VIDEO- Fico posiela list Von der Leyenovej: Nemáte tu dôveru, mlčky ignorujete dianie na Slovensku!

0

Fico posiela list Von der Leyenovej. Červenou čiarou pre Brusel musia byť národnoštátne záujmy Slovenska! Myslí si to predseda opozičnej strany Smer-SD. Ten v otvorenom liste upozorňuje predsedníčku Európskej komisie

robert-fico

robert-fico

Fico posiela list Von der Leyenovej. Červenou čiarou pre Brusel musia byť národnoštátne záujmy Slovenska! Myslí si to predseda opozičnej strany Smer-SD. Ten v otvorenom liste upozorňuje predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyen, že ak Brusel nebude vnímať realitu, ktorá prebieha na Slovensku, dôveryhodnosť EÚ v očiach Slovákov sa bude znižovať. Sociálni demokrati kritizujú v prvom rade nedávno uverejnenú správu Komisie o stave právneho štátu na Slovensku. Správa má ignorovať, že na Slovensku Ústavný súd SR priznáva porušovanie ľudských práv a Slovenská informačná služba odhaľuje praktiky v orgánoch činných v trestnom konaní, ktoré mali viesť k politickej manipulácii trestných konaní.

Správa komisie je podľa Fica mimo realitu
Fico na správu Komisie upozornil už počas štvrtka. Podrobne ju následne prebral na piatkovej tlačovej konferencii Smeru, na ktorej v spoločnosti advokáta Dávida Lindtnera a svojho hovorcu Jána Mažgúta informoval o pohľade strany na stav právneho štátu, rovnako ako hlbšie kritizoval samotnú Komisiu.

Plné znenie otvoreného listu
„Vážená pani predsedníčka Európskej komisie,

v mene najsilnejšej opozičnej politickej strany SMER – sociálna demokracia (´SMER – SD´), ktorá tvorila v rokoch 2006 až 2020 trikrát vládu Slovenskej republiky, vyjadrujem znepokojenie nad obsahom Správy Európskej komisie (´EK´) o stave právneho štátu na Slovensku za rok 2023 (´Správa´).

SMER – SD si váži prínos členstva v Európskej únii (´EÚ´) pre rozvoj našej krajiny a má záujem na plnohodnotnom členstve v EÚ, ako aj na plnení záväzkov z neho vyplývajúcich. Musím však so všetkou dôraznosťou pripomenúť, že sú to často kroky a rozhodnutia EK, ktoré výrazne znižujú dôveryhodnosť EÚ u významnej časti slovenskej verejnosti. Citovaná správa patrí medzi takéto iniciatívy

Správa je čisto politický dokument otvorene ignorujúci zneužívanie trestného práva v rokoch 2020 až do súčasnosti na politický boj so slovenskou opozíciou. Správa vyznieva ako obžaloba opozície a generálneho prokurátora SR, ktorých činnosť má byť prekážkou v boji proti korupcii na najvyšších miestach. Faktom je, že k dispozícii je nekonečný rad dôkazov a rozhodnutí, vrátane viac ako 20 rozhodnutí Ústavného súdu SR, potvrdzujúcich, že vládna garnitúra v rokoch 2020 – 2023 hrubo zneužívala trestné právo, a to prostredníctvom vybranej skupiny politicky angažovaných policajtov, vyšetrovateľov NAKA, prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry a žiaľ aj viacerých sudcov, na politickú likvidáciu opozície. Je doslova nepochopiteľné, že Správa ignoruje, podobne ako aj za rok 2022, medzi inými, úmrtie advokáta Ľ. Krivočenka vo výkone väzby a konštatovanie Verejnej ochrankyne práv, že boli porušené jeho základné ľudské práva a vo výkone väzby zomrel v dôsledku neposkytnutia základnej zdravotnej starostlivosti. Je neprijateľné, že Správa ignoruje rozhodnutia o nezákonných obvineniach či väzbách či nevyvrátiteľné dôkazy o hrubom zneužívaní právomocí zo strany niektorých orgánov činných v trestnom konaní a súdov, z ktorých sú viacerí právoplatne obvinení.

Vážená pani predsedníčka,
osobitne je poľutovaniahodné, že členovia Vašej EK, ako aj vedúci Stáleho zastúpenia EK na Slovensku, boli plne a pravidelne informovaní o udalostiach na Slovensku a odmietali ich preveriť alebo ich mlčky ignorovali. Tak ako ste Vy odignorovali urážku, ktorú občanom SR adresoval vedúci Stáleho zastúpenia EK na Slovensku, čo viedlo k veľkej nevôli slovenskej verejnosti proti EK. Za týchto okolností je ešte viac neakceptovateľné, aby Správa vychádzala dominantne z tvrdení tých orgánov činných v trestnom konaní, ktoré sú podozrivé zo zneužívania právomocí a samozrejme z tvrdení zaujatých médií a celého radu mimovládnych organizácií financovaných zo zahraničia (sieť G. Sorosa) a vedúcich otvorený politický súboj so slovenskou opozíciou.

E-Report

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *