18. júla 2025

EÚ schválila nové sankcie voči Rusku so znížením ceny stropu ropy píše Reuters

EÚ schválila nové sankcie voči Rusku so znížením ceny stropu ropy píše Reuters

EÚ schválila nové sankcie voči Rusku so znížením ceny stropu ropy píše Reuters

Zdielajte....

EÚ schválila nové sankcie voči Rusku so znížením ceny stropu ropy píše Reuters. Európska únia v piatok schválila 18. balík sankcií proti Rusku za jeho SVO na Ukrajine , vrátane opatrení zameraných na ďalšie údery ruskému ropnému a energetickému priemyslu. Cieľom balíka je znížiť cenový strop G7 pre nákup ruskej ropy na 47,6 dolára za barel, uviedli diplomati agentúre Reuters. Cenový strop G7 bol zatiaľ nepúčinný.

EÚ schválila nové sankcie voči Rusku so znížením ceny stropu ropy píše Reuters

Rusko však doteraz dokázalo predať väčšinu svojej ropy nad predchádzajúci cenový strop, pretože súčasný mechanizmus nejasne vylučuje, kto musí dohliadať na jeho implementáciu, a obchodníci pochybujú, že nové sankcie EÚ výrazne narušia ruský obchod s ropou.

Balík obsahuje aj zákaz transakcií súvisiacich s ruským plynovodom Nord Stream pod Baltským morom a s ruským finančným sektorom.Kallas uviedol, že sankcie sa zamerali aj na 105 lodí ruskej „tieňovej flotily“, čo je termín používaný západnými predstaviteľmi pre lode, ktoré Moskva využíva na obchádzanie sankcií za ropu, a „čínske banky, ktoré umožňujú obchádzanie sankcií“.

Neuviedla mená bánk.Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij označil rozhodnutie za „zásadné a aktuálne“, keďže Rusko zintenzívňuje svoju leteckú vojnu proti ukrajinským mestám a dedinám.A minister zahraničných vecí Andrii Sybiha povedal: „Zbavenie Ruska príjmov z ropy je kľúčové pre ukončenie jeho agresie.

“Skupina siedmich západných ekonomických mocností sa od decembra 2022 snaží zaviesť cenový strop na nákupy ruskej ropy.Jeho cieľom je zakázať obchodovanie s ruskou ropou kupovanou za vyššiu cenu tým, že sa lodným, poisťovacím a zaisťovacím spoločnostiam zakáže manipulácia s tankermi prepravujúcimi takúto ropu.

USA ODMIETAJÚ PODPORU EURÓPU V OBLASTI CENOVÉHO STROPU

Európska únia a Británia sa posledné dva mesiace snažia o zníženie limitu po tom, čo pokles cien ropy spôsobil, že súčasná úroveň 60 dolárov za barel bola do značnej miery irelevantná.

Spojené štáty sa však bránili, čím EÚ musela napredovať sama, ale bez skutočnej moci na presadzovanie tohto opatrenia, tvrdia analytici a obchodníci s ropou.

Keďže dolár dominuje v globálnych transakciách s ropou a americké finančné inštitúcie zohrávajú ústrednú úlohu pri zúčtovaní platieb, EÚ nemá prostriedky na blokovanie obchodov odmietnutím prístupu k zúčtovaniu v dolároch.

Dohoda o novom balíku opatrení EÚ bola niekoľko týždňov oneskorená, pretože slovenský premiér Robert Fico požadoval ústupky v samostatnom pláne na postupné zrušenie závislosti EÚ od ruskej ropy a plynu.

Fico vo štvrtok večer oznámil, že končí so svojou opozíciou. Krajiny ako Grécko, Cyprus a Malta vyjadrili obavy z vplyvu cenového stropu ropy na ich lodný priemysel. Malta, posledná z trojice, ktorá vydržala, sa však vo štvrtok tiež pridala.




Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.