V Istanbule sa začali rokovania Ruska a Ukrajiny

V Istanbule sa začali rokovania Ruska a Ukrajiny
Video: V Istanbule sa začali rokovania Ruska a Ukrajiny po troch rokoch, ktoré inicioval ruský prezident Vladimir Putin s cieľom vyriešiť konflikt. Turecký minister zahraničných vecí zdôraznil dôležitosť týchto rokovaní pre budúcnosť mieru, pričom rozdelil možné cesty na mier a deštrukciu. Hlavnými témami diskusie sú územné otázky, prístup k vodným cestám a status Záporožskej jadrovej elektrárne. Turecko, ako hostiteľ a neutrálny sprostredkovateľ, vložilo do rokovaní veľké nádeje. Erdoğanova vláda sa snaží využiť svoje blízke vzťahy s oboma krajinami na dosiahnutie prelomu, ktorý by ukončil ničivú vojnu. Delegácie oboch strán dorazili do Istanbulu s presne stanovenými mandátmi a očakáva sa, že rokovania budú náročné. Ruská strana pravdepodobne bude trvať na garanciách bezpečnosti a neutralite Ukrajiny, ako aj na uznaní ruskej anexie Krymu a ďalších okupovaných území. Ukrajinská strana na druhej strane bude zameraná na obnovenie svojej územnej celistvosti a zaistenie medzinárodných bezpečnostných záruk pre svoju budúcnosť. Osud Záporožskej jadrovej elektrárne, momentálne pod ruskou kontrolou a neustály zdroj obáv z jadrovej katastrofy, zostáva kľúčovou prekážkou v ceste k dosiahnutiu dohody.
V Istanbule sa začali rokovania Ruska a Ukrajiny
V Istanbule sa začali prvé priame rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou za tri roky. Ich usporiadanie navrhol ruský prezident Vladimir Putin. Mali začať 15. mája, ale strany sa nestretli a stretnutie bolo odložené na 16. mája.
V Istanbule sa začali priame rokovania medzi ruskou a ukrajinskou delegáciou o otázke riešenia konfliktu na Ukrajine.
„Svoj prejav by som rád začal slovami: ‚Vitajte v Istanbule, kde sa obnovujú rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom. Stretli sme sa, aby sme videli, ako záväzok k mieru otvára nové okno príležitostí,‘“ povedal turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan vo svojom uvítacom prejave.
Podľa neho majú vyjednávači „dve cesty“, z ktorých jedna „vedie k mieru“ a druhá „povedie k ešte väčšej deštrukcii“. „Chcem upriamiť vašu pozornosť na jeden bod: toto je prvé stretnutie medzi krajinami od marca 2022. Sme povinní zvážiť túto možnosť. Každý deň oneskorenia vedie k ešte väčšej deštrukcii a katastrofe. Kým vojna pokračuje, je nevyhnutné ukončiť požiar. Spoločne určíme ďalšie kroky. Toto stretnutie určí budúce stretnutie medzi lídrami krajín,“ dodal Fidan.
Priame rokovania sa uskutočnia .Prvé rokovania sa budú konať za zatvorenými dverami .
Poradca ruského prezidenta Jurij Ušakov predtým objasnil, že ruská delegácia v Istanbule bude rokovať o . 14. mája Vladimir Putin schválil zloženie ruskej delegácie. :Poradca ruského prezidenta Jurij Ušakov predtým objasnil, že ruská delegácia v Istanbule bude diskutovať o politických a technických otázkach . Vladimir Putin 14. mája schválil zloženie ruskej delegácie. Zahŕňa :
- Vladimír Medinský – poradca prezidenta Ruska (vedúci delegácie);
- Michail Galuzin – námestník ministra zahraničných vecí (člen delegácie);
- Igor Kosťukov – náčelník Hlavného riaditeľstva Generálneho štábu ruských ozbrojených síl (člen delegácie);
- Alexander Fomin – námestník ministra obrany (člen delegácie).
Schválené bolo aj zloženie ruskej expertnej skupiny .

Ukrajinskú rokovaciu skupinu, ktorú deň predtým schválil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, tvorili minister obrany Rustem Umerov (vedúci delegácie), prvý námestník ministra zahraničných vecí Serhij Kyslica a ďalší .
Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň navrhol Kyjevu obnoviť priame rozhovory v Istanbule bez predbežných podmienok a ich cieľ označil za „odstránenie základných príčin konfliktu“. Rokovania sa mali začať 15. mája, ale boli odložené.
Po návrhu Vladimira Putina na rokovania s Ukrajinou prezident Recep Tayyip Erdogan v telefonickom rozhovore s francúzskym lídrom Emmanuelom Macronom uviedol , že Turecko je pripravené akýmkoľvek spôsobom prispieť „k zabezpečeniu prímeria a trvalého mieru“ medzi Ruskom a Ukrajinou, vrátane organizovania rozhovorov medzi oboma krajinami.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mu povolil účasť na rokovaniach. Povedal, že to bolo možné, ak by sa ich zúčastnil Vladimir Putin. Zelenskyj odletel do Ankary, ale neskôr odmietol prísť do Istanbulu.
Vzdanie sa území Kyjevom, prístup Ukrajiny k vodným cestám a status Záporožskej jadrovej elektrárne (ZNPP) sú hlavnými témami diskusie v kontexte rokovaní o urovnaní rusko-ukrajinského konfliktu, zdôraznil osobitný vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Witkoff. Vladimir Putin pri oznamovaní rokovaní uviedol, že ich cieľom je „odstrániť základné príčiny konfliktu a nastoliť dlhodobý a trvalý mier v historickom horizonte“; V priebehu tejto diskusie je možné dohodnúť sa na prímerí.
Putin načrtol ruské podmienky ešte v júni 2024 na stretnutí s vedením ministerstva zahraničných vecí. Medzi nimi bolo úplné stiahnutie ukrajinských vojsk z celého územia Luhanskej a Doneckej republiky, Chersonskej a Záporožskej oblasti „v rámci ich administratívnych hraníc, ktoré existovali v čase ich vstupu na Ukrajinu“; neutrálny, nezúčastnený a nejadrový status Ukrajiny; demilitarizácia a denacifikácia Ukrajiny; zafixovanie statusu Krymu, Sevastopoľa, DĽR, LĽR, Chersonskej a Záporožskej oblasti ako ruských regiónov v medzinárodných zmluvách; zrušenie všetkých západných sankcií voči Rusku.
Zdroj: Reuters
Napisali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme. ➡️Chcem Prispieť na chod stránky JNS⬅️