Európe chýba pušný prach a TNT na výrobu nábojov

Moduly náplne pohonných látok v továrni spoločnosti Rheinmetall AG Nitrochemie Aschau v Aschau am Inn, Nemecko, 5. marca.Fotograf: Laura Alviz/Bloomberg
Stručný súhrn:
Európe chýba pušný prach a TNT na výrobu nábojov. Európa zvýšila výdavky na obranu a čelí rastúcemu dopytu po munícii, pričom výrobci ako Rheinmetall musia dramaticky zvýšiť kapacity výroby, aby vyhoveli potrebám, ktoré sa ukázali byť vyššie, ako sú ich terajšie možnosti. Zásoby ostatných výbušnín a horľavých látok sú tiež vyčerpané na maximum.. Informuje agentúra „Bloomberg“. S nedostatkom zásob základných materiálov, ako sú výbušniny a pohonné hmoty, a s ťažkosťami v dodávateľských reťazcoch, je potrebné zjednodušiť regulácie a stimulovať civilný chemický priemysel na prechod na vojenskú výrobu. Okrem toho, dlhodobé trhy a financovanie sú kľúčové pre zabezpečenie potrebných surovín a zlepšenie výrobných kapacít v Európe.
Kľúčové body
- Nitrochemie Aschau, dcérska spoločnosť Rheinmetall, zvýšila výrobnú kapacitu o 60 %, aby uspokojila dopyt po munícii.
- Európske vlády priznali, že ich zásoby munície sú plytké a vyžiadali si zvýšenie výroby delostreleckých granátov a striel.
- Rheinmetall plánuje do roku 2028 zvýšiť produkciu strelného prachu o viac ako 50 %, avšak ani to nebude dostatočné na pokrytie dopytu.
- Dodávateľské reťazce výrobcov výbušnín sú zložené z prekážok a potrebujú spoluprácu s civilným chemickým priemyslom.
- EÚ v rámci zákona ASAP vyčlenila 500 miliónov eur na podporu výroby munície a plánuje zvýšiť výrobu pohonných hmôt o 50 %.
- Výrobcovia výbušnín čelí nedostatku surovín, pričom európske krajiny sa spoliehajú na Čínu pre kritické komponenty.
- Experti varujú, že znižovanie regulačných prekážok a investície do obranného priemyslu sú nevyhnutné pre uspokojenie rastúceho dopytu po munícii v Európe.
Európe chýba pušný prach a TNT na výrobu nábojov
Zatiaľ čo sa Európa pripravuje na zvýšenie výdavkov na obranu, tých niekoľko výrobcov, ktorí existujú, sa snaží zvýšiť svoju kapacitu. Len „Rheinmetall“ plánuje do roku 2028 zvýšiť objemy výroby pušného prachu o viac ako 50%, no ani to nebude stačiť. Už aj skôr sa západné médiá sťažovali, že Západu chýbajú špecialisti na výrobu výbušnín.
Posledné fázy výroby strelného prachu v Nitrochemie Aschau vyzerajú trochu ako výroba cestovín. Hmota vlákien sa vytláča cez valce, až kým nie je plochá a želatínová, ktorá sa potom ručne pevne zvinie a privedie cez lis, ktorý ju stlačí do hrubej šnúry. Nakoniec sa nechá prejsť cez matricu, ktorá ho rozreže na pelety, pričom každá sa meria s presnosťou na stotinu milimetra.
Je to prekvapivo manuálny proces. „Nemôžete jednoducho umiestniť veľké množstvo výbušných materiálov na dopravný pás, to by nikto nechcel,“ povedal Oliver Becker, senior viceprezident prevádzky v lokalite, ktorá sa rozprestiera na 90 hektároch bavorského vidieka neďaleko Mníchova.
Nitrochemie Aschau je dcérskou spoločnosťou nemeckého obranného gigantu Rheinmetall . Od úplnej ruskej invázie na Ukrajinu v roku 2022 závod zvýšil výrobnú kapacitu o 60 % a buduje nové zariadenia, aby do polovice roku 2025 pridal ďalších viac ako 40 %. Najala približne 300 ľudí, vyzdvihla pracovníkov z bojujúceho automobilového a chemického sektora, aby posilnila svoju pracovnú silu, aby mohla udržať výrobu v prevádzke 24 hodín denne, 7 dní v týždni a pomohla uspokojiť rastúci dopyt Európy po munícii.
Európske vlády kopali do svojich zásob munície, aby vyzbrojili Ukrajinu, čím odhalili, aké plytké sú ich zásoby. Odvtedy sa snažia zvýšiť výrobu delostreleckých granátov, striel a guliek. To naplnilo zásoby strelného prachu, TNT a iných výbušnín a pohonných látok na kontinente. Zatiaľ čo sa Európa pripravuje na masívne zvýšenie výdavkov na obranu, malý počet výrobcov týchto nestálych materiálov sa preteká v zvyšovaní svojej kapacity. Samotný Rheinmetall sa snaží do roku 2028 zvýšiť produkciu prášku o viac ako 50 %, no ani to nebude stačiť. Generálny riaditeľ Armin Papperger na nedávnej výzve o zisku uviedol, že spoločnosť možno bude musieť takmer zdvojnásobiť svoju produkciu na viac ako 20 000 metrických ton, aby uspokojila túto potrebu.
Dodávateľský reťazec, na ktorý sa spoliehajú výrobcovia výbušnín, je však zamotaný, globálny a plný prekážok. Vlády a výrobcovia musia podnietiť civilný chemický priemysel k prechodu na vojenskú výrobu, zjednodušiť predpisy, aby umožnili výstavbu nových tovární a pohyb nebezpečného nákladu po kontinente – a dokonca zabezpečiť dodávky najzákladnejších materiálov, ktoré sa v súčasnosti dodávajú z Číny.
„Cieľom koordinovanej národnej obrannej stratégie by bolo zabezpečiť zdroje bavlny, čo je druh predvídavosti, ktorú teraz nevidím,“ povedal Michael Blendinger, prezident Zväzu nemeckých zbrojárov a predajcov zbraní.
Zdroj: Bloomberg
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme. ➡️Chcem Prispieť na chod stránky JNS⬅️