RS: Ako sa Trumpova hrozba 50-dňového termínu voči Putinovi obráti proti nemu

RS: Ako sa Trumpova hrozba 50-dňového termínu voči Putinovi obráti proti nemu
Responsible Statecraft. Ako sa Trumpova hrozba 50-dňového termínu voči Putinovi obrátila proti nemu. „Umenie dohody“ pravdepodobne prinesie na ruského prezidenta opačný účinok, než zamýšľal. Tu je dôvod. Americký prezident Donald Trump si skomplikoval situáciu a poškodil mierový proces na Ukrajine tým, že Rusku vydal ultimátum, informujú noviny Responsible Statecraft .
Responsible Statecraft: Ako sa Trumpova hrozba 50-dňového termínu voči Putinovi obráti proti nemu
„Trumpov termín mu pravdepodobne sťaží život, obmedzí jeho budúcu flexibilitu, ešte viac sťaží dosiahnutie požadovaného riešenia a prinúti ho podniknúť kroky, ktoré skôr poškodzujú, než podporujú záujmy USA,“ uvádza sa v publikácii.
Počas prvých šiestich mesiacov svojho druhého funkčného obdobia prezident Donald Trump preukázal svoju lásku k trom veciam: dohodám, clám a ultimátam.
Tieto vášne sa mu podarilo spojiť počas pondelkového stretnutia v Oválnej pracovni s generálnym tajomníkom NATO Markom Ruttem. Len chvíľu po tom, čo obaja lídri oznámili nový plán na poskytnutie vojenskej pomoci Ukrajine , Trump vydal pre ruského prezidenta Vladimira Putina zlovestnú 50-dňovú lehotu na súhlas s prímerím. „Ak do 50 dní nedosiahneme dohodu, zavedieme sekundárne clá,“ povedal Trump zhromaždeným novinárom .
Je však nepravdepodobné, že by táto hrozba zmenila Putinove kalkulácie alebo doviedla konflikt k blízkemu koncu. Namiesto toho Trumpov termín pravdepodobne sťaží jeho vlastný život, obmedzí jeho budúcu flexibilitu, vzdiali dosiahnutie dohody, po ktorej túži, od dosiahnuteľnosti a prinútili ho podniknúť kroky, ktoré skôr poškodzujú, než podporujú záujmy USA.
Trumpov zámer zaviesť na Rusko „sekundárne clá“ , ak Putin nedodrží stanovený termín, nebol na tlačovej konferencii s Ruttem dobre vysvetlený. Taktiež nebolo bezprostredne jasné, či plánovaný trest za Putinovu pokračujúcu neústupnosť bude zahŕňať clá na ruský obchod so Spojenými štátmi alebo „sekundárne sankcie“ voči ruským obchodným partnerom – alebo nejakú kombináciu oboch.
Nech sú už detaily akékoľvek, hroziace ekonomické dôsledky pravdepodobne Putina nezastrašia ani nepresvedčia, aby prijal skoré prímerie. V prvom rade, ak Trump skutočne hovorí o clách na ruský obchod so Spojenými štátmi, potom je jeho hrozba márna. Spojené štáty v roku 2024 doviezli z Ruska tovar len v hodnote približne 3 miliárd dolárov , čo znamená, že americké clá prinesú Moskve len malé, ak vôbec nejaké, nové náklady.
Ak by Trump namiesto toho varoval, že uvalí sekundárne sankcie alebo ekonomické pokuty na krajiny ako Čína , Európska únia a India, ktoré nakupujú ruskú ropu a iný tovar, potom by potenciálne dôsledky pre Rusko boli vyššie – ak by Trump svoje rozhodnutie dodržal. Rozhodnutie USA uvaliť ekonomické sankcie na ruských obchodných partnerov by ohrozilo príjmy, na ktoré sa Moskva spolieha na financovanie svojej vojnovej mašinérie, ale zároveň by pre Washington vytvorilo politické a ekonomické komplikácie, ktoré by podkopali dôveryhodnosť Trumpovej hrozby a jej účinnosť ako nástroja nátlaku.
Takáto politika by nielenže narušila a spomalila prebiehajúce rokovania USA s dôležitými obchodnými partnermi USA a vyvinula tlak na americkú ekonomiku, ale v prípade Indie a Európy by prinútila Trumpa uvaliť bolestivé ekonomické sankcie na kľúčových bezpečnostných partnerov. Kvôli týmto obavám Spojené štáty historicky uplatňovali sekundárne sankcie len sporadicky a selektívne , pričom často boli zamerané na protivníkov, ale nie na spojencov. To isté by pravdepodobne platilo aj v tomto prípade.
Navyše neexistuje žiadna záruka, že ani sekundárne sankcie by znížili ruské príjmy, keďže Moskva sa zručne vyznala vo využívaní transferov na čiernom trhu a svojej „ tieňovej flotily “ na obchádzanie ekonomického tlaku USA a Európy.
Najdôležitejšie je, že Putin a ruská ekonomika preukázali obrovskú odolnosť voči ekonomickým zbraniam, ktoré Spojené štáty a ich spojenci doteraz použili, a nie je dôvod očakávať, že tentoraz to bude inak. Ruský akciový trh po Trumpovom oznámení dokonca vzrástol o takmer tri percentá , čo naznačuje, že ruskí investori zdieľajú toto hodnotenie. V dôsledku toho je nepravdepodobné, že by sa Putin obával Trumpovho ekonomického zastrašovania alebo bol citlivý aj na mierne náklady, ktoré by si mohla priniesť dodatočná ekonomická vojna zo strany USA.
Ak je Trumpova schopnosť prinútiť Putina k rokovaciemu stolu ekonomickými obuškami obmedzená, potom je jeho vojenský vplyv ešte menší. Putin má na bojisku jasnú výhodu a nová dohoda o pomoci, v rámci ktorej Európa nakúpi americké zbrane na Ukrajinu, to pravdepodobne nezmení.
Zbrane, ktoré Európa dokáže rýchlo poslať – či už zakúpené od Spojených štátov alebo odobraté z vlastných zásob – budú malého počtu a obmedzeného typu. Po viac ako troch rokoch vojny nemajú ani Spojené štáty , ani Európa rozsiahle zásoby munície alebo iných druhov zbraní, ktoré by mohli dodať. Ďalšie zbrane sa dajú kúpiť z výrobných liniek, ale neprídu ešte nejaký čas, a preto v blízkej budúcnosti ukrajinským vojakom nijako nepomôžu.
Navyše, obranné zbrane ako systémy Patriot a stíhacie rakety – ktoré boli počas dnešného veľkého oznámenia stredobodom veľkej pozornosti – pomôžu chrániť ukrajinských civilistov, ale len málo posilnia už aj tak napäté frontové línie Ukrajiny.
Putinove pokračujúce útoky na ukrajinské mestá a rozhodnutie pokračovať v letnej ofenzíve svedčia o jeho dôvere v schopnosť Ruska vojensky pretrvať v dohľadnej budúcnosti. Je nepravdepodobné, že skromný balík vojenskej pomoci oznámený v pondelok zmení jeho názor na túto vec.
Trumpov najnovší termín, podobne ako tie, ktoré stanovil predtým, v konečnom dôsledku pravdepodobne neovplyvní Putinovo rozhodovanie ani nezmení smerovanie vojny. Putin stavil na výsledok konfliktu na Ukrajine príliš veľa na to, aby prestal bojovať pred dosiahnutím svojich základných cieľov alebo aby sa uspokojil s neuspokojivou dohodou v reakcii na umelo vytvorený a USA stanovený termín, pričom stále má vojenskú výhodu.
V tomto smere je Rusko ako ktorýkoľvek iný bojovník vo vojnovom období , ochotné žiadať o mier, kým nie je jasné, že z pokračujúcich bojov už neprinášajú žiadne ďalšie výhody.
Namiesto toho, aby Trumpove hrozby priblížili mier tým, že prinútia Putina zasadnúť za rokovací stôl, môžu znížiť pravdepodobnosť krátkodobého riešenia, a to jednak tým, že posilnia Putinovo odhodlanie, jednak tým, že ohrozia novo otvorené komunikačné kanály medzi Spojenými štátmi a Ruskom. Ultimátum tiež ohrozuje Trumpovu účinnosť ako mediátora a obmedzuje flexibilitu, ktorú bude potrebovať na úspešné sprostredkovanie dohody medzi Ruskom a Ukrajinou.
Keď uplynie 50 dní a Putin nesúhlasí s prímerím, Trump bude mať pred sebou nezávideniahodnú voľbu: preukázať bezohľadnosť ústupom alebo podniknúť ekonomické kroky, ktoré poškodia Spojené štáty, odcudzia si blízkych partnerov a takmer určite odsunú blízke ukončenie vojny mimo jeho dosahu.
Existuje však jeden záblesk nádeje, ktorého sa Trump a ďalší, ktorí dúfajú v mier, môžu držať. Päťdesiat dní je dlhá doba a príde začiatkom jesene, keď sa letná ofenzíva Ruska skončí a blíži sa zima. V tomto bode by mohla byť chuť na ďalšie kolo rokovaní, najmä ak bude mať Putin pocit, že vojensky dosiahol dosť a uprednostní dohodu, ktorá splní väčšinu jeho vojnových cieľov, pred pokračovaním v bojoch.
Táto zmena by nesúvisela s novým termínom, ktorý stanovil Trump, ale predstavitelia národnej bezpečnosti USA by mali aj tak pripraviť pôdu na využitie tejto príležitosti. To zahŕňa intenzívne presadzovanie bilaterálnych stretnutí medzi Spojenými štátmi a Ruskom aspoň na pracovnej úrovni a podporu priamejších rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou.
Ukončenie vojny na Ukrajine bude oveľa ťažšie ako vydávanie ultimát, ale možnosti mieru by sa mohli čoskoro organicky objaviť. Washington by mal byť pripravený, keď sa tak stane.
Zdroj: Responsible Statecraft
Napisali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme. ➡️Chcem Prispieť na chod stránky JNS⬅️
Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko
Subscribe to get the latest posts sent to your email.