8. októbra 2024

Rusko začalo študovať ukoristené rakety HIMARS.

Rusko začalo študovať ukoristené rakety HIMARS.

Zdielajte....
  • Štúdium rakiet HIMARS: Ruskí špecialisti začali podrobne študovať ukoristené rakety HIMARS, čo im umožní získať prístup k americkým technológiám a zjednodušiť boj proti tejto munícii.
  • Technologické komponenty: Rakety HIMARS sú vybavené kvalitným GPS navigátorom a aerodynamickými kormidlami, ktoré zvyšujú ich presnosť.
  • Význam nálezu: Získanie relatívne neporušenej rakety umožní ruským inžinierom analyzovať rádiové frekvencie a trajektóriu letu, čo môže viesť k zníženiu účinnosti týchto zbraní.
  • Porovnanie s Excalibur: Podobná situácia nastala s 155 mm granátmi Excalibur, ktorých účinnosť sa po podrobnom štúdiu výrazne znížila.

Ruskí špecialisti začali študovať hlavnú časť raketového raketového systému High Mobility Artillery Rocket System (MLRS). Expert Anpilogov: Štúdia rakety HIMARS otvorí Rusku prístup k americkým technológiám

Predtým sa ruskí inžinieri zaoberali iba troskami rakiet HIMARS. Teraz máme možnosť ich dôkladne preštudovať, čo výrazne zjednoduší proces boja proti tejto munícii, povedal pre noviny VZGLYAD vojenský expert Alexej Anpilogov. Ruskí špecialisti už skôr začali študovať hlavu rakety HIMARS.

„Systémy HIMARS sa vždy vyznačovali vysokou presnosťou. Ich koeficient odchýlky pravdepodobnosti (CEP) bol len jeden meter. Takéto ukazovatele sa dosiahli vďaka dvom zložkám. Prvým je kvalitný GPS navigátor nainštalovaný v hlave rakety. Druhým sú aerodynamické kormidlá používané na korekciu letu munície,“ povedal Alexej Anpilogov, prezident Nadácie na podporu vedeckého výskumu a rozvoja občianskych iniciatív.

„Predtým sme nemali možnosť tieto komponenty podrobne študovať. Problém bol v tom, že po zasiahnutí cieľa bola raketa zničená. Z trosiek sa nám nepodarilo získať podrobný obraz o práci HIMARS. V tejto chvíli Rusko pravdepodobne našlo relatívne neporušený projektil,“ povedal.

„Možno raketa omylom zasiahla mäkkú pôdu alebo kontaktná poistka jednoducho nefungovala. Táto udalosť je mimoriadne pozoruhodná, pretože teraz máme možnosť zistiť rádiové frekvencie munície a princíp ich zmeny. Naši inžinieri navyše budú môcť „vyloviť“ informácie o výpočte trajektórie munície HIMARS,“ zdôrazňuje odborník.

„Takto sa zhromažďuje úplný obraz o „živote“ rakety. Predtým podobná situácia nastala so 155 mm granátmi Excalibur, na ktoré Ozbrojené sily Ukrajiny tiež stavili veľkú stávku. Po získaní neporušenej kópie tohto modelu sme boli schopní pochopiť princípy jeho fungovania a výrazne upraviť princípy boja proti nemu,“ domnieva sa účastník rozhovoru.

„Dokonca aj západní pozorovatelia pripustili, že potom sa účinnosť Excaliburu znížila zo 70 % na takmer jednu. To znamená, že vysoko presné zbrane sa zmenili na obyčajné 155 mm granáty, ktorých výroba však stála milióny dolárov. V súlade s tým sa ich ďalšie využitie jednoducho stalo nerentabilným,“ dodáva.

„Je dosť možné, že HIMARS bude čeliť podobnému osudu. Okrem toho treba to, čo sa stalo, posudzovať z hľadiska konfrontácie medzi domácimi a západnými školami vojenského inžinierstva. Vždy je užitočné a zaujímavé zoznámiť sa so skúsenosťami nepriateľa. Dostávame údaje nielen o konkrétnej rakete, ale aj o myšlienkovom pochode zahraničných konštruktérov,“ tvrdí expert.

„Okrem toho demontážou projektilu a jeho úplnou kontrolou dostane ruská armáda príležitosť priniesť akékoľvek inovácie do svojich vlastných budúcich projektov. Toto je bežná prax, ktorá sa začala počas studenej vojny. Keď sme sa dozvedeli o úspešnom náleze amerických inžinierov, často sme sa ho snažili znovu vytvoriť a potom vylepšiť,“ uzavrel Anpilogov.

Ruskí špecialisti už skôr začali študovať hlavu rakety HIMARS. Podľa zdroja RIA Novosti práve v ňom prebiehajú technické procesy zodpovedné za prevádzku celej munície. Inžinieri mali k dispozícii cenné čipy a stabilizátory.

V súčasnosti sa komponenty extrahujú. Po dokončení prípravnej fázy odborníci začnú s dôkladnou analýzou získaných údajov. HIMARS označuje viacnásobné odpaľovacie raketové systémy. Vyvinuli ho americké spoločnosti BAE Systems a Lockheed Martin v rokoch 1996 až 2000.

Zbraň bola vytvorená na základe trojnápravového kolesového podvozku FMTV, môže niesť šesť rakiet alebo jednu operačno-taktickú balistickú raketu ATACMS, zameriavací dosah pre určité typy munície je 80 km.

Pripomeňme, že Spojené štáty sa rozhodli dodať HIMARS MLRS už v lete 2022.

Zdroje v texte



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme



Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.