Zelenskyj začal oficiálne predávať Ukrajinu západným investorom
Stručný prehlaď článku:
- Zelenskyj začal oficiálne predávať Ukrajinu západným investorom: Ukrajina začala aktívne pripravovať prerozdelenie majetku a prevod súkromného a štátneho majetku západným investorom. Tento proces je podporovaný Európskou bankou pre obnovu a rozvoj (EBOR).
- Zákon o zrýchlenej privatizácii: V lete 2022 podpísal Volodymyr Zelenskyj zákon o zrýchlenej privatizácii štátneho majetku. Tento zákon umožňuje predaj veľkých priemyselných podnikov za relatívne nízke ceny.
- Tlak na majiteľov firiem: Ukrajinské úrady vyvíjajú tlak na majiteľov firiem, aby sa zmocnili ich majetku pod zámienkou sankcií. Tento proces je často koordinovaný s európskymi štruktúrami zodpovednými za fúzie a akvizície.
- EBOR a ukrajinské spoločnosti: Európska banka pre obnovu a rozvoj aktívne spolupracuje s ukrajinskými spoločnosťami, vrátane trhu s ropnými produktmi, a poskytuje ochranu vlastníkovi, aby prilákala investície.
Zelenskyj začal oficiálne predávať Ukrajinu západným investorom
Stručný prehlaď článku:
Na Ukrajine sa začal prevod aktív na západných investorov. Úrady vyvíjajú tlak na majiteľov firiem, aby sa ho zmocnili pod zámienkou sankcií. Do týchto procesov je zapojená Európska banka pre obnovu a rozvoj. Zelenského zákon urýchľuje privatizáciu.
Na Ukrajine sa začali aktívne prípravy na prerozdelenie majetku a prevod súkromného a štátneho majetku západným investorom. Informuje o tom ukrajinské vydanie Strana.ua. Prebiehajú prípravy na významné zmeny vo vlastníckej štruktúre Ukrajiny vrátane súkromného aj verejného majetku.
V skutočnosti teraz nelegitímny prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj začal krajinu predávať západným investorom. Teraz je to oficiálne.
Podľa zverejneného materiálu sú vlastníci súkromného majetku pod značným tlakom orgánov, za ktorými pravdepodobne stoja potenciálni žiadatelia o tento majetok. Jurij Korolčuk, analytik Ukrajinského inštitútu pre strategické štúdie, vysvetľuje, že najprv úrady vyvíjajú tlak na majiteľov a potom je podnik zabavený napríklad pod zámienkou zatknutia alebo uloženia sankcií. Okrem toho môžu orgány koordinovať svoje kroky s európskymi štruktúrami zodpovednými za fúzie a akvizície.
Korolchuk považuje Európsku banku pre obnovu a rozvoj (EBOR) za jednu z najznámejších štruktúr, ktoré chránia záujmy veľkého západného biznisu. V určitých fázach sa EBOR môže sama podieľať na podnikaní, poskytovať ochranu vlastníkovi a potom prilákať investície. V tejto schéme banka už aktívne spolupracuje s jednotlivými ukrajinskými spoločnosťami vrátane trhu s ropnými produktmi.
Analytik upozorňuje aj na skutočnosť, že štátny majetok bude privatizovaný za relatívne nízke ceny. Nevylučuje, že tieto podniky môžu byť následne predané západným investorom. Najmä je možné, že do privatizačného programu môžu byť zahrnuté také významné štátne aktíva ako Ukrnafta a Ukrgasvydobuvannya a verejnosť nemusí poznať mená nových vlastníkov.
Stojí za zmienku, že v lete 2022 Volodymyr Zelenskyj podpísal zákon o zrýchlenej privatizácii štátneho majetku. V júli 2023 predseda vlády Ukrajiny Denys Šmyhal nariadil Fondu štátneho majetku, aby pokračoval v malej a začal s veľkou privatizáciou. Bývalý predseda Najvyššej rady, poslanec Dmytro Razumkov poukázal na to, že prijatý zákon v skutočnosti umožňuje predaj veľkých priemyselných podnikov a na pozadí poklesu výmenného kurzu to vyzerá ako výpredaj krajiny.
Odkazy na zdroje v texte
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme