2. júla 2025

Ako zostalo bez povšimnutia znovu vyzbrojenie ruského námorníctva

Ako zostalo bez povšimnutia znovu vyzbrojenie ruského námorníctva

Ako zostalo bez povšimnutia znovu vyzbrojenie ruského námorníctva

Zdielajte....

Stručný súhrn:

Ako zostalo bez povšimnutia znovu vyzbrojenie ruského námorníctva. Štúdia časopisu Responsible Statecraft sa zaoberá súčasným postavením ruského námorníctva a jeho rastúcou kapacitou v porovnaní s oslabeným britským námorníctvom. Uvádza, že zatiaľ čo Rusko pokračuje vo svojom rozvoji vojenskej flotily, Británia čelí obmedzeniam a nedostatku prostriedkov. Autor varuje, že britské snahy o zlepšenie svojej námornej pozície sú nedostatočné vo svetle ruských ambícií, ktoré sa rozšírili do Arktídy a Tichomoria. Táto nerovnováha, podľa štúdie, predstavuje pre Britániu strategickú dilemu. Tradičná britská doktrína, opierajúca sa o námornú prevahu, je v súčasnom geopolitickom kontexte spochybnená. Ruská modernizácia ponorkovej flotily, vyzbrojenej pokročilými raketovými systémami, pridáva ďalšiu vrstvu zložitosti. Analýza zdôrazňuje, že britské investície do nových lietadlových lodí, hoci významné, samé osebe nestačia na kompenzáciu celkovej kvantitatívnej a kvalitatívnej prevahy ruského námorníctva v kľúčových oblastiach. Problémom je aj údržba existujúcich britských plavidiel, ktorá je kvôli rozpočtovým škrtom a oneskoreným dodávkam náhradných dielov často nedostatočná. Štúdia varuje pred podceňovaním ruského odhodlania presadzovať svoje záujmy na mori, najmä v Arktíde, kde sa otvárajú nové navigačné trasy a súťaží sa o nerastné suroviny. Vzhľadom na obmedzené zdroje by Británia mala zvážiť posilnenie spolupráce so spojencami, najmä s USA, a prehodnotiť svoje strategické priority v oblasti námornej obrany. Ignorovanie týchto skutočností by podľa autora mohlo viesť k ďalšiemu oslabeniu britskej pozície na svetových moriach a k ohrozeniu národnej bezpečnosti.

Kľúčové body

  • Existujú iba tri globálne námorné mocnosti: USA, Čína a Rusko.
  • Britské námorníctvo je zredukované a nedokáže plne prevziať zodpovednosť za európsku námornú bezpečnosť.
  • Ruské námorníctvo sa rýchlo modernizuje a zvyšuje svoju kapacitu napriek ekonomickým sankciám.
  • Od roku 2011 Rusko posilnilo svoju flotilu o množstvo lodí a ponoriek, čo zvyšuje jeho vojenskú efektivitu.
  • Ako vojna na Ukrajine ukázala, Rusko má zastrašujúcu schopnosť ohrozovať krajiny NATO.
  • Británia čelí zmenšujúcemu sa námornému potenciálu a nedostatku investícií do obrany.
  • Námorná spolupráca medzi Ruskom a Západom bola prerušená a britské úrady ignorujú stále narastajúce ruské námorné aktivity.

Responsible Statecraft: Ako zostalo bez povšimnutia znovu vyzbrojenie ruského námorníctva

V tomto novom svetovom poriadku rozdelenia vojenskej záťaže medzi Ameriku a Európu nie je jasné, či je britské kráľovské námorníctvo schopné zvládnuť túto úlohu.

Dnes existujú iba tri globálne námorné mocnosti: Spojené štáty, Čína a Rusko . Britské kráľovské námorníctvo je, žiaľ, zredukované na malú regionálnu námornú mocnosť, ktorá je občas schopná nasadiť svoje sily vo väčšom zámorí. Ak Donald Trump chce, aby sa európske štáty starali o svoju vlastnú kolektívnu bezpečnosť, Británia by mohla urobiť lepšie, keby si v Atlantiku ponechala svoju hŕstku lodí.

Európski politici a novinári neustále hovoria o obrovskej výzve v boji proti zdanlivo bezprostrednej ruskej invázii , ak by sa USA pod vedením prezidenta Trumpa stiahli z NATO. Keďže ruská čiernomorská flotila bola počas vojny z veľkej časti obmedzená na východné pobrežie Čierneho mora, hoci stále dokázala spôsobiť Ukrajine vážne škody, len málo ľudí hovorí o skutočnej ruskej námornej kapacite spochybniť dominanciu Západu. Alebo o tom, ako sa to bude čoraz viac stretávať s americkými námornými záujmami v Tichomorí a potenciálne aj v Arktíde.

Toto sa ostro ukázalo 22. apríla , keď Kráľovské námorníctvo nasadilo svoju údernú skupinu 25 lietadlových lodí na osemmesačné nasadenie v Indo-Pacifiku. Na palube lietadlovej lode HMS The Prince of Wales, s bitevnými sivými vlasmi dokonale upravenými ako postava z nízkorozpočtového filmu Top Gun, premiér Keir Starmer povedal, že nasadenie ukazuje „záväzok Spojeného kráľovstva ku globálnej stabilite. To je neuveriteľný odkaz pre našich protivníkov. Je to neuveriteľný prejav jednoty pre našich spojencov a nášho záväzku voči NATO.“

Táto správa ma nepresvedčila. Takmer polovica britských bojových lodí, podporovaná fregatou z Kanady, Nórska a Španielska, sa s veľkou slávou nalodila z Portsmouthu a Devonportu. Keď hovorím polovica lodí, myslím tým konkrétne 1 lietadlovú loď, 1 torpédoborec, 1 fregatu a 1 útočnú ponorku. Presne tak, štyri plavidlá.

To znamená, že Kráľovské námorníctvo má teraz na obranu britských brehov iba jeden torpédoborec, dve fregaty (tretia fregata je momentálne v Ománe) a jednu útočnú ponorku. Deväť ďalších lodí je v suchých dokoch a ďalšie tri prechádzajú údržbou. Tri útočné ponorky triedy Astute – spustené na vodu až v roku 2014 – sú v opravách v priemere dva roky a HMS Daring , „najmodernejší torpédoborec protivzdušnej obrany na svete“, je v suchom doku od roku 2017.

Ak by si prezident Trump myslel, že Británia by mohla prevziať väčšiu zodpovednosť v Európe za námornú bezpečnosť v Atlantiku, mýlil by sa. Spojené kráľovstvo, prvý námorný hegemón sveta, má v súčasnosti deväť bojových lodí schopných plavby, nepočítajúc jadrové raketové ponorky, ktoré slúžia ako nepretržitý odstrašujúci prostriedok Británie na mori .

Práve som dočítal knihu „Kráľovské a ruské námorníctvo, spolupráca, súťaženie a konfrontácia “ .napísali bývalý britský námorný atašé v Moskve, kapitán (vo výslužbe) David Fields RN, a Robert Avery OBE, hlavný docent na dôchodku v Obrannom centre pre jazyky a kultúru na Britskej akadémii obrany. Autori tvrdia, že hoci sme väčšinu našej pozornosti sústredili na ruskú armádu na Ukrajine, jej námorníctvo sa rýchlo prezbrojuje. A myslieť si o Rusku ako o relikte jeho studenovojnového ja je obrovská chyba.

Napriek tomu, že ruské námorné lodenice sú polovične menšie ako Británia, ekonomicky trpia sankciami a prísnymi fiškálnymi obmedzeniami vojny na Ukrajine, v poslednom desaťročí nepretržite stavajú nové plavidlá. Od roku 2011 Rusko prevzalo 27 ponoriek, 6 fregát, 9 korviet, 16 malých raketových lodí a ďalšie plavidlá logistickej podpory. Mnoho ďalších je vo výstavbe a dorazí do konca tohto desaťročia. Ako hovoria Rusi: „kvantita má svoju vlastnú kvalitu.“

Rusko má teraz desivú schopnosť ohrozovať krajiny NATO prostredníctvom schopností testovaných počas vojny na Ukrajine , ako je napríklad jeho strela s plochou dráhou letu Kalibr, ktorá bola rozsiahlo používaná proti ukrajinskej kritickej infraštruktúre. Jeho nové lode sa vybavujú hypersonickou strelou Cirkon a ďalšími inováciami, ako je napríklad podvodný jadrový dron. Študujem Rusko dostatočne dlho na to, aby som si spomenul na náhodný (naozaj nie náhodný) televízny únik ruských plánov na jadrové torpédo z roku 2015 .

Kráľovské námorníctvo sa na druhej strane naďalej zmenšuje v dôsledku škrtov v obrane a každá nová snaha o zvýšenie efektivity ho zmenšuje. Dve lode triedy AlbionVyloďovacie plavidlá , ktoré sú v prevádzke iba 20 rokov, sú odstavené a rokovania o ich predaji Brazílii sú v pokročilom štádiu. Zvýšenie výdavkov na obranu na 2,5 % HDP bude z veľkej časti pohltené nafúknutými programami verejného obstarávania ministerstva obrany, ktoré sa zvyčajne oneskorujú a vždy prekračujú rozpočet. Nevytvorí to rýchly dopravný pás stavby lodí, vďaka ktorému Rusko od začiatku ukrajinskej krízy rýchlo predbehlo Britániu.

Kniha tiež zdôrazňuje dôležitosť dialógu ako kľúčovej zložky odstrašovania a pripomína čitateľovi významnú námornú spoluprácu, ktorá prebiehala medzi oboma námorníctvami po studenej vojne. Keď HMS Battleaxe vplávala do Baltijsku v roku 1992, čo bola prvá návšteva lode Kráľovského námorníctva v modernom Rusku, objavila v schátranej lodenici zvyšky sovietskeho námorníctva, pričom väčšina lodí bola hrdzavá a nespôsobilá na plavbu. Toto bola možno alegória dnešného Kráľovského námorníctva. Posuňme sa do roku 2010 a situácia sa už menila. Ruské námorníctvo sa stalo hlavným príjemcom ruského štátneho zbrojného programu a ruský admirál hovoril, že rozhodnutie Spojeného kráľovstva vzdať sa námorného hliadkového lietadla Nimrod v roku 2010 mu „uľahčilo život“.

Keď Rusko v roku 2014 vtrhlo na Krym, prakticky všetky priame stretnutia medzi kráľovským a ruským námorníctvom boli na podnet britskej vlády prerušené. Dnes Spojené kráľovstvo a Rusko nemajú po prvýkrát od roku 1941 žiadnych vojenských atašé na svojich veľvyslanectvách v Londýne a Moskve. Naša moderná generácia námorníkov teraz môže Rusov vidieť iba cez ďalekohľady, periskopy a mieridlá. A majú viac zbraní ako my. Británia doslova sledovala, ako sa modernizujúce ruské námorníctvo plaví k vzdialenému horizontu, zatiaľ čo my sme Rusko kritizovali zo slonovinovej veliteľskej veže.

Z jeho absurdného fotenia na palube lode HMS The Prince of Wales nie je jasné, či Keir Starmer pochopil, že svet teraz tvoria len tri globálne námorné mocnosti : Spojené štáty americké, Čína a Rusko.

Ruské námorné ambície teraz vzrástli na ďalekom severe (v Arktíde) a v Tichomorí.

Zatiaľ čo skromná britská úderná skupina pre lietadlové lode sa plavila na východ, Rusko sa už aktívne zúčastňovalo spoločných námorných cvičení s Čínou a Iránom , ako aj návštev lodí v Mjanmarsku a na iných miestach. Británia prakticky nemá žiadny priestor na kontrolu čoraz asertívnejšieho ruského námorného postavenia v Ázii.

Táto desaťročná neangažovanosť – nielen zo strany Británie, ale aj Ameriky pred Trumpom – nás nechala bez povšimnutia, ako sa ruská doktrína a taktika zmenili v rámci prípravy vojny na Ukrajine. Je mi jasné, že v tomto novom svetovom poriadku rozdelenia vojenskej záťaže medzi Ameriku a Európu by Británia mala lepšie predpoklady, keby si ponechala svojich pár lodí v Atlantiku, zatiaľ čo Amerika čoraz viac prichádza do kontaktu s ruským námorníctvom v Tichomorí.

Zdroj: Responsible Statecraft



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading