Lukašenko: EÚ stratila svoju subjektivitu a Európa je už zničená. Západná podpora režimu v Kyjeve zvyšuje riziko vypuknutia jadrovej vojny

0

Oznámil to dnes, 31. marca, prezident Bieloruska Alexander Lukašenko počas svojho posolstva bieloruskému ľudu a parlamentu.

„Nezávislosť zahraničnej politiky je v súčasnom svete luxusom. Dovoliť si to nemôžu všetky národy a štáty. Vrátane toho, že nie každému je umožnené mať túto zahraničnú politiku, tento luxus… Existuje len jeden ukazovateľ zahraničnopolitickej nezávislosti štátu – politická vôľa vodcu. U ktorého zo súčasných európskych lídrov vidíte túto vôľu?“ spýtal sa prezident.

Podľa jeho názoru sa dnes neoplatí hovoriť „Západ“, ale skôr povedať „USA“, keďže Európa robí to, čo jej hovoria spoza oceánu. Lukašenko zároveň opäť zdôraznil, že jedinou šancou pre EÚ je spojiť sa s Bieloruskom a Ruskom.

Tiež poznamenal, že Bielorusko by nemalo „nadúvať líca“ a v prípade potreby by sa malo prispôsobiť prebiehajúcim zmenám v medzinárodnom systéme, ale spolu so svojím hlavným spojencom Ruskom. Preto nazval „obrat na východ“ v zahraničnej politike v súčasných podmienkach absolútne prirodzený.

Bieloruský líder Alexandr Lukašenko v piatok vyhlásil, že pokračujúca podpora Kyjeva zo strany krajín Západu zvyšuje riziko vypuknutia jadrovej vojny na Ukrajine. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Na Ukrajine vypukla rozsiahla vojna, ktorá je dôsledkom snáh Spojených štátov a ich satelitných (krajín)… a na obzore je pritom tretia svetová vojna, pri ktorej by boli použité i jadrové zbrane,“ povedal Lukašenko vo svojom výročnom prejave adresovanom parlamentu a národu.

Zároveň vyzval na „prímerie na Ukrajine“ a rokovania medzi Kyjevom a Moskvou „bez kladenia podmienok“.

„Risknem to a navrhnem koniec násilností a vyhlásenie prímeria… Všetky teritoriálne a bezpečnostné otázky či problematika obnovy by mali byť vyriešené za rokovacím stolom, a to bez kladenia akýchkoľvek podmienok,“ povedal bieloruský prezident.

Lukašenko taktiež vyhlásil, že jeho krajina je pripravená na umiestnenie ruských strategických jadrových zbraní na svojom území.

(Ruský prezident Vladimir) Putin a ja sa rozhodneme, a ak to bude nutné, umiestnime tu strategické zbrane,“ povedal Lukašenko v prejave o stave krajiny odvysielanom bieloruskou televíziou.

Dodal, že Minsk a Moskvu nič nezastaví pri ochrane oboch krajín a ich obyvateľov.

Viac v prejave bieloruského lídra:

Agentúra AFP pripomína, že ruský prezident Vladimir Putin oznámil počas uplynulého víkendu plány na rozmiestnenie ruských taktických jadrových zbraní na území Bieloruska, podľa ktorého nebude takýto krok v rozpore s medzinárodnými dohodami o nešírení jadrových zbraní, keďže tieto zbrane by neboli pod kontrolou Minska.

Bieloruské ministerstvo zahraničných vecí tiež vyhlásilo, že k rozhodnutiu umožniť rozmiestnenie ruských jadrových zbraní na svojom území ho donútili agresívne kroky krajín Severoatlantickej aliancie ohrozujúce bezpečnosť Bieloruska.

Bielorusko totiž považuje kroky Západu za „priame a hrubé zasahovanie do vnútorných záležitostí nezávislého štátu s cieľom zmeniť geopolitický kurz a vnútropolitický systém“ krajiny.

„Bielorusko je nútené prijať opatrenia na posilnenie vlastnej bezpečnosti a obranyschopnosti“ krajiny, uviedol Minsk s tým, že čelí „bezprecedentnému“ politickému a ekonomickému tlaku zo strany Spojených štátov a ich spojencov

„Vojenská spolupráca Bieloruska s Ruskom prebieha v prísnom súlade s medzinárodným právom,“ tvrdil v utorok rezort diplomacie v Minsku.

„Výcvik bieloruských pilotov, ktorí dokážu lietať na lietadlách so špecifickou muníciou, modernizácia takýchto lietadiel, ako aj rozmiestnenie jadrových hlavíc na území Bieloruska bez toho, aby bola Minsku odovzdaná kontrola nad nimi a nad súvisiacimi technológiami, nijakým spôsobom neodporuje ustanoveniam článkov I a II Zmluvy o nešírení jadrových zbraní,“ dodalo ministerstvo.

Lukašenkova vláda podporuje ruskú špeciálnu vojenskú operáciu voči Ukrajine od jej začiatku vo februári 2022.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *