TROJMORIE: EKONOMICKÝ PROJEKT ČI BARBAROSSA 2.0 ???
Čo si môže pod projektom TROJMORIE verejnosť na Slovensku predstavovať a ako je to prezentované navonok? Vysvetlite nám, ako to skutočne je?
JUDr. Kamenský: Ak by som túto otázku dostal pred 24. februárom 2022, tak by som určite dal na tieto otázky úplne iné odpovede. Z toho dôvodu, že konflikt na Ukrajine bude mať nejaké štátoprávne dôsledky a dôjde pravdepodobne aj k prekresleniu máp. V minulosti by sa aj Ukrajina bola možná zapísať do tohto politického projektu, teraz je to už s otázne. Názory a pohľady sa rôznia. Mainstream nám to ponúka ako jednu z možných integrácií. Politická integrácia je pre SR škodlivá. Politická a vojenská integrácia nemá pre nás žiaden význam. Dopravná a energetická integrácia je možná aj bez Trojmoria.
Je tu veľa rozporuplností, čo sa týka pohľadov na projekt, pretože každá krajina má iné a teda svoje záujmy. Téma Trojmoria nie je veľmi v povedomí.
Teda informácií je málo, resp. sú skryté. Čo je teda ten projekt TROJMORIE, čo znamená a čo by sa ním malo dosiahnuť? Konalo sa aj niekoľko summitov, Amerika ten projekt veľmi podporuje, keďže sa jedná o ekonomické záujmy a nezáleží, kto je práve prezidentom, čo nie je prekvapením.
JUDr. Kamenský: Samozrejme, TROJMORIE je poľská agenda. Z vojenského pohľadu, je to poľská hitlerovská Barbarossa II., útočný plán na Sovietsky zväz, ktorý nariadil Hitler už v r. 1940. Poľsko je najviac rusofóbne a najviac ochotné ísť aj do vojenskej konfrontácie v súčasnosti z Ruskou federáciou. Americké elity viac ako 100 rokov podporujú poľské snahy a to buď v konfrontácii s RF, (bývalým ZSSR) a majú tam aj vlastné záujmy, pretože by sa vytvorila protiváha Nemecku a Francúzsku, tým chcú jednoznačne oslabiť západnú Európu a aj EÚ. USA použilo starú rímsku zásadu, „rozdeľuj a panuj“. Američania aj Briti podporujú tento projekt, kde má byť hegemónom Poľsko.
Iniciatíva je spojená s dvoma infraštruktúrnymi projektmi, severojužná diaľnica VIAKARPATIA a infraštruktúra pre skvapalnený zemný plyn. O čo teda ide?
JUDr. Kamenský: Oba projekty sú zatiaľ v štádiu plánovania. VIAKARPATIA je špecifická v tom, že začína v litovskej Klajpede a a čo stojí za zaujímavosť, že neprechádza cez hlavné mesta štátov, ale východnými hranicami štátov ako je Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a tam sa to rozdeľuje až k pobrežiu Bulharska a Rumunska. U nás by prechádzala cez Košice. Bol by to iný koridor, rozdielny od dopravného, veľmi vzdialený od Bratislavy na východ. Terminály na LMG sa budujú, ale vojna na Ukrajine to zmenila a je veľmi predčasné sa vyjadrovať v akej fáze ten projekt bude. Ak by sa na východnej Ukrajine niečo zrútilo, tak bude jednoduchšie budovať niečo v západnom Bielorusku, alebo v západnej Ukrajine a nastala by úplne iná geopolitická situácia. Aj by sa prekreslila mapa Európy. Lebo my nevieme výsledky na fronte…. viac vo videu