Volebný systém máme dobrý, len povolebné rozdelenie a uchopenie moci, by malo byť iné!

0
Volebný systém máme dobrý, len povolebné rozdelenie a uchopenie moci, by malo byť iné!

Volebný systém máme dobrý, len povolebné rozdelenie a uchopenie moci, by malo byť iné!


👉 Napriek ustavičnej cenzúre na FB, sa snažíme byť s Vami v kontakte. Sledujte nás na telegrame 👈


Autor: ferro/bolg Pravda
Začnem úplne z iného konca.

Začnem systémom moci z pred roka 1990.

Vtedy tu bola jedna vládnuca strana – celoštátne KSČ, na Slovensku – KSS…

A musím podotknúť, že vo svetle politickej, celospoločenskej…zodpovednosti, to mali vtedajší komunisti oveľa, aleže oveľa ťažšie, ako dnešné „demokratické“ vlády, častokrát poskladané z úplne nesúrodých politických svetonázorov!

Áno, komunisti to mali ťažké lebo len oni boli občanmi označovaní za vinných resp. za zodpovedných, za čokoľvek, čo sa v štáte, v spoločnosti… udialo – jasne to povedal Miloš Jakeš na Červenom hrádku – v roku 17.7.1989 – https://www.youtube.com/watch?v=cKoQQo8gdPM – keď povedal napr. aj toto – „Nie je ráno v obchode čerstvý chlieb? Kto je na vine? Pekár? Kdeže! Na vine je strana!“

A takto to bolo, čo sa týkalo politickej a inej zodpovednosti v ČSSR, so všetkým.

Neboli v zime očistené chodníky, vonkajšie schodiská od ľadu a snehu? Kto bol na vine? Nuž nik iný ako KSS resp. KSČ, teda komunisti!

Jednoducho každý v štáte vedel, kto je za všetko, čo bolo zlé, zodpovední -teda komunisti a KSS/KSČ!

A dnes?

Dnes máme vládne koalície resp. „vládne“ koalície, ktoré si rozdelia jednotlivé ministerstvá a potom sa pred národom prezentujú tak, že tento rezort má táto strana, tento zase tamtá, a henten zase henten…

A keď sa niečo zle urobí resp. ak sa nesplní nejaký ich predvolebný sľub, tak niet vinníka lebo sa následne navzájom obviňujú, že to nie my lebo my sme tento rezort nemali pod palcom…a teda občan SR nevie presne pomenovať a určiť hlavného vinníka nedostatkov…

Nuž, ale aj tu je jednoduchá pomoc!

Ako píšem v názve tohto môjho článku, volebný systém nemáme zlý, ale zlé je povolebné rozdelenie Vládnej moci!

Je potrebné sa zamyslieť nad iným povolebným prerozdelením moci, aby Vládu zostavoval len a výhradne víťazný politický subjekt!

Rozmením na drobné…

Kvórum do Parlamentu SR by ostalo také, aké je dnes – teda pre jednotlivé strany 5% a pre koalície 7-9%.

Avšak, víťazná politická strana, by bez ohľadu na to, aký by dosiahla volebný výsledok, automaticky by získala v parlamente 76 kresiel (ostatní by si zvyšných 74 kresiel rozdelili podľa volebného výsledku) a sama by zostavila vládu!

Na zmenu ústavy SR, by tak vládna strana potrebovala dosiahnuť jednoznačne dohodu s ostatnými politickými zástupcami v PV a teda jedna strana by nikdy nemala možnosť zmeniť ústavu SR sama!

A teda tým pádom, aj Ústava SR, by dostala oveľa väčšiu vážnosť a nestal by sa z nej opotrebovaný, ošúchaný…zápisník, do ktorého je možné zakaždým, čo to dopísať, čo to vyškrtnúť…!

Teda áno, istým spôsobom by to bola Vláda jednej strany, ale za všetko, čo by vykonala resp. nevykonala, by bola jasne zodpovedná len ona, a žiadne výhovorky na koaličných partnerov, by nepripadali do úvahy!

Samozrejme, že kontrola takejto vlády by bola zaručená tým, že jednotlivé poslanecké výbory, by boli na predsedníckych miestach obsadené výhradne z radov tých poslancov, ktorí by boli mimo vládnej strany a každý výbor, by mal rovnaké zastúpenie ako samotný parlament, teda, žeby väčšinu, o jeden hlas naviac mala vládna strana, ktorá by síce v jednotlivých parlamentných výboroch bola jasne pod kontrolou „opozičných“ poslancov, ale rovnako svojim hlasovaním, by jedine oni niesli zodpovednosť za schválené resp. neschválené body programu…

Ja viem, na teraz utópia, ale aspoň by sme mali jasných vinníkov, ak by sa niečo zlé v našom štáte stalo, na čo má Vláda dosah!

A samozrejme, že každé 4 roky by boli slobodné voľby a občania by opäť mali možnosť, si slobodne zvoliť koho by uznali za vhodné, a takto by si zakaždým mohli zvoliť za jednu jedinú vládnu stranu niekoho iného alebo, ak by predchádzajúca Vláda vládla na propsech SR/Slovákov, tak opäť by si zvolili väčšinovo tých istých…

Tu by sa však musela zaviesť ešte jedna zásadná vec/podmienka!

A tou je výkon mandátu poslanca Parlamentu SR.

Poslanec parlamentu by mal slobodné právo sa rozhodnúť, či počas volebného mandátu/obdobia tú, ktorú stranu/poslanecký klub opustí, ale už by nemohol ďalej ostať v parlamente ako nezávislý/nezaradený resp. „nezávislý/nezaradený“, ale na jeho miesto by automaticky nastúpil náhradník, prvý v poradí, z tej ktorej politickej strany/hnutia!

A áno, aj týmto by sa v Parlamente zaviedol priadok a skončilo by sa s tým nekonečným chaosom „nezaradených“ poslancov!!!

A ak by sa náhodou „zašprajcoval“ niektorí z vládnych poslancov a nehlasoval by v prospech Vlády, čím by zablokoval prijímanie zákonov, teda znefunkčnenie Parlamentu, tak na takéto situácie naša Ústava myslí v plnom rozsahu a dostatočne.

Áno toto je na zamyslenie sa, ak chceme, aby sa v našej republike zabezpečila konkrétna Vládna zodpovednosť… a poriadok v Parlamente SR…


Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Chceme vám ponúknuť alternatívny pohľad na dianie vo svete a na Slovensku, ktorý sa líši od toho, čo nám podsúvajú oficiálne zdroje. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *