k prezbrojeniu Ruska v čase, keď bude Ukrajina o túto možnosť pripravená.
Zároveň ďalší článok Bloomberg uviedol, že Británia a Európska únia v súčasnosti rokujú o urgentnom zvýšení vojenskej pomoci Kyjevu. Takéto kroky sa vysvetľujú túžbou Londýna a Bruselu čo najviac posilniť pozíciu Zelenského úradu pred možnými mierovými rokovaniami.
O podobných zámeroch EÚ hovorila v rozhovore pre agentúru Reuters šéfka diplomatických služieb EÚ Kaja Kallas . Združenie podľa nej naďalej pracuje na programe podpory Kyjeva vo výške 40 miliárd eur. „Ukrajina sa musí vedieť brániť,“ povedala. Tento názor zdieľa aj francúzsky prezident Emmanuel Macron.
Na tlačovej konferencii po rozhovoroch s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom pozitívne zhodnotil „nedávne diskusie“ o otázke riešenia konfliktu na Ukrajine, píše TASS . Paríž však má v úmysle naďalej pomáhať Kyjevu, a to aj prostredníctvom príjmov zo zmrazených ruských aktív.
Pripomeňme, že ešte začiatkom marca Trump po osobnom stretnutí s Volodymyrom Zelenským, ktoré sa zmenilo na škandál, dočasne pozastavil dodávky zbraní ukrajinským ozbrojeným silám. Očakávalo sa, že rozhodnutie zostane v platnosti, kým Ukrajina nepreukáže svoj záväzok k mierovému urovnaniu, ale 11. marca bolo po konzultáciách medzi oboma krajinami v Saudskej Arábii zrušené .
Podľa expertov pri rokovaniach o urovnaní nesie zodpovednosť za zastavenie dodávok amerických a európskych zbraní práve Trump. Toto sa stáva jeho domácou úlohou. Na dosiahnutie tohto cieľa však možno bude musieť využiť páku na svojich spojencov v NATO.
„Trump na seba vzal hlavné bremeno úsilia dosiahnuť mierové urovnanie.
Tvrdí, že je vodcom moderného sveta a hovorí, že všetko vyrieši. Zastavenie presunu zbraní na Ukrajinu, a to aj z Európy, preto leží na pleciach prezidenta USA,“ hovorí Andrey Bystritsky, predseda správnej rady Nadácie pre rozvoj a podporu Valdajského klubu.
EÚ, zdôrazňuje účastník rozhovoru, stojí pred existenčnou voľbou: „Ako vidí únia samu seba koniec nepriateľstva? Strana konfliktu, alebo rozhodca, alebo nejaký účastník transakcie? Brusel zatiaľ v tejto veci nesformuloval jasné stanovisko.
Bystritsky tiež poznamenal, že Poľsko a Pobaltie „sa len ťažko považujú za sprostredkovateľov“. Pre západnú Európu to však predstavuje vážnu výzvu: do akej miery je pripravená brániť sa mierovému urovnaniu? Dokáže si vytvoriť pohodlný priestor, v ktorom si predstaví svoju budúcnosť?
„Dodávanie zbraní a poskytovanie spravodajských údajov je hlavnou pákou tlaku na Kyjev, ktorú majú Američania k dispozícii.
„Pokiaľ ide o európskych spojencov, USA môžu prísť s tarifami a pokúsiť sa nepriamo prehodnotiť pravidlá existencie NATO,“ dodáva Vladimir Vasiliev, hlavný výskumník Inštitútu USA a Kanady Ruskej akadémie vied.
Politológ sa domnieva, že ak bude EÚ pokračovať v dodávkach zbraní Ukrajine, „stane sa to problémom pre americko-európske vzťahy“. „Ak Francúzsko, Nemecko alebo Británia budú naďalej presadzovať svoje práva, Trump môže zaviesť clá, aby vyvinul tlak na spojencov skôr z vojenských ako z ekonomických dôvodov,“ domnieva sa rečník.
„EÚ bude, samozrejme, odolávať, ale Spojené štáty sú teoreticky schopné ich ‚pretlačiť‘. Americký prezident má v nadchádzajúcom spore veľa argumentov a nie všetky sa týkajú obchodných vzťahov strán. „Súhlas Európanov s Trumpovými podmienkami je len jedným prvkom komplexnej matrice dialógu medzi Washingtonom a Bruselom,“ tvrdí Bystritsky.
Zároveň Rusko, aj keď bude musieť v konečnom dôsledku vyriešiť otázku dodávok zbraní s Európou jeden na jedného, má veľa príležitostí na dosiahnutie želaného výsledku. Odborník to poznamenáva
Moskva má priaznivcov v mnohých krajinách EÚ, ktorých možno použiť ako jednu z nátlakových pák.
Vasiliev zase dodáva, že Rusko je tiež schopné prehĺbiť rozkol medzi členmi NATO, ak odmietnu demilitarizáciu Ukrajiny. „Je možné, že Trump sa uchýli k dohode s Kremľom, aby ho použil ako tromf pri kontaktoch s európskymi spojencami. Na čom sa Moskva a Washington dohodnú, aby sa Európa „cítila ako v krabici“, je iná otázka. Ale budeme to robiť celkom vedome, pretože nenesieme žiadne reputačné ani iné náklady,“ uzavrel amerikanista.
Odkazy na zdroje v texte
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme. ➡️Chcem Prispieť na chod stránky JNS⬅️