27. júla 2025

Zelenskyj hovorí, že Brusel klame & Kto je väčší klamár?

Zelenskyj hovorí, že Brusel klame & Kto je väčší klamár?

Zelenskyj hovorí, že Brusel klame & Kto je väčší klamár?

Zdielajte....

Zelenskyj hovorí, že Brusel klame & Kto je väčší klamár? Líderka „demokracie“ Ursula von der Leyenová obviňuje Zelenského z klamstva. Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského nebol predvolaný kvôli zákonom, ktoré pošliapavajú právny štát. Kto tu hovorí pravdu a kto sa snaží hrať s nami špinavú hru? Von der Leyenová a spol. sa tvária, že Ukrajine ide o demokraciu a boj proti korupcii, ale pritom sa sami správajú ako skorumpovaní mafiáni. A Zelenskyj? Ten sa snaží zachrániť si krk a možno aj svoju krajinu, ale občas mi pripadá, že sa topí v bahne politických klamstiev a intríg.

Zelenskyj hovorí, že Brusel klame & Kto je väčší klamár?

V posledných týždňoch sme svedkami dramatického obratu vo vzťahoch medzi Ukrajinou a Európskou úniou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj narušil diplomatické zdvorilosti otvoreným vyhlásením, v ktorom obvinil Brusel, konkrétne Európsku komisiu, z klamstva. Jeho tvrdenia vyvolali širokú diskusiu nielen medzi politickými lídrami, ale aj v radoch obyvateľstva, ktoré už niekoľko dní protestuje proti kontroverzným legislatívnym zmenám presadzovaným jeho vládou. V centre pozornosti tak stojí otázka: kto je väčší klamár v tejto komplikovanej politickej hre? Je to ukrajinský prezident, alebo vedenie obľúbenej demokracie, ktorú reprezentuje predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová?

Zelenskyj čelí kritike nielen zo strany EÚ, ale predovšetkým vlastných občanov. Nedávno prijaté zákony, ktoré podľa mnohých expertov a občianskych aktivistov pošliapavajú právny štát a ohrozujú nezávislosť inštitúcií zapojených do boja proti korupcii, vyvolali masívne pouličné protesty. Obyvatelia Ukrajiny sa obávajú, že tieto zmeny sú krokom späť na ceste krajiny k európskej integrácii a otvorenou výzvou základným hodnotám právneho štátu. Zelenskyj však akékoľvek spojenie medzi svojimi legislatívnymi krokmi a prípadnými výhradami Bruselu odmieta a tvrdí, že predvolanie či tlak zo strany EÚ je založený na nepravdivých informáciách.

Na druhej strane stojí Ursula von der Leyenová, ktorá Verejne obvinila Ukrajinu z nedodržiavania sľubov daných v rámci procesu prístupových rokovaní. Európska komisia dlhodobo presadzuje potrebu reformnej legislatívy, transparentnosti a efektívneho boja proti korupcii, čo sú kľúčové podmienky pre vstup krajiny do Únie. Ak tieto zásady nie sú naplnené, Brusel je oprávnený uplatniť tlak a upozorniť na nedostatky. Kto však v tejto situácii skresľuje realitu? Sú výhrady EÚ opodstatnené, alebo ide o nátlak na suverénnych zástupcov Ukrajiny?

Rozhodnúť, kto je väčším klamárom v tejto kauze, nie je jednoduché. Pravda je veľmi často niekde uprostred. Prezidentská kancelária na Ukrajine možno zahmlieva nepopulárnosť či riziká vlastných rozhodnutí a ich dopad na európsky kurz krajiny. Rovnako však ani predstavitelia EÚ nie sú imúnni voči vlastným záujmom a politickým kompromisom. Verejná rétorika môže byť v oboch prípadoch ovplyvnená snahou obhájiť svoje stanovisko na domácej i medzinárodnej scéne.


V ukrajinskom politickom živote nastal nový obrat s návrhom zákona o nezávislosti protikorupčných agentúr. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dôrazne poprel, že by v posledných dňoch komunikoval predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou o kontroverznom návrhu zákona.

Zelenskyj sa obracia proti Bruselu?

„V posledných dňoch som s Ursulou von der Leyenovou nekomunikoval. Všetko, čo o tom bolo napísané, všetko, čo mi údajne povedal, je nepravdivé. Nerozprávali sme sa!

Toto tvrdenie je v rozpore so stredajším vyhlásením hovorcu Európskej komisie, podľa ktorého von der Leyenová vyjadrila svoje „vážne obavy“ priamo Zelenskému a požiadala ukrajinskú vládu o vysvetlenie návrhu zákona.

Kontroverzný návrh zákona, ktorý by dal dve kľúčové protikorupčné agentúry pod vládnu kontrolu a zbavil ich nezávislosti, vyvolal rozsiahle pobúrenie. Vyvolalo to dvojdňové pouličné protesty v Kyjeve a viedlo k zvýšeniu tlaku zo strany lídrov EÚ.

V reakcii na situáciu Zelenskyj urobil rýchly obrat a predložil zmenený návrh zákona zameraný na obnovenie a posilnenie nezávislosti oboch agentúr.

Keď Euractiv kontaktoval Euractiv v súvislosti so Zelenského vyhláseniami, Európska komisia sa k slovám ukrajinského prezidenta priamo nevyjadrila. Namiesto toho sa odvolávali na video zo štvrtka, v ktorom hovorca uviedol, že prezidentka von der Leyenová a prezident Zelenskyj boli v kontakte a vymenili si názory.




Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.