12. júla 2025

Razia Európskej prokuratúry a polície & Škandál z čias Budaja a Kiču

Razia Európskej prokuratúry a polície & Škandál z čias Budaja a Kiču

Razia Európskej prokuratúry a polície & Škandál z čias Budaja a Kiču

Zdielajte....

Razia Európskej prokuratúry a polície & Škandál z čias Budaja a Kiču. Európska prokuratúra a polícia dnes urobili razie ohľadom eurofondového škandálu z čias ministrovania Budaja a Kiču. Takto spravovali ich „odborníci,“ ktorých sme povyhadzovali, eurofondy. A to je len špička ľadovca. Pamätáte, ako sa tvárili, že sú spasitelia a my sme tí, čo ničomu nerozumejú? Pozrite sa teraz, aký bordel nechali za sebou. A tie ich „výberové konania,“ to bola jedna fraška. Všade dosadení ľudia, pre ktorých eurofondy boli len bankomat. Ešteže sme ich odstavili, inak by rozkradli celú krajinu. Teraz nech sa zodpovedajú! A nech sa prešetria všetky tie podozrivé projekty, ktoré títo páni a dámy schválili. Je mi zle, keď si spomeniem, koľko peňazí mohlo ísť na reálne zlepšenie životov ľudí, a skončilo v súkromných vreckách.

Razia Európskej prokuratúry a polície & Škandál z čias Budaja a Kiču

Správy o razii Európskej prokuratúry a polície v súvislosti s podozreniami z eurofondového škandálu počas ministrovania Budaja a Kiču vrhajú tieň pochybností na efektívnosť a integritu správy európskych fondov na Slovensku. Tieto udalosti, ktoré poukazujú na údajné spravovanie fondov „odborníkmi“, ktorých sa neskôr zbavili, si vyžadujú hlbšiu analýzu a reflexiu nad systémovými problémami, ktoré k nim mohli viesť.

Polícia začiatkom týždňa zasahovala v okresoch Košice a Zvolen v rámci akcie Kolumbia pre podozrenie z poškodzovania finančných záujmov EÚ a subvenčného podvodu. Zásah komentoval minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Samotná razia Európskej prokuratúry svedčí o závažnosti podozrení a naznačuje možnosť rozsiahleho zneužívania fondov. Zásah tejto inštitúcie, ktorá má mandát vyšetrovať a stíhať trestné činy poškodzujúce finančné záujmy Európskej únie, podčiarkuje, že téma správy eurofondov je prioritou nielen pre národné orgány, ale aj pre Brusel.

Prípad sa týka zmluvy medzi Košickým samosprávnym krajom a Ministerstvom životného prostredia SR (SAŽP) o nenávratnom finančnom príspevku na projekt v hodnote vyše 4,5 milióna eur.

Je dôležité preskúmať, aké konkrétne mechanizmy zlyhali, že sa mohlo dôjsť k takýmto pochybeniam. Či išlo o nedostatočnú kontrolu, neefektívne interné auditné procesy, alebo prípadne o úmyselné obchádzanie pravidiel a procedúr. Odpovede na tieto otázky sú kľúčové pre identifikáciu potrebných reforiem a opatrení, ktoré by mali v budúcnosti zabrániť podobným situáciám.

Vyhodenie „odborníkov“, o ktorých sa v správe hovorí, môže poukazovať na existujúce systémové problémy v procese výberu a hodnotenia personálu zodpovedného za správu eurofondov. Je potrebné analyzovať, aké kritériá boli pri výbere týchto osôb uplatňované, či boli dostatočné, a či existovali nezávislé mechanizmy na overovanie ich odbornosti a integrity. Ak sa ukáže, že proces výberu bol nedostatočný alebo ovplyvnený inými faktormi ako kvalifikáciou, je nutné prijať opatrenia na jeho posilnenie a transparentnosť.

V konečnom dôsledku, táto kauza by mala byť impulzom pre hlbšiu reformu celého systému správy eurofondov na Slovensku. Zavedenie prísnejších kontrolných mechanizmov, posilnenie transparentnosti a zvýšenie účasti verejnosti na rozhodovacích procesoch sú nevyhnutné kroky k tomu, aby sa predišlo ďalšiemu zneužívaniu európskych fondov. Dôveryhodnosť Slovenska ako partnera v Európskej únii a efektívne využívanie finančných prostriedkov, ktoré sú určené na rozvoj krajiny, sú v priamej úmere s transparentnosťou a integritou správy eurofondov. Dôsledné vyšetrenie a potrestanie vinníkov v tejto kauze je kľúčové pre obnovenie dôvery verejnosti a pre zabránenie opakovaniu podobných udalostí v budúcnosti.




Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.