Daniš o stíhaní daňového podvodníka Kisku: Dôkazy sú silné

0

Kiska je vinný. A s ním aj médiá, ktoré zakrývali jeho kauzy

SLOVENSKO: Kiskov daňový podvod! Už 18. apríla by sa mal začať súdny proces s bývalým prezidentom a ex-lídrom Za ľudí Andrejom Kiskom. Kisku orgány činné v trestnom konaní riešia za údajný daňový podvod. Známy komentátor Dag Daniš tvrdí, že to exprezident na súde nebude mať ľahké, lebo dôkazy proti nemu sú silné. Čas vraj ukázal, že nešlo len o Smerom vykonštruovanú kauzu, ale pravdepodobne o reálny problém.

Médiá sa Kisku snažili chrániť

Daniš upozorňuje, že sa médiá pokúšali Kisku do značnej miery obhajovať, no bez úspechu. Čuduje sa zároveň, že médiá dnes o Kiskovom blížiacom sa súdnom procese neinformujú.

„Kampaň médií namierená na očistu Kisku nevyšla. Daňový podvod exprezidenta sa vyšetroval nielen za vlády Smeru, ale aj po voľbách 2020,“ uviedol Daniš v komentári pre Štandard. „V roku 2022 prokurátor podal obžalobu za rozsiahle daňové podvody vo firme Kiskovcov KTAG,“ pokračuje.

„Je zrejmé, že Kiska vedome podvádzal“

Ani navonok sa už vraj nedá zakrývať, že Kiskova kauza je reálnou. Parlamentná opozícia, hlavne Smer-SD, opakovane tvrdí, že politici vládnych strán Igor Matovič (OĽANO) a Andrej Kiska (zakladateľ Za ľudí) sú daňoví podvodníci. Za uverejnenie informácii o ich prehreškoch chceli orgány činné v trestnom konaní pôvodne zatvoriť opozičného lídra Roberta Fica (Smer-SD).

„Dôkazy sú pomerne silné. Dnes je celkom zrejmé, že Kiska opakovane a vedome podvádzal, keď si účtoval kampaň do nákladov na podnikanie. A opakovane klamal, keď sa vyhováral na chybu účtovníčky. Celkový rozsah daňových podvodov KTAG mohol prekročiť sumu 300-tisíc eur,“ uviedol Daniš.

Kiskove chyby minulosti

Na jednej strane Kiska tvrdil, že sa ho snaží Smer prenasledovať, no na druhej strane rozbehol procesy, ktoré mali upratať účtovníctvo KTAG. Podľa komentátora sa jednoducho nesprával, ako keby bol nevinný: „Kiska tvrdil, že za jeho vyšetrovaním je objednávka Smeru. Lenže – súbežne s tým sa vo firme KTAG rozhýbali a začali narýchlo upratovať. Firma podala 17 dodatočných daňových priznaní. A štátu vrátila ďalších 145-tisíc eur za podvodne skrátenú DPH a daň z príjmu.“

Nasledovali útoky na Slovenskú republiku. Bývalý prezident dokonca náš štát nazval mafiánskym. „Kiska pri svojej obrane a pri zhadzovaní Slovenska ukázal neuveriteľne nízke spôsoby. Ak sa chcel so svojím tímom hrať na ´slušnú časť Slovenska´, mal si ustrážiť čistý profil pri financovaní kampane. A keď to nezvládol, kauzu mal vysvetliť a prijať za ňu zodpovednosť. Namiesto toho nadával na Slovensko. Na štát, ktorý zastupoval ako prezident,“ uzavrel Daniš.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *