25. februára 2024

Video-Mimi Šramová: Po voľbách som chcela dať mikrofón do šuplíka. Záujem o alternatívu však rastie

0

Mimi Šramová: Po voľbách som chcela dať mikrofón do šuplíka. Záujem o alternatívu však rastie


👉Napriek ustavičnej cenzúre na FB, sa snažíme byť s Vami v kontakte. Sledujte nás na telegrame👈


Dvadsiate vydanie Diskusie na palete s novinárkou a jednou z popredných tvárí alternatívnej mediálnej scény na Slovensku Miriam Šramovou. Na úvod približuje, čo ju ako niekdajšiu novinárku médií hlavného prúdu priviedlo k nezávislej žurnalistike. Podľa nej sa alternatívne médiá dostali na výslnie a ich vplyv začal rapídne rásť vďaka tomu, že mainstream neposkytoval priestor na vyjadrenie všetkým názorom a je do značnej miery informačne jednofarebný. Výsledkom je vysoká viralita videí z produkcie nezávislých novinárov a masová sledovanosť altrnatívnych internetových portálov. Myslela si, že po voľbách sa tento trend zmení a odloží mikrofón do šuplíka, opak sa však stal pravdou – záujem o nezávislú žurnalistiku stále rastie.
Pozastavuje sa nad tým, že mainstream zväčša ignoroval mediálne brífingy bývalej politickej opozície a k prešľapom predchádzajúcej vlády bol zhovievavý. Odrazu si však novinári z hlavnoprúdových médií spomenuli, že majú byť “strážnymi psami demokracie” a akonáhle prišla nová vláda, ktorá im urobila škrt cez rozpočet – očividne chceli, aby voľby dopadli inak – sú odrazu extrémne kritickí. Komentuje útoky zo strany týchto žurnalistov na svojich kolegov z alternatívy. Vraví, že kritika toho, že sa stala poslaneckou asistentkou je neopodstatnená a táto skutočnosť nijako neovplyvňuje jej novinársku prácu a nezávislosť. Poukazuje však na prípady iných asistentov poslancov a novinárov, kde je profesionálny stret záujmov a objektivita ich pôsobenia jasne spochybniteľná.


Venuje sa aj téme kontroverzného webu Konšpirátori.sk, ktorý zverejnil zoznam tzv. konšpiračných, resp. dezinformačných médií, pričom týmto prívlastkom označuje nezávislé médiá. Inzerentov nabáda, aby v týchto médiách neinzerovali a znižovali im tak znižovali príjmy z reklamy, čím finančne obmedzujú ich činnosť. Keďže za spomenutým webom stoja dva popredné mainstreamové denníky, podnikajúce v tom istom segmente, súhlasí s názorom moderátora, že ide o nedovolenú hospodársku súťaž. Upozornila i na to, že neexistuje relevantná legislatívna definícia, čo je dezinformácia.
Komentuje tiež skutočnosť, že premiér Robert Fico oznámil, že Úrad vlády po prehodnotení objektivity informovania o činnosti vlády odobral novinárske akreditácie štyrom mainstreamovýn masmédiám. Zdôrazňuje, že kritika tohto rozhodnutia je neoprávnená a tí, čo tvrdia, že ide o “cenzúru”, v minulosti tolerovali rozhodnutie prezidentskej kancelárie neudeliť akreditácie na účasť na mediálnych konferenciách Zuzany Čaputovej nezávislým médiám ako sú Hlavné správy či Hlavný denník. Rovnako tolerovali obdobný pokyn exministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej na obmedzenie vstupu zástupcov podľa nej “definfomédií” na tlačovky ministerstva.
V závere diskusie reagovala na skutočnosť, že mainstream dostáva zo štátu obrovské finančné prostriedky za štátne informačné kampane, pričom tieto médiá útočia na štátne inštitúcie a jej predstaviteľov. Vytvorenie grantového systému pre nezávislé médiá zo strany štátu považuje za dobrý nápad ako podporiť pluralitu informovania na Slovensku. Spomína aj nevyváženosť a neobjektivitu informovania verejnoprávnej RTVS, čo by sa malo takisto zmeniť. Pripúšťa, že by opätovné rozdelenie inštitúcie na STV a SRo mohlo zmeniť aj túto skutočnosť.

Diskusia na palete


Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *