Jožo Lenč: Občan Matovič bol od začiatku posadnutý konšpiráciami a osobnou pomstou.

0
Matovič bol od začiatku posadnutý konšpiráciami a osobnou pomstou

Matovič bol od začiatku posadnutý konšpiráciami a osobnou pomstou

Posadnutý pomstou, vulgárny, nevraživý človek s krvavými očami! Týmito slovami by sa dal opísať bývalý premiér a líder hnutia OĽANO Igor Matovič. Potvrdil to i v jeho poslednom rozhovore, kedy známemu moderátorovi Petrovi Bielikovi vulgárne vynadal. Neštítil sa dokonca ani urážok na jeho nebohého otca.

Takto by sa mohol začať článok, ktorý by chcel zdiskreditovať Matoviča a jeho politické ambície. No je to pravda? Je Matovič skutočne taký zlý človek, ako ho niektorí médiá a politici zobrazujú? Alebo je to len mediálna hra, ktorá má za cieľ oslabiť jeho popularitu a dôveryhodnosť?

V tomto článku sa pokúsime analyzovať Matovičovu osobnosť, jeho politickú kariéru a jeho kontroverzné výroky. Snažíme sa byť objektívni a nezaujatí, pretože veríme, že len tak sa dá dospieť k pravde. Nie sme ani fanúšikovia, ani odporcovia Matoviča, sme len zvedaví občania, ktorí chcú vedieť viac o tom, kto nás zastupuje v parlamente a vláde.

Jožo Lenč

SULIKOV DANAJSKÝ DAR

Občan Matovič je bezpochyby krstným otcom anti-systémovej politiky na Slovensku. Na začiatku svojej politickej kariéry sa prezentoval ako insitný politológ, keď na stránkach svojich inzertných novín prezentoval svoj boj s „establišmentom“. Inšpiroval ním nie len celú škálu dnešných alternatívnych médií, ale v mnohom aj súčasnú krajnú pravicu (alt-righ hnutia a pod.). V neposlednom rade je priamo zodpovedný za vulgarizáciu verejného priestoru. To všetko sme mohli vidieť v jeho ostatnom rozhovore s Petrom Bielikom. To všetko bolo zrejmé už v roku 2010, keď v sandálkach a kapsáčoch vstúpil do budovy národnej rady. Lež skoro nik to nechcel vidieť.

„Ak by v takom prípade vôbec niekto z Sulíkovho politického zoskupenia prežil, bol by to asi len jeho danajský dar Národnej rade – poslanec Obyčajných ľudí Igor Matovič,“ povedal v rozhovore pre Pravdu v septembri 2011, Michal Horský. Prorocké slová prezieravého znalca politiky, ktoré si skoro nik nevšimol a len málokto im pripisoval vážnosť. Občan Matovič bol od začiatku posadnutý konšpiráciami a osobnou pomstou. Tá sa stala podstatou jeho politického pôsobenia a ide ruka v ruke so snahou, zarobiť na nevedomosti, závisti a pomstychtivosti obyčajných voličov. Na vlastnej koži to ako prví pocítili ľudia okolo prvého a jediného lídra kandidátky OĽaNO, Martina Mojžiša, ktorí po výzvach Igora Matoviča, aby absolvovali test na detektore lži, radšej odišli z kandidátky. „Tento konflikt až nečakaným spôsobom odhalil mentálne predispozície mladého politika Igora Matoviča, ktorý použitím policajného inštrumentu na kandidátov strany zašiel pomaly tak ďaleko ako Pol Pot, ktorý riadil Červených Khmérov v Kambodži,“ povedal začiatkom roku 2012, Michal Horský.

Občan Matovič sa do politiky dostal vďaka politickej naivite Richarda Sulíka – duchovného otca „strany odborníkov“. Pri moci ho postupne držali mnohí, ktorí sa domnievali, že s „Pol Potom“ z Bukovej sa dokážu vyrovnať. Uverili tomu, že mu ide o naše spoločné dobro. Akceptovali, že šírenie nenávisti, dehumanizácia oponentov, lož ako pracovná metóda a uplakané tlačovky či emocionálne vydieranie, slúžia účelu, ktorý posvätí tieto prostriedky. Uverili, že ho skrotia, nahradia a budú žať plody „očisty spoločnosti“. Nič z toho sa nestalo. Okrem faktu, že politika zhrubla, spoločnosť sa ešte viac rozdelila a rezignovala na štandardnú – podľa Petra Pitharda, nudnú – politiku. Verejnosť dnes uprednostňuje šou, konšpirácie a agresiu. A potom sa čuduje, že tieto sa stávajú podstatou, zmyslom politiky.

Za to, že dnes si Igor Matovič dovolí to, čo predviedol v diskusii s Petrom Bielikom nesú rovnakú mieru zodpovednosti politici a média, ktorí legitimizovali a v mnohom kopírovali jeho štýl politiky a komunikácie. Všetci tí, ktorým nevadí, že sa k nim prihovára v tričku s nápisom, ktorým im do očí klame.

Jožo Lenč FB/JNS

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *