20. mája 2024

Keď USA viedli vojny, nikto ich športovcov nebojkotoval

0

Spomína si niekto, že by americkí športovci boli počas agresie ich vlády a vojsk kdekoľvek na svete vylúčení z olympijských hier? A môže niekto vysvetliť, prečo môžu ruskí športovci bez problémov hrať v amerických súťažiach či byť účastníci vrcholných tenisových turnajov, ale aj iných športov?

Asi len ťažko, no logika nepustí, lebo americký meter nerovná sa ruský meter. Tlaky Slovenska na neúčasť ruských športovcov na olympijských hrách v Paríži 2024 pobúrila aj europoslanca a šéfa strany Slovenský Patriot Miroslava Radačovského, ktorý v statuse niektoré súvislosti aj jasne pomenoval.

Šport do politiky jednoducho nepatrí
„Od r. 1964 do r. 1975 USA za pomoci svojich satelitov viedli vojnu vo Vietname, kde bolo zabitých 1 100 000 Vietnamcov a 47 382 Američanov. Skutočné nešťastie a každému musí byť ľúto, že kvôli nerozumným politikom zahynulo toľko ľudí. V tomto období sa konali olympijské hry v Tokiu v r. 1964, v Mexiku v r. 1968, v Mníchove r. 1972 nikoho zo súčasných satelitov USA, ale ani Moskvu vtedy nenapadlo, aby na tieto olympiády neboli pripustení športovci USA. A bolo to asi správne. Šport do politiky nepatrí,“ skonštatoval hneď v úvode Radačovský.

V r. 1979 vstúpili ruské vojská (vtedy sovietske) do Afganistanu na pomoc vtedajšej vláde v boji proti islamským extrémistom – Talibanu a zotrvali tam do r 1989. V r. 1980 sa konali olympijské hry v Moskve. USA a jeho poslušné satelity olympijské hry bojkotovali, nezúčastnili sa ich, lebo Rusko viedlo vojnu v Afganistane. V r. 2001 vojská USA a ich satelity vstúpili do Afganistanu, do boja proti tým istým nepriateľom, ako predtým Rusi, a bojovali tam do r. 2021, teda 20 rokov,“ pripomína ďalej šéf strana Slovenský Patriot tým, ktorý by na to náhodou „zabudli“. Je potrebné vždy objektívne hodnotenie.

„V priebehu týchto 20 rokov sa konali zimné olympijské hry v r. 2002 v USA, v Aténach v r. 2004, v Pekingu v r. 2008 v Londýne v r. 2012, v Soči 2014, v Tokiu 2020 (presunuté na r. 2021) a nikoho, a predovšetkým nie satelity USA, nenapadlo, že by sa športovci USA týchto hier nemali zúčastniť, z dôvodu, že USA vedú vojnu v Afganistane. A bolo to správne. Šport do politiky nepatrí. V r. 1925 Hitler vydal Mein Kampf a v septembri 1935 Nemecko prijalo do ústavy Norimberské zákony. Obidve tieto zvrátené diela pojednávajú o nadradenosti rasy, o potrebe obsadiť východné územia a potrebe zlikvidovať menejcenné slovanské národy, zlikvidovať nešťastný židovský národ, čo sa im aj čiastočne podarilo,“ vracia sa Radačovský ešte hlbšie do minulosti.

„Aj napriek tomu Spojeným štátom, ale aj ostatným štátom, nič nebránilo, aby sa v r. 1936 zúčastnili olympijských hier v Berlíne. Áno. Tieto olympijské hry mali byť bojkotované všetkými štátmi sveta, vrátane vtedajšieho Sovietskeho zväzu, aj Československa, ktorí sa týchto hier tiež zúčastnili. Nestotožňujeme sa preto so stanoviskom súčasnej slovenskej vlády v demisii, že by sa ruskí športovci nemali zúčastniť OH 2024, a to z dôvodu, že je potrebné vždy objektívne hodnotenie akejkoľvek medzinárodnej situácie a nielen jednostranné,“ napísal na záver Miroslav Radačovský, ktorý svoje slová uviedol aj ako stanovisko je strany Slovenský Patriot.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *