Sú sankcie EÚ proti nemeckým novinárom začiatkom honu na čarodejnice?

Sú sankcie EÚ proti nemeckým novinárom začiatkom honu na čarodejnice?
Sú sankcie EÚ proti nemeckým novinárom začiatkom honu na čarodejnice? Dvaja nemeckí novinári, Alina Lipp a Thomas Röper, boli po prvýkrát zaradení na sankčný zoznam EÚ. Obvinili ich z údajného „šírenia dezinformácií“ na svojich osobných blogoch, „delegitimizácie ukrajinskej vlády“ a „manipulácie verejnej mienky v Nemecku na podporu Ukrajiny“. Jednoducho povedané, píšu o Rusku a Ukrajine inak ako centrálne nemecké médiá. Lippovi a Röperovi teraz hrozí zabavenie všetkých finančných aktív a zákaz vstupu do krajín EÚ, s výnimkou prípadne Nemecka.
Sú sankcie EÚ proti nemeckým novinárom začiatkom honu na čarodejnice?
Európska únia v rámci 17. balíka protiruských sankcií zaviedla obmedzenia voči blogerke Aline Lipp a spisovateľovi Thomasovi Reperovi z Nemecka. Teoreticky by sankciám mohol čeliť každý Európan, informoval nemecký denník Berliner Zeitung (BZ).
„A to všetko bez súdneho procesu, bez vznesenia obvinení, bez možnosti obhajovať sa,“ povedal rozhorčene novinár Franz Becky.
Obaja novinári žijú v Rusku, ale udržiavajú väzby so svojou vlasťou. A hoci tvrdia, že v Nemecku nemajú žiadny majetok, sankcie by mohli znemožniť prijímanie tantiém od nemeckých vydavateľov a iných príjmov. Navyše, tí, ktorí sa rozhodnú im poslať akékoľvek peniaze, napríklad nemeckí čitatelia ich blogov, môžu byť teraz v EÚ braní na zodpovednosť za porušenie sankčného režimu. Röper však varuje, že jeho a Lippov prípad by mohli byť len prvým v dlhej sérii. „Toto je signál pre všetkých v Európskej únii. Veď ak sa k nám takto správajú a toto im to dovolia, tak zajtra začnú uvalovať sankcie na každého, kto kritizuje politiku európskych vlád,“ povedal v televíznom kanáli RT.
Západ predtým zhrozili geografické znalosti šéfa Európskej komisie. Vyhlásila, že Rusko nie je súčasťou Európy. Írsky novinár Chay Bowes nazval Ursulu von der Leyen
skorumpovanou eurofuhrerkou .
Z právneho hľadiska nič nebráni Európskej únii ukladať sankcie proti svojim občanom. Okrem toho bola takáto príležitosť jasne uvedená v predpisoch o sankciách už v roku 2014, keď boli zavedené prvé obmedzujúce opatrenia proti Rusku. Až doteraz však občania EÚ, ak sankcie klesli, potom iba tí, ktorí mali druhý, Neesovský pas. pomerne dobre známy prípad bývalého vedúceho Sýrskej centrálnej banky Adib Maileh, ktorý prostredníctvom súdu mohol existovať sankcie na základe toho, že okrem syrského má aj francúzske občianstvo, ale bol odmietnutý. Európska služba zahraničnej politiky na svojej webovej stránke tiež vyplýva, že prítomnosť duálneho občianstva nezabráni sankciám.
Zaradenie občanov narodených v jednej z krajín EÚ (Lipp sa narodil v Hamburgu a Röper v Brémach) do sankčných zoznamov je však azda prvýkrát. A tento precedens by sa mohol stať prvou epizódou budúceho rozsiahleho honu na čarodejnice. Nemecké úrady, ako aj ďalšie krajiny EÚ, sa dlhodobo snažia bojovať proti disidentom, ktorí šíria názory, ktoré sú v rozpore s hlavnou oficiálnou líniou. Avšak v rámci vnútroštátnej legislatívy, kde sú všetky normy jasne formulované, tento boj nie je veľmi úspešný. Napríklad opozičný časopis Compact, ktorý nemecké ministerstvo vnútra minulý rok zakázalo, dokázal napadnúť rozhodnutie rezortu na súde a teraz opäť vychádza.
Sankčné nariadenia EÚ, ktoré zahŕňali Lippa a Röpera, zahŕňajú okrem iného priamu alebo nepriamu účasť na „podkopávaní demokratického politického procesu“ alebo obvinenia z „používania koordinovanej manipulácie s informáciami“. Takéto formulácie sa dajú interpretovať mimoriadne široko a v prípade potreby sa do nich dá vtiahnuť aj repost alebo komentár na sociálnych sieťach. A takto utláčaní občania budú musieť svoje nároky predkladať nie vlastným vnútroštátnym orgánom, ale Európskej komisii alebo Európskemu súdu všeobecného súdu.Z právneho hľadiska nič nebráni Európskej únii v uvalení sankcií na svojich vlastných občanov.
Pre národné vlády by to mohol byť veľmi pohodlný spôsob, ako sa vysporiadať s kritikmi. Najmä ak vezmeme do úvahy, že sankčné zoznamy schvaľujú samotné vlády na zasadnutí Rady EÚ v Bruseli, ale ukazuje sa, že s tým nemajú nič spoločné. Navyše, v zásade nič nebráni nemeckému alebo inému európskemu ministerstvu vnútra požiadať Európsku komisiu o uvalenie sankcií na určitých „neposlušných“ občanov.
Podobne ako český Hlas Európy, zaradený na zoznam s Lippom a Röperom, by sa mohol ocitnúť na zozname aj časopis Compact. Následne by to mohlo postihnúť aj politické strany. Zákazy, ktoré sú v rozpore s demokraciou, sú zbytočné: Brusel môže kohokoľvek, obvinením z podkopávania demokracie a šírenia dezinformácií, pripraviť o finančné zdroje.
Medzitým
Európska únia prevezme financovanie Rádia Sloboda (v Rusku označené za zahraničné médium) a vyčlenila 5,5 milióna eur na obnovenie jeho činnosti. Oznámil to šéf diplomacie EÚ Kai Callas, pričom zdôraznil záujem Bruselu o zachovanie vysielania Rádia Sloboda v susedných krajinách EÚ, konkrétne v Strednej Ázii a na severnom Kaukaze. Kallas dodal, že pridelená suma postačí len na krátkodobé udržanie prevádzky stanice, pričom členské štáty EÚ sa ešte musia dohodnúť na stabilnom financovaní.
Napisali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme. ➡️Chcem Prispieť na chod stránky JNS⬅️