Politiko: Von der Leyenovej koalícia je v rozklade. Svedčí o tom týchto 13 bodov.

Politiko: Von der Leyenovej koalícia je v rozklade. Svedčí o tom týchto 13 bodov.
Politiko: Von der Leyenovej koalícia je v rozklade. Svedčí o tom týchto 13 bodov. Ursula von der Leyenová sa s útokom otvorene vyjadrila, keď v pondelok vystúpila pred poslancami Európskeho parlamentu. Ich debata o vedení predsedu Európskej komisie priniesla množstvo fascinujúcich poznatkov o súčasnom stave politiky EÚ. Ako debata pokračovala, dostávala jednu facku za druhou od socialistov, zelených a liberálov z Renew.
Politiko: Von der Leyenovej koalícia je v rozklade. Svedčí o tom týchto 13 bodov.
Najprv prehovorila von der Leyenová, potom sa slova ujali predsedovia politických skupín. Všimli sme si niekoľko vecí. Išlo len o zábavnú vsuvku pred štvrtkovým hlasovaním o dôvere, ktoré však premiérka takmer určite prežije vďaka podpore centristických oponentov.
1. Von der Leyenovej koalícia je v rozklade
V skutočnosti v tomto bode dokonca pochybujeme, či to máme naďalej nazývať koalíciou. (Samozrejme, nikdy to nebola formálna koalícia, len skupina stredopravých strán, ktoré ju podporovali a udržiavali ju nad vodou.)
Ako debata pokračovala, dostávala jednu facku za druhou od socialistov, zelených a liberálov z Renew.
Spoločne sa im nepáčilo jej rozhodnutie presadzovať deregulačný program zameraný na minuloročný Zelený dohovor, kritizovali spôsob, akým obchádza Parlament pri schvaľovaní opatrení, ako sú miliardy eur vo forme pôžičiek na výdavky na obranu, a ako to vyjadrila šéfka socialistov Iratxe García, „za to, že sa pozerá inam“, keď jej vlastná stredopravá Európska ľudová strana uzatvára dohody s krajnou pravicou.
2. Nebojí sa kritikom zasadzovať údery pod pás
Von der Leyenová sa neobmedzila len na rozoberanie argumentov svojich oponentov. Prišla s nožmi v ruke: Odhaľovala falošné správy, hovorila o „najstaršej príručke extrémistov“ a svojich kritikov označovala za „konšpirátorov“, „antivakcinátorov“ a „Putinovcov“.
3. V skutočnosti má rada trochu drzosti
Len zriedka sa stáva, že 66-ročná politička skutočne útočí na svojich politických oponentov.
Ale tentoraz to bolo iné. Zahnaná do kúta hnevom parlamentu vyšla von so všetkými zbraňami v ruke. Iniciátora návrhu na vyslovenie nedôvery, pravicového europoslanca Gheorgha Pipereu, označila za „extrémistu“.
„Je tu na výber,“ povedala. „Môžeme nasledovať pána Piperu v jeho svete konšpirácií a údajných zlovestných sprisahaní prostredníctvom toho, čo nazýva ‚Brusel‘, alebo to môžeme jasne označiť za to, čím to je – ďalší hrubý pokus vraziť klin medzi naše inštitúcie, medzi proeurópske, prodemokratické sily v tomto parlamente.“
4. Stále nemá náladu odhaľovať tajomstvá „Pfizergate“
Hoci venovala obhajobe textovej výmeny s generálnym riaditeľom spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom viac minút ako kedykoľvek predtým na verejnosti a viac, než väčšina pozorovateľov očakávala, obsah bol menej podstatný ako na prvý pohľad.
V podstate sa len držala predchádzajúceho stanoviska Komisie bez toho, aby poskytla akékoľvek ďalšie informácie o tom, čo bolo skutočne zahrnuté v textoch – ktoré sa možno nikdy nedozvieme.
Všetko o kauze Pfizergate si môžete prečítať tu .
5. Ale zjavne si nemyslí, že „Pfizergate“ má nejaký odtieň šedej
Akékoľvek obvinenie, že národné vlády nevedeli o zmluvách o vakcínach, o ktorých Komisia rokovala, alebo o tom, koľko by stáli, bolo „nečestné“, povedala.
6. Socialisti a liberáli využívajú príležitosť presadiť sa
„Kto sa smeje naposledy, smeje sa najdlhšie“ možno patrilo do hlavičiek socialistických a liberálnych zákonodarcov. Hoci sa obe frakcie od minuloročných letných volieb do EÚ cítia odsunuté na vedľajšiu koľaj a ponížené, v tejto debate videli príležitosť znovu potvrdiť svoju moc a ukázať EĽS, že ich potrebuje na riadenie Európy – pretože si myslia, že pravicové sily, ktoré návrh podporili, nie sú spoľahlivé.
„Ak nás znova zradíte, dajte jasne najavo, že sociálna demokracia povedie odpor proti vášmu smerovaniu,“ povedala šéfka S&D Iratxe García, ktorá napriek ostrým slovám uviedla, že jej skupina nepodporí návrh na vyslovenie nedôvery.
EĽS sa opakovane spoliehala na podporu krajnej pravice v parlamente pri určovaní programu, zamietnutí správ alebo schválení opatrení, pričom bezmocní socialisti a liberáli to nedokážu zastaviť.
7. Nie je nič horšie ako priateľ, ktorý je z teba sklamaný
„Jasne sa vás pýtame: Kto sú vaši spojenci v tomto parlamente? Vaši skutoční spojenci?“ opýtala sa von der Leyen Valérie Hayerová z liberálnej strany Renew.
„Ste svedkami slepej uličky, v ktorej sa nachádzate vy a vaša politická rodina, keďže ste dovolili EĽS uprednostňovať výhodné spojenectvá s krajnou pravicou.“
8. Dokonca aj centristi váhajú s VDL
Nespokojnosť medzi socialistami je taká silná, že nemecká delegácia zvažuje zdržanie sa hlasovania vo štvrtok.
„Rozhodneme sa v stredu, ale je to jedna z možností,“ povedal pre POLITICO šéf nemeckej delegácie René Repasi.
9. Možno jediným skutočným víťazom v tom všetkom bol Putin
Rozdelenie v Európskom parlamente muselo byť hudbou pre uši ruského prezidenta Vladimira Putina. Von der Leyenová aj šéf EĽS Manfred Weber tvrdili, že návrh na vyslovenie nedôvery bol pokusom krajne pravicových síl destabilizovať EÚ.
„Putinovi sa bude páčiť, čo tu robia jeho priatelia,“ povedal Weber a označil krajne pravicové strany Rumunsko AUR a Alternatíva pre Nemecko – obe signatárov návrhu – za „Putinove bábky“.
Von der Leyenová povedala: „Vidíme alarmujúcu hrozbu zo strany extrémistických strán, ktoré chcú polarizovať naše spoločnosti dezinformáciami,“ a existuje dostatok dôkazov, „že mnohých z nich podporujú naši nepriatelia a ich bábkovoditelia v Rusku alebo inde.“
10. Z Kremľa vychádzala nenápadná mizogýnia
Pred debatou bývalý ruský premiér Dmitrij Medvedev nazval von der Leyenovú „zlou gynekológkou“ a „toxickou starou ženou“.
Medvedev, súčasný podpredseda Bezpečnostnej rady Ruska, nikdy neprekročí hranicu po špičkách, keď ju môže výrazne prekonať. Vyhlásil , že predsedníčka Komisie „všetkých naštvala“ a tvrdila, že bola „nečestná“ a spáchala „podvod“ pri nákupe vakcín od spoločnosti Pfizer počas pandémie Covid-19.
11. Pravicový tábor EÚ je rozdelený
Spolupredseda pravicovej skupiny Európski konzervatívci a reformisti Nicola Procaccini vystúpil na pódium, aby ostro skritizoval svoju vlastnú politickú rodinu, najmä poľskú a rumunskú delegáciu, ktoré presadzovali návrh na vyslovenie nedôvery.
Tento klin ukazuje, ako fungovala stratégia EPP zapojiť časti skupiny ECR, konkrétne stranu Bratia Talianska talianskej premiérky Giorgie Meloni, do hlavného prúdu Bruselu tým, že im udelí mocenské posty a zapojí ich do rokovaní.
Procaccini naznačil, že návrh na vyslovenie nedôvery von der Leyenovej je strategickou chybou.
Hlasovanie by podľa neho len umožnilo Zeleným a socialistom znovu potvrdiť „uršulovskú väčšinu“, práve v čase, keď sa presadzuje „stredopravicová väčšina“.
Tvrdil, že súčasná Komisia je najpravicovitejšou v histórii, s výkonným viceprezidentom patriacim do frakcie ECR, a že pravicový tábor dosahuje významné víťazstvá v oblastiach deregulácie a migrácie.
Procaccini predpovedal, že návrh zlyhá, a dodal: „bohužiaľ, niektorí ľudia radi prehrávajú, doma aj tu“ – čo je zjavný odkaz na prehru lídra AUR Georgea Simiona v rumunských prezidentských voľbách.
12. Farage je len vzdialenou spomienkou
Brexit určite znamenal Brexit, aspoň ak Weberova nie príliš nenápadná kritika britského štýlu debaty mohla niečo podložiť.
„Sme najstaršou skupinou v tomto snemovni, rešpektujeme jej politickú kultúru,“ povedal líder EĽS. „Európsky parlament nie je Westminster!“
13. Niektoré veci sa nikdy nemenia (pozri tiež: body 4, 6, 9 vyššie)
Môže to spôsobiť veľa rozruchu, keď sa zdá, že jedna inštitúcia EÚ sa snaží spochybniť legitimitu inej.
Ale nakoniec bola debata klasickou záležitosťou EÚ: zákonodarcovia predniesli svoje obvyklé zoznamy sťažností, von der Leyenová bola dámou, na ktorú sa nedalo obrátiť, a predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolaová, ktorá debate predsedala, musela prosiť hlučných poslancov Európskeho parlamentu, aby prosím sklapli.
Eh bon. Plus ça zmena, plus c’est la même si vybral. Vidíme sa vo štvrtok.
Zdroj: Politico
Napisali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme. ➡️Chcem Prispieť na chod stránky JNS⬅️
Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko
Subscribe to get the latest posts sent to your email.