24. júna 2024

Čaputová, -čo si to dovoľujete ?

Čaputová, -čo si to dovoľujete ?

Čaputová, -čo si to dovoľujete ?

Zdielajte

Čaputová sa po istej odmlke zase rozhodla zaútočiť na generálneho prokurátora Žilinku. Vraj nerešpektoval jej príkaz resp. pokyn a nedal jej na kontrolu dokumentáciu, týkajúcu sa prípadov použitia paragrafu 363. Čaputová ho za to dala na Ústavný súd.

Prečo na Ústavný súd -veď US iba nedávno odmietol Čaputovej atak, že právomoc GP je pri 363 neústavná ? – Nuž nedávno sa na ÚS stala „malá“ zmena. Z ÚS odišla sudkyňa považovaná za smeráčku /bola poslankyňou NRSR za Smer a Smer ju do ÚS aj navrhol/. Mocenské pomery na ÚS sa tak zmenili v prospech Čaputovej ľudí. Čaputová sa rozhodla novým útokom na Žilinku využiť situáciu a Žilinku a jeho 363 predsa len nejako odrovnať.

Z hľadiska ústavného práva Čaputová resp. Mazák ktorý je vysoko pravdepodobne za jej útokom, samozrejme nemajú žiadnu oporu v legislatíve. Generálny prokurátor /GP/ a generálna prokuratúra sú podľa ústavy inštitúty sui generis. Nie sú súčasťou výkonnej moci. Nikto, teda ani prezident, nemôže a nesmie dávať GP príkazy či pokyny. Prezident nemá ani právo kontrolovať GP. Prezident má právo menovať a odvolať GP ale iba v presne vymedzených prípadoch. Prezident ale nemá právo vyjadrovať sa ku kvalite či nekvalite rozhodnutí GP. GP samozrejme spadá pod verejnú kontrolu. Túto kontrolu však podľa slovenskej legislatívy nevykonáva prezident, ale PARLAMENT, teda NRSR. Robí sa tak prostredníctvom výročnej správy o činnosti GP. GP takúto správu predkladá parlamentu na diskusiu. NRSR sa môže k správe vyjadriť v uznesení, čo však nemá žiadne právne, disciplinárne či iné personálne dôsledky.

Čaputová sa teda darmo pechorí, Čaputová po stránke práva nemá šancu na ÚS uspieť. Prečo to podanie teda robí ? Ktovie. Možno jej ide iba o propagandu, možno o nátlak, aby Žilinka nepoužil 363 v najnovších prípadoch útokov na šéfov SIS a BÚ. A možno sa po zmene pomerov na ÚS v jej prospech nádejá, že sa „jej“ ústavní právnici zbláznia a pôjdu jej po ruke aj v rozpore so zákonom. Ale možné je aj to, že sa v zákulisí šíri ďalšia výhražná fáma o kandidatúre Žilinku na prezidenta. Čaputovej útok by potom mohol byť obranou ambícií slniečkárskeho koňa – sorosovca Korčoka.

-Nech je tak či onak, Čaputovej útok na Žilinku je pár dní pred voľbami čímsi motivovaný. Motivácia musí byť silná, lebo tento útok je na dámu dosť drzý, až arogantný. Akoby sa Mazák a spol. rozhodli pred odchodom z paláca poriadne tresnúť dverami…

medvedar/Blog Pravda

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *