21. júla 2024

VIDEO- Fico posiela list Von der Leyenovej: Nemáte tu dôveru, mlčky ignorujete dianie na Slovensku!

Zdielajte

Fico posiela list Von der Leyenovej. Červenou čiarou pre Brusel musia byť národnoštátne záujmy Slovenska! Myslí si to predseda opozičnej strany Smer-SD. Ten v otvorenom liste upozorňuje predsedníčku Európskej komisie

robert-fico

robert-fico

Zdielajte

Fico posiela list Von der Leyenovej. Červenou čiarou pre Brusel musia byť národnoštátne záujmy Slovenska! Myslí si to predseda opozičnej strany Smer-SD. Ten v otvorenom liste upozorňuje predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyen, že ak Brusel nebude vnímať realitu, ktorá prebieha na Slovensku, dôveryhodnosť EÚ v očiach Slovákov sa bude znižovať. Sociálni demokrati kritizujú v prvom rade nedávno uverejnenú správu Komisie o stave právneho štátu na Slovensku. Správa má ignorovať, že na Slovensku Ústavný súd SR priznáva porušovanie ľudských práv a Slovenská informačná služba odhaľuje praktiky v orgánoch činných v trestnom konaní, ktoré mali viesť k politickej manipulácii trestných konaní.

Správa komisie je podľa Fica mimo realitu
Fico na správu Komisie upozornil už počas štvrtka. Podrobne ju následne prebral na piatkovej tlačovej konferencii Smeru, na ktorej v spoločnosti advokáta Dávida Lindtnera a svojho hovorcu Jána Mažgúta informoval o pohľade strany na stav právneho štátu, rovnako ako hlbšie kritizoval samotnú Komisiu.

Plné znenie otvoreného listu
„Vážená pani predsedníčka Európskej komisie,

v mene najsilnejšej opozičnej politickej strany SMER – sociálna demokracia (´SMER – SD´), ktorá tvorila v rokoch 2006 až 2020 trikrát vládu Slovenskej republiky, vyjadrujem znepokojenie nad obsahom Správy Európskej komisie (´EK´) o stave právneho štátu na Slovensku za rok 2023 (´Správa´).

SMER – SD si váži prínos členstva v Európskej únii (´EÚ´) pre rozvoj našej krajiny a má záujem na plnohodnotnom členstve v EÚ, ako aj na plnení záväzkov z neho vyplývajúcich. Musím však so všetkou dôraznosťou pripomenúť, že sú to často kroky a rozhodnutia EK, ktoré výrazne znižujú dôveryhodnosť EÚ u významnej časti slovenskej verejnosti. Citovaná správa patrí medzi takéto iniciatívy

Správa je čisto politický dokument otvorene ignorujúci zneužívanie trestného práva v rokoch 2020 až do súčasnosti na politický boj so slovenskou opozíciou. Správa vyznieva ako obžaloba opozície a generálneho prokurátora SR, ktorých činnosť má byť prekážkou v boji proti korupcii na najvyšších miestach. Faktom je, že k dispozícii je nekonečný rad dôkazov a rozhodnutí, vrátane viac ako 20 rozhodnutí Ústavného súdu SR, potvrdzujúcich, že vládna garnitúra v rokoch 2020 – 2023 hrubo zneužívala trestné právo, a to prostredníctvom vybranej skupiny politicky angažovaných policajtov, vyšetrovateľov NAKA, prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry a žiaľ aj viacerých sudcov, na politickú likvidáciu opozície. Je doslova nepochopiteľné, že Správa ignoruje, podobne ako aj za rok 2022, medzi inými, úmrtie advokáta Ľ. Krivočenka vo výkone väzby a konštatovanie Verejnej ochrankyne práv, že boli porušené jeho základné ľudské práva a vo výkone väzby zomrel v dôsledku neposkytnutia základnej zdravotnej starostlivosti. Je neprijateľné, že Správa ignoruje rozhodnutia o nezákonných obvineniach či väzbách či nevyvrátiteľné dôkazy o hrubom zneužívaní právomocí zo strany niektorých orgánov činných v trestnom konaní a súdov, z ktorých sú viacerí právoplatne obvinení.

Vážená pani predsedníčka,
osobitne je poľutovaniahodné, že členovia Vašej EK, ako aj vedúci Stáleho zastúpenia EK na Slovensku, boli plne a pravidelne informovaní o udalostiach na Slovensku a odmietali ich preveriť alebo ich mlčky ignorovali. Tak ako ste Vy odignorovali urážku, ktorú občanom SR adresoval vedúci Stáleho zastúpenia EK na Slovensku, čo viedlo k veľkej nevôli slovenskej verejnosti proti EK. Za týchto okolností je ešte viac neakceptovateľné, aby Správa vychádzala dominantne z tvrdení tých orgánov činných v trestnom konaní, ktoré sú podozrivé zo zneužívania právomocí a samozrejme z tvrdení zaujatých médií a celého radu mimovládnych organizácií financovaných zo zahraničia (sieť G. Sorosa) a vedúcich otvorený politický súboj so slovenskou opozíciou.

E-Report

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *