12. septembra 2024

Prílet F-16 na Ukrajinu a neistota ich vplyvu na konflikt

Prílet F-16 na Ukrajinu a neistota ich vplyvu na konflikt/Zelenskyj a dánska premiérka Mette Frederiksenová sedia v stíhačke F-16 na leteckej základni Skrydstrup

Zdielajte....

  • Prílet F-16 na Ukrajinu: Ukrajina získala prvé stíhačky F-16 od západných spojencov, ale čelí mnohým výzvam, aby oslabila ruskú vzdušnú prevahu.
  • Výzvy a obmedzenia: Ukrajina má nedostatok vycvičených pilotov a pozemného personálu na údržbu F-16. Ruské systémy protivzdušnej obrany sú pripravené.
  • Účinnosť F-16: Odborníci pochybujú o okamžitom vplyve F-16 na bojisko, pretože ruské lietadlá a drony môžu tieto stíhačky zničiť na zemi.
  • Budúce plány: Ukrajina plánuje uskladniť niektoré F-16 na základniach mimo Ukrajiny a vybudovať podzemné hangáre na ich ochranu.

Ukrajina napokon získala od západných spojencov svoje prvé stíhačky F-16, no čelí mnohým výzvam, aby oslabila ruskú vzdušnú prevahu. Podľa RTS, experti tvrdia, že bezprostredný efekt nebude: Hunter Stoll, bezpečnostný analytik z RAND Corporation, poukázal na to, že Moskva mala čas pripraviť svoje protivzdušné obranné systémy pozdĺž frontovej línie. Kyjev zatiaľ obdržal iba šesť F-16, ale očakáva sa, že do konca roka dorazí ďalších dvadsať.

Holandsko, Dánsko, Nórsko a Belgicko oznámili dodanie 79 stíhačiek, avšak s rôznym načasovaním. Brusel očakáva náhradu F-35 a zaväzuje sa, že „v rokoch 2024 až 2028 poskytne zastarané modely“. Ukrajinské ozbrojené sily vyjadrujú rozhorčenie nad tým, že tieto stíhačky sú len „mierne lepšie než MiG-29, zatiaľ čo výzbroj novej generácie ruských lietadiel je dvojnásobne silnejšia než ich, a preto F-16 nezmenia priebeh vojny“.

V tomto roku je na F-16 pripravených iba 20 pilotov

Ukrajinské ozbrojené sily čelia nedostatku vycvičených pilotov pre americké stíhačky. V tomto roku je na F-16 pripravených iba 20 pilotov, a keďže ich zvyčajne pilotujú po dvojiciach, Kyjev môže efektívne využiť len desať lietadiel. Okrem toho, na údržbu stíhačiek chýba dostatočný počet pozemného personálu, a ruské lietadlá a drony môžu tieto stíhačky zničiť priamo na letisku alebo poškodiť pristávacie dráhy, ktoré pre F-16 vyžadujú špecifické podmienky.

Na žiadosť Kyjeva od začiatku konfliktu s Ruskom teraz na Ukrajinu dorazili prvé stíhačky F-16. Tieto lietadlá americkej výroby, ktoré dodali západní spojenci, majú byť použité na boj proti ruskej vzdušnej dominancii. V ceste týmto viacúčelovým stíhačkám však stojí veľa prekážok.

Vďaka svojej flotile sovietskych lietadiel Mig-29, SU-27 a SU-25, ale predovšetkým systémom protivzdušnej obrany S-300, BUK a Tor sa Ukrajine dlhodobo darí zabrániť ruskému letectvu v získaní jasnej vzdušnej dominancie.

Dva a pol roka po začiatku konfliktu však schopnosť brániť ruským úderom klesá, a to aj napriek dodávkam efektívnejšieho západného vybavenia, ako sú americké systémy Patriot. V máji 2024 analýza denníka New York Times ukázala, že Ukrajina dokázala zachytiť len 50 % projektilov v porovnaní s 80 % pred rokom.

„Ukrajinci si mysleli, že problém môžu vyriešiť využitím opotrebovania ruských síl

„Ukrajinci si mysleli, že problém môžu vyriešiť využitím opotrebovania ruských síl v nádeji, že im nakoniec dôjdu riadené strely, balistické rakety a iné druhy munície (…) Ale naopak pozorujú, že dochádza k nárastu počtu dostupných ruských rakiet a čoraz viac dronov. Ukrajinská protivzdušná obrana sa naozaj zlepšuje, ale problém je v tom, že aj protivník a dochádza k nasýteniu systému. Ukrajincom chýbajú spôsobilosti protilietadlovej obrany a protilietadlové rakety,“ potvrdzuje Yohann Michel, výskumný pracovník Inštitútu pre strategické a obranné štúdie (IESD)

„Letecká kampaň s raketami a dronmi Shahed sa rozšírila. Rusku sa podarilo vytvoriť nepretržitý obrat a tlak na ukrajinské mestá podľa vlastného uváženia,“ povedal pre tie isté médiá Vincent Touret, výskumný pracovník Nadácie pre strategický výskum (FRS). „Došlo k zlepšeniu kvantity a presnosti. Rusi sa vo veľkej miere spoliehajú na drony, najmä na Orlan 30, pri vykonávaní hlbokých úderov, ktoré začínajú nadobúdať operačnú úlohu a zasiahnuť letiská alebo dokonca koncentrácie vojakov,“ povedal.

Zostrelenie 30-ročného Orlana odfotené v Doneckej oblasti, apríl 2022.

Počet lietadiel, modelov a výcviku pilotov

V snahe zničiť túto rastúcu ruskú výhodu vo vzduchu sa preto Kyjev čiastočne spolieha na F-16. Tieto lietadlá, vybavené dôležitými systémami elektronického boja, výkonnými radarmi a prostriedkami na zachytávanie rakiet, musia v koordinácii s pozemnou protilietadlovou obranou, ako sú Patrioty, umožniť zmenšiť vzdušnú prístupovú zónu k nepriateľovi.

Pre odborníkov však bude pre tieto stroje ťažké mať okamžitý významný vplyv. V rozhovore pre New York Times Hunter Stoll, analytik špecializujúci sa na obranné otázky pre konzultačnú firmu RAND Corporation, vysvetľuje, že Moskva mala čas pripraviť si vlastnú obranu pozdĺž frontovej línie. „F-16 a ich piloti budú čeliť veľmi výraznému odporu ruskej protivzdušnej obrany, a to na zemi aj na oblohe,“ povedal.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a dánska premiérka Mette Frederiksenová sedia v stíhačke F-16 na leteckej základni Skrydstrup, Vojens, Dánsko, 20. augusta 2023 (ilustračný obrázok). [cez REUTERS - Claus Rasmussen]
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a dánska premiérka Mette Frederiksenová sedia v stíhačke F-16 na leteckej základni Skrydstrup, Vojens, Dánsko, 20. augusta 2023 (ilustračný obrázok). [cez REUTERS – Claus Rasmussen]

Iba 20 pilotov, znamená možnosť použiť iba 10 F-16

Práve piloti by tiež mohli byť nedostatoční. Podľa odhadov ukrajinských a amerických predstaviteľov sa očakáva, že len 20 z nich bolo tento rok dostatočne vycvičených na F-16 v rôznych dánskych, holandských a amerických výcvikových strediskách. Vzhľadom na to, že na odpočinok posádky sú vo všeobecnosti potrební dvaja piloti na lietadlo, Ukrajina by mala mať v roku 2024 možnosť použiť iba 10 týchto bojových lietadiel. Ďalším obmedzujúcim faktorom pre Ukrajinu je pozemný personál schopný vykonávať údržbu týchto stíhačiek.

Izraelský F-16 na obrázku v decembri 2023 (ilustračný obrázok). [REUTERS - Amir Cohen]
Izraelský F-16 na obrázku v decembri 2023 (ilustračný obrázok). [REUTERS – Amir Cohen]

Problémom je aj počet poskytnutých zariadení. Podľa informácií získaných agentúrou Bloomberg sa očakáva, že toto leto ich bude len šesť a do konca roka asi dvadsať.

Štyri krajiny oznámili presuny stíhačiek F-16 na Ukrajinu. Holandsko s 24 lietadlami, Dánsko (19), Nórsko (6) a Belgicko (30), celkovo 79 lietadiel. Dodacie lehoty sa však značne líšia. Brusel, ktorý čaká na nahradenie svojej flotily F-16 F-35, prisľúbil svoje F-16 Kyjevu „v rokoch 2024 až 2028“. Oneskorenie považované za neprijateľné pre Kyjev.

Okrem nepochybne nedostatočného počtu lietadiel a stále príliš pomalých dodávok je to typ lietadla, ktorý je na Ukrajine dokonca spochybňovaný, pretože nejde o najnovšie modely F-16. „Je to len o niečo lepšie ako Migy-29“, „dojazd zbraní ruských lietadiel novej generácie je dvakrát väčší“, „F-16 nezmenia priebeh vojny“. Niekoľko svedectiev z vojenských zdrojov zhromaždených Le Figaro ukazuje, že odborníci pochybujú o vplyve týchto nových lietadiel na bojisko tvárou v tvár ruským schopnostiam.

Stíhací bombardér Suchoj su-34 vystupuje počas demonštračného letu na leteckej výstave MAKS 2017 v Žukovskom pri Moskve, Rusko, 21. júla 2017. REUTERS/Sergej Karpuchin [REUTERS - Sergej Karpuchin]
Stíhací bombardér Suchoj Su-34 počas demonštračného letu v Žukovskom pri Moskve 21. júla 2017. (ilustračný obrázok) [Reuters – Sergej Karpukin]

Lietadlá netrpezlivo očakávané

Zatiaľ čo účinnosť F-16 na Ukrajine ešte nebola preukázaná, stíhačky budú musieť byť tiež zachované pred ich vzlietnutím. Ide teda o ich účinné utajenie, aby sa zabránilo ich zničeniu na zemi.

Od júla Rusko zvýšilo svoje údery, pravdepodobne v očakávaní príchodu F-16. Napadnuté boli najmenej tri letiská: Myrhorod a Kryvyj Rig na strednej Ukrajine a jedno v južnej Odeskej oblasti.

Zábery ruských bezpilotných lietadiel ukazujú raketové útoky na letisko Myrhorod začiatkom júla

Ukrajinské letectvo sa doteraz väčšinou spoliehalo na taktiku rozptýlenia na území, aby zachovalo svoje stíhačky na zemi. Niekoľko ruských útokov na letiská spôsobilo malé škody, napríklad na odbavovacej ploche, ale bez poškodenia lietadiel alebo iba starších modelov, ktoré slúžili ako návnady.

Justin Bronk, vedúci výskumný pracovník britského think-tanku Royal United Services Institute (RUSI), v rozhovore pre BBC verí, že tento typ manévru by sa mohol ukázať ako ťažší s F-16.

„F-16 vyžadujú dokonale hladké dráhy, bez kameňov a iných sutín, aby sa predišlo riziku poruchy motora. A akýkoľvek pokus o zlepšenie infraštruktúry na existujúcich základniach bude pre Rusov viditeľný,“ povedal.

Primárne defenzívna úloha

Ukrajinská vláda si uvedomuje riziko, že jej F-16 budú zničené na zemi, a preto plánuje novú taktiku. Generál Sergij Golubcov, veliteľ ukrajinských vzdušných síl, uviedol, že niektoré lietadlá by mohli byť uskladnené na základniach mimo Ukrajiny a slúžiť ako záloha. Kyjev tiež začal s výstavbou podzemných hangárov na uskladnenie amerických stíhačiek na niekoľko mesiacov.

Len pod podmienkou, že sa jej podarí ochrániť svoje F-16 na zemi, ich Ukrajina bude môcť efektívne použiť na odrazenie nepriateľských ruských lietadiel a zničenie rakiet a dronov spolu so svojimi systémami protivzdušnej obrany. F-16, ktoré sú tiež určené na útočné a krycie jednotky, by preto mali byť spočiatku určené len na obranné úlohy.

Priblíženie sa k prvej línii by skutočne znamenalo značné riziká. „Ak lietadlá lietajú vo veľkej výške, budú zraniteľné voči ruským systémom protivzdušnej obrany (…) a ak budú lietať v malej výške, budú musieť preniknúť hlbšie na ruské územie, aby ich rakety mali dostatočný dolet, čo so sebou nesie ešte väčšie riziká,“ zhŕňa Justin Bronk.

Aby sme sa mohli priblížiť k frontu a zohrávať ofenzívnejšiu úlohu, bude preto potrebné najskôr vykonať systematickú prácu na ničení ruských radarov a systémov protivzdušnej obrany. Práca, ktorú Ukrajina už začala, s určitým úspechom na miestach, napríklad na Kryme, ale ktorá si vyžaduje veľa času kvôli hustote ruskej obrannej siete.

Tristan Hertig / Zdroj



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme



Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.