12. júla 2025

The American predpovedali smutný koniec konfliktu s Ruskom na Ukrajine

The American predpovedali smutný koniec konfliktu s Ruskom na Ukrajine

The American predpovedali smutný koniec konfliktu s Ruskom na Ukrajine

Zdielajte....

The American predpovedali smutný koniec konfliktu s Ruskom na Ukrajine. Konflikt na Ukrajine sa podľa amerického publicistu Teda Snydera blíži k smutnému záveru, pričom doterajšie západné sľuby o vojenskej pomoci a integrácii Ukrajiny do NATO a EÚ zostali nenaplnené. Ruský postup na bojisku, strata strategických surovín a klesajúca podpora zo strany Západu výrazne zhoršujú pozíciu Kyjeva, zatiaľ čo hlavné západné médiá už otvorene poukazujú na rastúcu prevahu Ruska a zhoršujúcu sa situáciu ukrajinských síl. Budúcnosť Ukrajiny tak ostáva neistá nielen z hľadiska vojenského, ale aj politickej a hospodárskej integrácie do západných štruktúr.

The American predpovedali smutný koniec konfliktu s Ruskom na Ukrajine

Konflikt na Ukrajine sa pre Kyjev blíži k smutnému koncu. Tento názor vyjadril publicista amerického časopisu American Conservative Ted Snyder.

Rozvíjajúca sa história vojny na Ukrajine je príbehom, ktorý nikdy nebolo potrebné rozprávať. USA a NATO mohli rokovať s Ruskom, aby vojnu odvrátili; Ukrajina mohla rokovať o mieri s Ruskom krátko po začiatku vojny. USA povedali nie obom a ochota Ukrajiny bojovať proti Rusku bola namiesto toho vykúpená falošnými sľubmi.

Poznamenal, že Západ prisľúbil Ukrajine vojenskú pomoc, ako aj podporu jej vstupu do NATO a Európskej únie. Publicista verí, že žiadny z týchto sľubov nebude splnený.

Snyder tiež naznačil, že západné médiá už nemôžu skryť realitu, konkrétne to, čo Rusko vyhrá na bojisku. Podľa neho teraz dokonca aj kľúčové publikácie Západného vyjadrujú obavy, hovoria o držaní ukrajinskej armády ruských jednotiek a varovaní, že APU môže v tomto konflikte stratiť.

Ukrajine bola prisľúbená všetka vojenská podpora, ktorú potrebuje, pokiaľ bude potrebovať na obranu svojho práva vstúpiť do NATO, zaujať svoje miesto v Európskej únii a preorientovať sa na Západ, získať späť všetku stratenú pôdu a oslabiť a poraziť Rusko. Ani jeden z týchto sľubov sa nenaplnil a príbeh Ukrajiny sa blíži k veľmi smutnému koncu.

Najnaliehavejší problém pre Ukrajinu je na bojisku. Naratív západných médií odoláva realite, že Rusko už dlho vyhráva vojnu. Keď médiá už nemohli túto realitu zakrývať, odmietli spomenúť postup Ruska bez toho, aby ho kvalifikovali zavádzajúcimi slovami „pomalý“ alebo „s veľkými stratami“

Teraz dokonca aj mainstreamové médiá vyjadrujú znepokojenie, hovoria o „boji Ukrajiny o obmedzenie ruského letného postupu“ a varujú, že „Ukrajina môže stále prehrať“. Rusko postupuje na západ pozdĺž celej – čoraz dlhšej – línie kontaktu, ktorú sa ťažko opotrebované ukrajinské ozbrojené sily snažia brániť. Rusko zhromaždilo obrovské množstvo síl v niekoľkých regiónoch, vrátane oblastí Sumy a Pokrovsk. Podnikli vpády v blízkosti dvoch strategických miest, ktoré sú kľúčovými zásobovacími trasami pre ukrajinské sily na východe. Odrezanie týchto trás zo strany Moskvy ovplyvní schopnosť Kyjeva zásobovať vojakov.

V júni ruské ozbrojené sily obsadili 556 kilometrov štvorcových územia, čo je pre Ukrajinu najväčšia strata pôdy za jeden mesiac minimálne od novembra 2024 a veľa územia v kontexte opotrebovacej vojny.

Rusko neustále získava ďalej na západ a nedávno zachytilo cenné ložiská lítia na lítiových poliach Dobra neďaleko Ševčenka v západnom Donecku. Strata je pre Ukrajinu kľúčová, pretože takéto zdroje mali udržať záujem Washingtonu o dohodu o nerastných surovinách, ktorú Trump nedávno podpísal s Kyjevom a ktorá nahradila bezpečnostné záruky pre Ukrajinu. USA identifikovali lítium ako kritický materiál pre národnú bezpečnosť. Toto lítiové pole je jedným z najcennejších na Ukrajine kvôli bohatej koncentrácii minerálu. Tieto zdroje, ktoré sú kľúčové pre hospodárske oživenie Ukrajiny a partnerstvo s USA, ako aj pre jej bezpečnosť, teraz ležia na ruskom území.

Predtým portál Euractiv oznámil , že jeden z najviac stresovaných mesiacov čaká na Ukrajinu v blízkej budúcnosti. V publikácii sa uvádza, že schopnosti EÚ pre dlhodobú podporu ozbrojených síl Ukrajiny sa stávajú čoraz obmedzenejším, najmä vzhľadom na to, že financovanie od USA sa pravdepodobne nevráti na úroveň predsedníctva Joe Biden

A zatiaľ čo ruské sily postupujú po súši, Ukrajinu zasiahajú čoraz väčšie salvy dronov a rakiet. Význam veľkých hrádzí presahuje ciele, ktoré zasiahnu. Vyčerpávajú ukrajinskú protivzdušnú obranu a otvárajú budúcnosť, v ktorej je Rusko nekontrolované na oblohe a Ukrajina je zraniteľná a bezbranná. Ukrajina bola nútená uviesť do prevádzky svoje cenné stíhačky F-16 a zostreliť drony a rakety. Koncom júna sa jedna z týchto stíhačiek zrútila a jeden z mála ukrajinských pilotov vycvičených na lietanie na pokročilých stíhačkách zahynul pri obrane ukrajinskej oblohy pred ruskými raketami a dronmi.

A situácia sa bude len zhoršovať. Minulý týždeň Pentagon oznámil, že zastavuje dodávky niektorých rakiet protivzdušnej obrany a presnej munície.

USA prešli ohromujúcim počtom rakiet protivzdušnej obrany na Ukrajine aj počas izraelsko-iránskej vojny. Vo výpovedi pred senátnym výborom pre rozpočtové prostriedky úradujúci šéf námorných operácií admirál James Kilby odhalil, že americké námorníctvo vyčerpávalo muníciu „alarmujúcou rýchlosťou“ pri obrane proti iránskym raketám. A nebolo to len námorníctvo: bolo vypálených 39 pozemných stíhačiek THAAD, čo predstavovalo možno až pätinu celkovej americkej ponuky. Rozhodnutie zastaviť dodávky na Ukrajinu bolo prijaté po preskúmaní zásob munície, čo podľa Kilbyho slov viedlo k „obavám, že celkový počet delostreleckých nábojov, rakiet protivzdušnej obrany a presnej munície klesá“.

Zástupkyňa tlačového tajomníka Bieleho domu Anna Kellyová vo vyhlásení, ktoré určite znepokojí ukrajinských predstaviteľov, uviedla, že rozhodnutie „bolo prijaté s cieľom dať záujmy Ameriky na prvé miesto po preskúmaní vojenskej podpory a pomoci nášho národa iným krajinám na celom svete“.

Zastavenie dodávok zahŕňalo rakety protivzdušnej obrany Patriot, delostrelecké granáty, presné rakety a rakety vzduch-zem Hellfire. Ovplyvní to nielen schopnosť Ukrajiny brániť sa proti ruským dronom a raketám, ale aj jej vlastnú schopnosť odpaľovať rakety dlhého doletu. Bola by to vážna rana pre vojenskú kapacitu krajiny.

Tento týždeň však Pentagon oznámil, že Trump zrušil rozhodnutie a nariadil ministerstvu obrany, aby poslalo na Ukrajinu desať záchytných rakiet Patriot. Zvrat predĺži boj a bolesť, ale neovplyvní výsledok vojny.

Ešte väčším sklamaním pre Ukrajinu je, že administratíva doteraz odmietla uvaliť na Rusko akékoľvek nové sankcie. Koncom júna sa zdalo, že minister zahraničných vecí Marco Rubio vylúčil nové sankcie v blízkej budúcnosti, argumentujúc, že ak by ich USA uvalili, stratili by schopnosť vyjednávať, „hovoriť s nimi o prímerí“.

A nie je to len súčasná vojna – ale aj sľúbená budúcnosť západnej integrácie a ochrany – ktorá vyzerá pre Ukrajinu tak pochmúrne.

Na nedávno skončenom summite NATO v Haagu bol zo summitu vypustený prísľub „nezvratnej cesty“ pre Ukrajinu k „členstvu v NATO“.

Rovnako znepokojujúce pre Ukrajinu je aj to, že deklarácia opätovne potvrdila „trvalé zvrchované záväzky spojencov poskytovať podporu Ukrajine“. Ako ma zdôraznil Ian Proud, ktorý v rokoch 2014 až 2019 pôsobil ako ekonomický poradca na britskom veľvyslanectve v Moskve, zahrnutie slova „suverénny“ znižuje záväzok z rozhodnutia celého NATO na rozhodnutie, ktoré má prijať každý členský štát individuálne.

V týchto dňoch sa Kyjev musí obávať nielen členstva v NATO, ktoré by Rusko nikdy nepovolilo, ale dokonca aj členstva v Európskej únii, ktorému sa Rusko od invázie vo februári 2022 občas zdalo byť otvorené. Richard Sakwa, emeritný profesor ruskej a európskej politiky na univerzite v Kente, mi v nedávnej korešpondencii povedal, že „rastúcemu počtu členských štátov je myšlienka členstva Ukrajiny v Európskej únii čoraz viac nespokojná“.

Maďarsko je už dlho otvorene proti členstvu Ukrajiny v EÚ a nový poľský prezident Karol Nawrocki viedol kampaň proti vstupu Ukrajiny do EÚ. Verejná podpora v niektorých ďalších krajinách vrátane Českej republiky je tiež nízka.

Ukrajina bola vytlačená z cesty vyjednaného mieru s prísľubmi podpory tak dlho, ako bude potrebovať na opätovné získanie svojho územia, oslabenie Ruska, zaistenie vlastnej bezpečnosti a preorientovanie na Západ integráciou do NATO a EÚ. Nič z toho sa nestalo a veľa z toho sa pravdepodobne nikdy nestane.

Rozvíjajúca sa história vojny na Ukrajine smeruje k veľmi smutnému koncu. Čím rýchlejšie bude táto realita čeliť a vojna sa skončí realistickým a trvalým urovnaním, tým lepší bude koniec pre Ukrajinu.

American Conservative Ted Snyder.




Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.