24. júla 2024

Eduard Chmelár: VRÁŤTE PALESTÍNČANOM ICH PRÁVA, SLOBODU A NEZÁVISLOSŤ – INEJ CESTY K BEZPEČNOSTI A MIERU NIET

VRÁŤTE PALESTÍNČANOM ICH PRÁVA, SLOBODU A NEZÁVISLOSŤ – INEJ CESTY K BEZPEČNOSTI A MIERU NIET

Zdielajte

👉 Snažíme byť s Vami neustále v kontakte. Sledujte nás tiež na telegrame👈

👉Sledujte nás tiež na X. com 👈


VRÁŤTE PALESTÍNČANOM ICH PRÁVA, SLOBODU A NEZÁVISLOSŤ – INEJ CESTY K BEZPEČNOSTI A MIERU NIET

Nové kolo násilia medzi Izraelom a Palestínou bude mať strašné následky. Doplatia na neho ako vždy tí nevinní a bezbranní. Je príliš jednoduché „dôrazne odsudzovať teroristické útoky voči Izraelu“, ako to dnes urobila prezidentka, premiér, minister zahraničných vecí a vlastne všetci západní lídri. Chýba už len formulka, že agresia Hamasu je „ničím nevyprovokovaná“. Ale ani uznanie toho, že Hamas neútočil bez predchádzajúcich príčin, nás neprivedie bližšie k poznaniu hĺbky problému. Lebo vraždenie detí na dennej báze, ničenie príbytkov, vyháňanie z domovov a 75 rokov okupácie a apartheidu nie sú žiadne „provokácie“. Len včera pochovali desaťročného palestínskeho chlapca zavraždeného Izraelčanmi. Minulý týždeň zavraždili izraelskí vojaci tiež niekoľko palestínskych civilistov, medzi nimi aj deti. Počuli ste našich predstaviteľov odsúdiť toto vraždenie? Počuli ste ich vôbec niekedy vydať vyhlásenie voči masakrovaniu Palestínčanov? Čo môžeme čakať od tých, ktorí nedokázali odsúdiť ani genocídu arménskeho obyvateľstva v Náhornom Karabachu?

Koľkí z vás, ktorí sa dnes pohoršujete nad terorizmom Hamasu, vedia, že medzinárodné právo poskytuje Palestínčanom prostredníctvom OSN právo na odboj proti okupácii, vrátane ozbrojeného? Keby v tom vyhlásení západných predstaviteľov bola aspoň zmienka o palestínskych civilistoch, ktorí doplatia na prebiehajúcu vojnu najviac, pretože čelia presile jednej z najsilnejších armád sveta, ktorá sa nebráni, ale kruto mstí a zrovnáva so zemou celé obytné štvrte, nepoviem ani slovo. Keby náš minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský, ktorý zasalutoval, že Izrael má právo brániť sa agresii, rovnako pripomenul, že to isté právo má aj Palestína, bolo by to ako tak vyvážené stanovisko. Keby prezidentka Čaputová vo svojom vyhlásení spomenula aspoň to, čo vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk, ktorý varoval Izrael, aby sa vyvaroval civilných obetí, pričom zdôraznil „Civilisti sa nikdy nesmú stať terčom útokov“ – malo by to zmysel a mohol by som byť konečne na našu hlavu štátu hrdý. Ale toto je iba vyjadrenie lojality jednému štátu, ktorý sa dlhodobo správa ako okupant a čelí odporu domáceho palestínskeho obyvateľstva.

Nemôžete na jednej strane podporovať bojovníkov za slobodu na Ukrajine a na strane druhej nazývať palestínskych povstalcov teroristami. Ako hovorí bývalý riaditeľ medzinárodnej ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch Kenneth Roth, nie je správne používať termín „terorizmus“ vo vojne, keď ho Spojené štáty uplatňujú len voči jednej strane a vyčíňanie izraelskej armády nechávajú bez povšimnutia. Oveľa zmysluplnejšie by bolo pripomenúť tak Hamasu, ako aj izraelskej vláde, že podľa humanitárneho práva je vojnovým zločinom útok na civilistov bez rozdielu na to, kto ho pácha.

Takže ešte raz: neschvaľujem žiadne násilie a principiálne odsudzujem akékoľvek útoky na ktorýchkoľvek civilistov. Ale zodpovednosť za to, čo sa tam deje, leží na izraelskom apartheide a osadníckej kolonizácii. Palestínčania dlhodobo čelia vyháňaniu z vlasti, ničeniu ich domovov, protiprávnemu zaberaniu ich pôdy a vody, sú vystavovaní násiliu ozbrojených osadníkov a izraelských vojakov, ich deti sú väznené a mučené, dospelých držia v detenčných väzbách, žijú oddelení segregačným múrom, odoberajú im právo na pobyt a možnosť zlučovania rodín, bránia im v návšteve posvätných miest a v slobodnom vyznávaní ich viery a názorov. Pásmo Gazy je zovreté v nelegálnej blokáde, a teda je podľa haagskych konvencií okupované. Izraelská armáda pravidelne bombarduje a vraždí tisíce civilistov vrátane ohromujúceho počtu detí, pričom obyvateľstvo Gazy je vystavené zámernej blokáde na samej hranici prežitia. Len totálny ignorant môže popierať, že Palestínčania majú právo na slobodu, spravodlivosť, rovnosť, dôstojné zaobchádzanie a v neposlednom rade mier.

Viem, na to isté majú právo aj Izraelčania, ktorých každodenný strach o bezpečnosť je pochopiteľný a legitímny. Lenže na to všetko je veľmi jednoduché riešenie: vráťte Palestínčanom ich práva, slobodu a nezávislosť! Iná cesta k bezpečnosti a mieru nie je. Západ si však pred tým dlhodobo zakrýva oči a falošne obracia vzťah agresor – obranca naopak. Ale na toto pokrytectvo sme si už zvykli. Americké impérium sa obáva terorizmu, ale vyzbrojilo teroristov v Líbyi a Sýrii. Obávajú sa vzrastajúceho neonacizmu, ale vyzbrojili neonacistov na Ukrajine. Vyčítajú Číne útlak Ujgurov, ale sami odvliekli popredných ujgurských separatistov do väznice Guantánamo. Pretože impériá nemajú žiadne hodnoty, majú iba záujmy.

Svet je šokovaný razanciou dnešných útokov. To, čo sa podarilo Hamasu, je do určitej miery druhá „jomkipurská vojna“, od ktorej vypuknutia uplynulo práve včera 50 rokov. Ale pre znalcov to až také prekvapujúce nebolo. Izraelská armáda opakovane varovala premiéra Netanjahua pred možným útokom Hamasu. Ten generálom odkázal, že sú „blbí protestujúci ľavičiari“ a nič neurobil. Izraelská spoločnosť je rozdelená, vláda nekompetentná, demokracia ohrozená – a nepriatelia Izraela to dobre vedia. Odpovedať brachiálnym násilím je však slepá ulička. Svet by Izraelu oveľa viac pomohol, keby ho tlačil do dodržiavania medzinárodných noriem. Na mier a slobodu majú totiž nárok všetci.Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. ĎakujemeDiscover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *