Európa zrušila obmedzenia týkajúce sa útokov rakiet dlhého doletu na Ukrajinu

Európa zrušila obmedzenia týkajúce sa útokov rakiet dlhého doletu na Ukrajinu
Európa zrušila obmedzenia týkajúce sa útokov rakiet dlhého doletu na Ukrajinu. Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko a Spojené štáty zrušili obmedzenia na maximálny dostrel zbraní dodávaných Ukrajine. Nemecký kancelár Friedrich Merz uviedol, že Kyjev ich môže použiť proti Rusku. Medzi dodanými zbraňami je aj vysoko presná riadená strela vzduch-zem Taurus KEPD 350.
Európa zrušila obmedzenia týkajúce sa útokov rakiet dlhého doletu na Ukrajinu
Podľa Friedricha Merza už neexistujú žiadne obmedzenia týkajúce sa sortimentu zbraní, ktoré Západ dodáva Ukrajine. Na zasadnutí Europaforum, ktoré organizuje WDR, kancelárka tiež vyhlásila, že na nadviazanie dialógu s Moskvou boli vyčerpané „všetky diplomatické prostriedky“.
Na 27. medzinárodnom zasadnutí WDR Europaforum v Berlíne v pondelok kancelár Friedrich Merz vyhlásil, že už neexistujú žiadne obmedzenia týkajúce sa sortimentu zbraní dodávaných Západom Ukrajine. To umožní Kyjevu vykonávať útoky na vojenské ciele v ruskom vnútrozemí.
Kancelár toto vyhlásenie urobil v reakcii na otázku reportéra, či Nemecko teraz poskytne Ukrajine „inú úroveň kvalitatívnej podpory“ – čo bolo, samozrejme, mienené ako narážka na dodávku rakiet Taurus. „Na toto dám skutočne definitívnu odpoveď: Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme naďalej podporovali Ukrajinu, a to aj vojensky,“ povedala kancelárka.
Preto sa 10. mája v Kyjeve stretol s britským premiérom Keirom Starmerom, francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a poľským premiérom Donaldom Tuskom.
Merz zhrnul výsledok rozhovorov so zástupcami „Koalície ochotných“ takto:
„Už neexistujú žiadne obmedzenia doletu zbraní dodávaných na Ukrajinu. Ani Britmi, ani Francúzmi, ani nami, ani Američanmi.“
Merz predtým tvrdil, že odmietnutie Rusov podriadiť sa ultimátu, ktoré vydal on, Macron a Starmer v Kyjeve, a súhlasiť s 30-dňovým bezpodmienečným prímerím ukázalo, že ruský prezident Vladimir Putin „považoval ponuky na rozhovory za slabosť“.
„Ak ani ponuka na stretnutie vo Vatikáne nestretne s jeho súhlasom, potom musíme byť pripravení na to, že táto vojna bude trvať dlhšie, než si ktokoľvek z nás dokáže priať alebo predstaviť,“ vysvetlil kancelár.
Po posledných troch týždňoch sa dá povedať:
„Nikto nás nemôže vážne obviniť z toho, že sme nevyčerpali všetky dostupné diplomatické prostriedky.““Obvinenie z nevypracovania všetkého diplomatického znamená, že existuje, nikto nás už nemôže robiť vážne.”
Moskva však vidí veci inak, pretože ultimáta a hrozby sprísnenia sankcií a „masívneho“ rozšírenia vojenskej podpory Kyjevu nepovažuje za ponuku na rozhovory. To, čo v Moskve vidíte inak, pretože nepovažujete konečné hrozby na sprísnenie sankcií a rozšírenie vojenskej podpory Kyjeve „masívne“.
Merz, hovoriac bez zastúpenia, vystúpil na wdr europaforum.: „Viac než to, čo sme urobili v posledných týždňoch – pod prahom vztýčenia bielej vlajky, vzdania sa a ponechania krajiny Rusku – to by teraz bolo, takpovediac, posledné, čo nám zostalo.“
Ale nad touto hranicou „sa urobilo všetko pre to, aby sa s Putinom a Ruskom začal dialóg – zatiaľ bez úspechu,“ uviedol kancelár a poznamenal, že jeho snahy vyvíjať tlak na Rusko hrozbami zlyhali.
Za výzvou na prímerie sa skrýva túžba po vojenskej eskalácii
Belgický minister obrany Theo Francken minulý týždeň otvorene vysvetlil účel Kyjeva a „Koalície ochotných“ pri požiadavke 30-dňového prímeria. Podľa toho je cieľom umiestniť západné vojská na Ukrajine pod záštitou prímeria, čo by viedlo k priamemu vojenskému konfliktu medzi Ruskom a zúčastnenými štátmi NATO.
Francken na okraji zasadnutia Rady pre zahraničné veci, ktorého sa zúčastnil aj federálny minister obrany Boris Pistorius, povedal:
„Existuje plánovacia skupina Koalície ochotných, ktorá pracuje pod vedením Britov a Francúzov. Pracujú na pláne a veľmi úzko spolupracujú. Sme takmer hotoví. Takže si myslím, že veci sa uberajú správnym smerom. V momente, keď bude prímerie, Koalícia ochotných môže okamžite pôsobiť na ukrajinskej pôde.“
Ultimátum, ktoré Merz eufemisticky opísal ako ponuku na rozhovory, s pridruženou výzvou na prímerie, tak slúžilo cieľu masívnej vojenskej eskalácie konfliktu. Keďže Moskva tento pokus úspešne zmarila, nový nemecký kancelár to teraz zrejme chce dosiahnuť iným spôsobom: zrušením obmedzení doletu zbraní dodávaných Kyjevu – logickým dôsledkom by potom bola dodávka riadených striel Taurus, ktoré majú výrazne väčší dolet ako rakety a riadené strely, ktoré predtým Západ dodával Ukrajine.
Napisali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme. ➡️Chcem Prispieť na chod stránky JNS⬅️