21. júla 2024

Zločinec a vrah, alebo celebrita?

Mikuláš Čermák Zločinec a vrah alebo celebrita?

Zdielajte

👉 Snažíme byť s Vami neustále v kontakte. Sledujte nás tiež na telegrame👈

👉Sledujte nás tiež na X. com 👈


Autor textu: devana

Na akej  mravnej úrovni je spoločnosť, ktorá vytvára zo zločincov a vrahov celebrity a ikony?

Pred dvoma dňami ma zaujala informácia o tom, že na Slovensku sa natáča film o Mikulášovi Černákovi a pri  natáčaní  tohto životopisného filmu,  s filmármi konzultuje scény samotný Černák.

Tento boss slovenského podsvetia, bol odsúdený za svoje zločiny na doživotie 10. novembra 2009 a vo väzení je za svoje zločiny s malou prestávkou od konca novembra 2002 do marca 2003, už od roku 1997.

Médiá mu celé desaťročia venujú veľkú pozornosť a vytvárajú tak určitý druh slávy  a popularity. Černák dokonca v roku 2015 vydal knihu „Prečo som prelomil mlčanie“, ktorú doteraz ponúkajú všetky veľké kníhkupectvá. A súčasnosti sa o ňom natáča spomínaný životopisný film.

Pred takmer tromi rokmi som sa po úmrtí Milana Lučanského v článku „Mikuláš Černák ako mediálna superstár a rozklad právneho štátu“ zamyslela nad tým, aký obrovský mediálny priestor dostáva v médiách a aký marketing mu média robia. V článku som spomenula aj to, že Mikuláš Černák mohol tento rok požiadať o podmienečné prepustenie, o ktoré zatiaľ  podľa jeho slov nepožiadal. Dočítala som aj to, že vo väzení má miernejší režim.

Dnes premýšľam o tom, na akej mravnej úrovni je spoločnosť, ktorá pomocou médií vytvára z ťažkých zločincov a vrahov celebrity a mediálne ikony.

Obrovské množstvo informácií o zločinoch a ich aktéroch, ktoré sú denne  „servírované“ mediálnym konzumentom,  otvára dokorán Overtonovo okno tolerancie zločinov, vrážd, násilia a krutosti. A to dokonca takýmto  vytváraním imidžu celebrít a „hrdinov“.

Čo však v médiách zaznieva iba sporadicky je informácia  o tom, aké sú ročné náklady štátu na jedného takého odsúdeného „hrdinu“. V roku 2019 to bolo podľa údajov ZVJS viac ako 16 800 eur ročne. Táto suma často prevyšuje ročný príjem jednotlivcov a aj celých rodín z ktorých daní je tento štátny luxus pre zločincov a vrahov financovaný.

A kvôli tomu len málo občanov vie, koľko peňazí stál  doteraz daňových poplatníkov  pobyt Mikuláša Černáka a jeho kumpánov vo väzení.

Preto je potrebné pýtať sa:

Na akej mravne úrovni je spoločnosť, v ktorej sa stane prípustnou spoločenskou normou páchanie zločinov a vrážd, legalizácia násilia a rôznych zverstiev?

Na akej mravnej úrovni je spoločnosť, v ktorej majú páchatelia zločinov  a chladnokrvní vrahovia  väčšie práva ako poškodené osoby, či ich obete?

Pretože akýkoľvek úmyselne spáchaný zločin bude vždy iba zločinom a vražda vraždou.

Ak sa spoločnosť dostane na takú úroveň, v ktorej je tolerovaný akýkoľvek druh zločinu a z vrahov sa stávajú pomocou propagandy mediálne ikony, je to príznak postupnej fašizácie spoločnosti a jej následného rozkladu po všetkých stránkach. A takejto spoločnosti, pokiaľ nepríde náprava,  hrozí zánik.

DevanaDovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. ĎakujemeDiscover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *