VIDEO: „Toto je vážny problém. Toto sa tu ešte nikdy nestalo. Na Slovensku je ohrozená justícia ako taká, vyhlásil šéf parlamentu Kollár

0

VIDEO: „Toto je vážny problém. Toto sa tu ešte nikdy nestalo. Na Slovensku je ohrozená justícia ako taká, vyhlásil šéf parlamentu Kollár na bezprecedentný útok zo strany NAKA na ústavné zriadenie Slovenskej republiky a zvolal na pondelok mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR. Vyhovel tak návrhu Smeru, ktorý žiada okamžite odvolať policajného prezidenta Hamrana a od prezidentky Čaputovej očakáva, že poslancom vysvetlí, aké opatrenia na zabezpečenie riadneho chodu ústavných orgánov prijala

NAKA v rámci akcie Rozuzlenie vo štvrtok obvinila viacero osôb. Medzi nimi podnikateľa Petra Košča, bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského, súčasného riaditeľa SIS Michala Aláča, bývalého príslušníka NAKA Jána Kaľavského a bývalého príslušníka SIS Martina Ciriaka.
Opozičný Smer-SD podal návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR v súvislosti s kauzou Rozuzlenie a zásahom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Strana chce docieliť odvolanie policajného prezidenta Štefana Hamrana. Informoval o tom predseda strany Robert Fico na sociálnej sieti.

„Podali sme návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR na ktorej, okrem iného, žiadame odvolanie prezidenta Policajného zboru Štefana Hamrana a prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby poslancom NR SR vysvetlila, aké opatrenie prijala na zabezpečenie riadneho chodu ústavných orgánov,“ priblížil Fico.

V súvislosti s aktuálnou situáciou hovorí naďalej o policajnom prevrate a snahe o likvidáciu politickej opozície.

Poslanci z ĽSNS mimoriadnu schôdzu podporia. Pre TASR to potvrdil poslanec zo strany Martin Beluský. Nezaradení poslanci z mimoparlamentného hnutia Republika chcú, aby na schôdzi parlamentu predstavitelia silových zložiek situáciu vysvetlili.

„To, čo sa na Slovensku rozpútalo pár týždňov pred voľbami, je šialené. Časť polície a médií rozpútali besnú snahu zničiť silnejúcu opozíciu za každú cenu,“ tvrdí hnutie.

Mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) nepodporí otvorenie mimoriadnej schôdze. „Nebudeme sa podieľať na šírení Ficových paranoidných konšpirácií,“ uviedlo hnutie.

Predseda PS Michal Šimečka považuje situáciu za vážnu. „Sú obvinení súčasný aj minulý riaditeľ tajnej služby, ako aj šéf Národného bezpečnostného úradu. Je to dôležitý posun vo vyšetrovaní, ktoré prebieha dlhodobo. Ak toto označuje Robert Fico za útok na opozíciu, odzrkadľuje to jeho mentálny svet,“ skonštatoval.

Schôdzu nepodporí ani strana Za ľudí, označila ju za politické divadlo. Fico podľa šéfky strany Veroniky Remišovej zneužíva prácu orgánov činných v trestnom konaní na svoje politické ciele.

„Snaží sa ľudí oklamať, no on nie je žiadnym mučeníkom, ktorého niekto prenasleduje, ale šéfom partie ľudí, ktorí sú právoplatne odsúdení za najhoršie zločiny a roky drancovali a okrádali Slovensko,“ uviedla.

Pellegrini: Hlas-SD podporí mimoriadnu schôdzu situácii v polícii

Hlas-SD podporí konanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR v súvislosti s kauzou Rozuzlenie a štvrtkovým zásahom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Vyhlásil to predseda strany Peter Pellegrini na tlačovej besede v Nitre.

Hlas-SD je podľa jeho slov pripravený podporiť akékoľvek aktivity, ktoré budú viesť k objasneniu a vysvetleniu celej situácie. „Sme za to, aby bol zvolaný aj mimoriadny výbor na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby a všetky ďalšie aktivity,“ skonštatoval Pellegrini, ktorému, ako tvrdí, nestačilo vysvetlenie policajného prezidenta Štefana Hamrana.

„Namiesto skutočného vysvetlenia tohto závažného počinu, ktorý si dovolila spraviť polícia voči ostatným bezpečnostným zložkám štátu, nevysvetlil nič. Nedal nám žiadnu odpoveď na otázku, prečo sa polícia rozhodla zasiahnuť voči všetkým, ktorí jej spôsoby spochybňujú, a prečo tak urobila šesť týždňov pred voľbami,“ zdôraznil Pellegrini.

Zatýkanie najvyšších predstaviteľov bezpečnostných zložiek štátu je podľa neho neprípustnou snahou polície ovplyvňovať pred voľbami voličov. „Nech si Hamran vyzlečie uniformu a oblečie si politické tričko. Za výčiny polície nesie zodpovednosť prezidentka, predseda vlády, špeciálny prokurátor a skutočné vedenie ministerstva vnútra, teda súčasný policajný prezident,“ dodal líder Hlasu-SD.

 Viac vo videu:

Mimoriadna schôdza v súvislosti so zásahom NAKA má byť v pondelok

Mimoriadna schôdza v súvislosti so zásahom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a akciou Rozuzlenie má byť v pondelok (21. 8.) o 11.00 h. Informoval o tom predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) na štvrtkovej tlačovej konferencii. Rokovanie inicioval opozičný Smer-SD.

„Toto je vážny problém. Toto sa tu ešte nikdy nestalo. Je ohrozená justícia ako taká. Čo si o tom ľudia môžu myslieť šesť týždňov pred voľbami,“ poznamenal Kollár a poukázal na situáciu v bezpečnostných zložkách.

Hovorí o zneužívaní práva určitou skupinou v bezpečnostných zložkách, ktorá odstaví každého, kto sa jej postaví do cesty. Nemôže podľa neho úzka skupina „mávať“ s prezidentkou i premiérom a odstaviť ministra vnútra.

V reakcii na obvinenie dvoch osôb z účelového vypracovania správy Slovenskej informačnej služby (SIS) uviedol, že bola podľa neho vypracovaná zákone. Poukázal na to, že aj tajná služba má povinnosť postúpiť informácie o prípadnom nezákonnom konaní, a tak aj urobila.

Kollár avizoval, že jeho poslanci schôdzu podporia a chcú diskutovať o aktuálnej situácii. Očakáva tiež, že ako druhý najvyšší ústavný činiteľ bude prizvaný aj na zasadnutie bezpečnostnej rady, ktorú v tejto súvislosti zvolal premiér Ľudovít Ódor na piatok (18. 8.).

Viac vo videu:

Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský zároveň potvrdil, že jeho brat a bývalý šéf SIS Vladimír Pčolinský, ktorý je v kauze obvinený, sa nachádza služobne v zahraničí a v čo najkratšom čase sa vráti. Deklaroval, že chce byť plne súčinný a nie je si vedomý žiadneho protiprávneho konania z jeho strany.

NAKA v rámci akcie Rozuzlenie vo štvrtok obvinila viacero osôb. Medzi nimi podnikateľa Petra Košča, bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského, súčasného riaditeľa SIS Michala Aláča, bývalého príslušníka NAKA Jána Kaľavského a bývalého príslušníka SIS Martina Ciriaka.

Obvinenie sa týka zločineckej skupiny, ktorá mala sťažiť alebo mariť vyšetrovania korupčných a iných trestných činov či navodzovať dojem o manipulácii výpovedí svedkov vyšetrovateľmi, ale aj diskreditovať orgány činné v trestnom konaní. Ďalší dvaja policajti boli zadržaní ako podozriví. Prezidentka vyzvala premiéra, aby zvolal v tejto súvislosti bezpečnostnú radu.


Zdroj: topky.sk (1)(2) / hnonline.sk / YouTube / InfoVojna

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *