12. júla 2025

Šéf kancelárie Leyenovej Bjoern Seibert, je skutočná moc stojaca za trónom Uršuly

Šéf kancelárie Leyenovej Bjoern Seibert, je skutočná moc stojaca za trónom Uršuly

Šéf kancelárie Leyenovej Bjoern Seibert, je skutočná moc stojaca za trónom Uršuly

Zdielajte....

Šéf kancelárie Leyenovej Bjoern Seibert, je skutočná moc stojaca za trónom Uršuly. Pravá ruka predsedníčky Komisie Ursuly von der Leyenovej, Bjoern Seibert, je najvplyvnejším bruselským sprostredkovateľom v zákulisí. Je známy ako muž, ktorému treba zavolať, aby v Bruseli vyriešili veci. Opiera sa o straníckych šéfov, aby uplatnil svoj vplyv na Európsky parlament. A riadi Európsku komisiu, inštitúciu s 32 000 zamestnancami, ako predĺženie svojho mozgu, a dohliada na všetko od príspevkov na sociálnych sieťach až po vymenovania zamestnancov na strednej úrovni.

Šéf kancelárie Leyenovej Bjoern Seibert, je skutočná moc stojaca za trónom Uršuly

Nikdy si o ňom nepočul? Presne tak to má rád.

Tento 45-ročný muž s tichým hlasom, ktorý pracuje s von der Leyenovou už približne desať rokov, je známy ako neúnavný pracovník, bystrý politický stratég a efektívny operátor, ktorý plní sľuby.

„Je neuveriteľne vplyvný,“ povedal Phil Gordon, bývalý poradca Kamaly Harrisovej pre národnú bezpečnosť, keď bola viceprezidentkou USA. „Nikto nebol vnímaný ako človek, ktorý by lepšie rozumel EÚ a tomu, ako veci dosiahnuť.“

Iní súhlasia a chvália Seiberta ako „veľmi šikovného“ a „strategického mysliteľa“.

„Je to s veľkým odstupom najmocnejší úradník v Bruseli,“ povedal Mujtaba Rahman, vedúci oddelenia Európy v think-tanku Eurasia Group.

Nadpriemerný Seibert preferuje prácu v zákulisí a svoje súkromie si stráži. Verejne je známe len to, že je ženatý, má dve deti a je mimoriadne pracovitý.

Ale keďže Seibert – občas označovaný ako neoficiálny „spolupredseda“ Komisie – nastupuje do svojho druhého päťročného funkčného obdobia ako šéf kabinetu Ursuly von der Leyenovej a čelí rastúcej kritike zo strany tých, ktorí si myslia, že jeho moc sa príliš rozrástla.

V rozhovore pre POLITICO začiatkom júna bývalý vyjednávač EÚ pre Brexit Michel Barnier vyjadril poľutovanie nad tým, čo nazval „autoritárskym posunom“ v Bruseli pod vedením von der Leyen a jej „mocného šéfa kancelárie“. To sa zhoduje s tým, čo pre POLITICO povedalo šesť súčasných a bývalých zamestnancov Komisie, a to, že Seibertovo trvanie na schvaľovaní všetkého od verejných vystúpení jeho komisárov až po mená jednotlivých členov kabinetu vedie k úzkym miestam, oneskoreniam a demoralizácii.

Ďalším dôsledkom je strach. Z celkovo 25 úradníkov EÚ, diplomatov, zákonodarcov a expertov, s ktorými sme pre tento článok hovorili, iba traja súhlasili s prehovorom verejne a iba jeden z nich vyjadril akúkoľvek kritiku. Niekoľko ľudí uviedlo ako dôvod, prečo chcú zostať v anonymite, strach z profesionálnych odvetných opatrení.

Iní tvrdia, že jeho nemecké konzervatívne sklony sú v meste, ktoré je už aj tak prevažne nemecké a konzervatívne, dominantné. Poukazujú na prípad, keď Seibert trval na podpore nemeckého konzervatívca na post vysokopostaveného vyslanca EÚ pre obchod , len aby toto vymenovanie viedlo k veľkej politickej reakcii.

Ďalší poukazujú na jeho blízky pracovný vzťah s administratívou bývalého amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý sa podľa nich stal po zvolení Donalda Trumpa záťažou.

„Veľkú časť svojej moci čerpal z priameho prepojenia s Bielym domom,“ povedal bývalý úradník Komisie. „To už v prípade Trumpa neplatí. Všetko treba znovu vybudovať.“

Úradník Komisie túto charakteristiku spochybnil a zdôraznil pravidelné pokračujúce kontakty s Bielym domom.

Hovorca Komisie sa k tomuto článku odmietol vyjadriť. Samotný Seibert odmietol poskytnúť rozhovor.

Ďalší predstavitelia Komisie sa proti kritike postavili s tým, že má štedrý čas na diskusiu – podľa údajov zdieľaných s POLITICO dosahuje stovky hodín – a že centralizácia urobila EÚ oveľa efektívnejšou. Obhajcovia Seiberta tvrdia, že úzke miesta a oneskorenia sú čiastočne spôsobené tým, že zamestnanci žiadajú o vstupy do spisov, kde nie je nevyhnutne potrebné vedenie na vyššej úrovni.

Túto verziu však spochybňujú iní, ktorí tvrdia, že iba Seibert a von der Leyenová môžu byť zodpovední za systém, ktorý vytvorili. „Táto Komisia je veľmi hierarchická a nič neprejde okolo Bjoerna bez jeho súhlasu,“ povedal Bas Eickhout, spolupredseda skupiny Zelených v Európskom parlamente.

Seibert v skutočnosti nie je prvým úradníkom EÚ, ktorý v Bruseli vyvoláva strach a zároveň fascináciu. Pred ním tu bol Martin Selmayr, ďalší Nemec, ktorý mal vplyv za bývalého prezidenta Jeana-Clauda Junckera a bol známy ako „Monštrum z Berlaymontu“.

Väčšina ľudí sa však zhodla, že Seibert je teraz impozantnejšou postavou – nemilosrdným Terminátorom z tekutého kovu T-1000 oproti lakonickému, neohrabanejšiemu modelu staršej generácie T-800, ktorého hrá Arnold Schwarzenegger.

„Dnes je oveľa mocnejší, než kedy bol Selmayr,“ povedal bývalý francúzsky vládny úradník.


Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.