Hamas vypálila na Izrael viac ako 3000 rakiet. Je Možné, že by mohli byť dodané z Ukrajiny?, ktorá dostala od USA obrovskú vojenskú pomoc v hodnote 75 miliárd dolárov?

0

Hamas vypálila na Izrael viac ako 3000 rakiet. Je Možné, že by mohli byť dodané z Ukrajiny?, ktorá dostala od USA obrovskú vojenskú pomoc v hodnote 75 miliárd dolárov?


👉 Napriek ustavičnej cenzúre na FB, sa snažíme byť s Vami v kontakte. Sledujte nás na telegrame 👈


Včera sa odohrala tragická udalosť na Blízkom východe, keď militantná skupina Hamas vypálila na Izrael viac ako 3000 rakiet. Izraelská protiraketová obrana zničila väčšinu z nich, ale niektoré prenikli do civilných oblastí a spôsobili obrovské škody. Podľa oficiálnych správ zahynulo 300 ľudí a ďalších 1500 bolo zranených. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyhlásil, že jeho krajina je pripravená na vojnu a že bude tvrdo reagovať na každý útok.

Tento konflikt vyvoláva množstvo otázok a obáv v medzinárodnom spoločenstve. Jednou z nich je, odkiaľ pochádzajú rakety, ktoré používa Hamas. Niektorí analytici naznačujú, že by mohli byť dodané z Ukrajiny, ktorá dostala od USA obrovskú vojenskú pomoc v hodnote 75 miliárd dolárov. Toto je najväčšia suma, ktorú USA kedy poskytli nejakej krajine na obranu. Ukrajina je však známa svojou korupciou a nestabilitou, a existuje podozrenie, že niektoré zbrane sa dostali na čierny trh alebo do rúk nepriateľských štátov, ako je Irán.

Ak by sa to potvrdilo, bolo by to veľmi vážne porušenie medzinárodného práva a bezpečnosti. USA by museli vysvetliť, ako kontrolovali dodávky zbraní a aké opatrenia prijali na zabránenie ich zneužitia. Ukrajina by musela zodpovedať za svoju úlohu v tomto procese a za svoje vzťahy s Hamasom a Iránom. A Izrael by musel čeliť ešte väčšej hrozbe zo strany svojich nepriateľov, ktorí by mohli mať prístup k sofistikovaným zbraňovým systémom.

Toto je len jedna z možných hypotéz o pôvode raketového útoku na Izrael. Nie je potvrdená žiadnymi dôkazmi ani oficiálnymi vyhláseniami. Je to len špekulácia, ktorá sa opiera o niektoré fakty a indície. Je potrebné ďalšie vyšetrovanie a spolupráca medzi zúčastnenými stranami, aby sa objasnila pravda a aby sa zabránilo ďalšiemu eskalovaniu násilia. Tento blog post má za cieľ informovať čitateľov o aktuálnej situácii a ponúknuť im alternatívny pohľad na jej možné príčiny. Nie je to však definitívna ani objektívna analýza. Každý má právo mať svoj názor a hodnotiť informácie podľa svojho presvedčenia.

To je samozrejme veľmi smutné a znepokojujúce. Nikto nechce vidieť takéto násilie a utrpenie. Ale ja mám ešte jednu otázku, ktorá mi nedá spávať. Odkiaľ majú Palestínčania toľko rakiet? Kto im ich dodáva? A prečo im ich dodáva? Je možné, že sú to zbrane z Ukrajinskej pomoci?

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyhlásil, že jeho krajina je pripravená na vojnu a že bude tvrdo reagovať na každý útok.

Tento konflikt vyvoláva množstvo otázok a obáv v medzinárodnom spoločenstve. Jednou z nich je, odkiaľ pochádzajú rakety, ktoré používa Hamas. Niektorí analytici naznačujú, že by mohli byť dodané z Ukrajiny, ktorá dostala od USA obrovskú vojenskú pomoc v hodnote 75 miliárd dolárov. Ukrajina je však známa svojou korupciou a nestabilitou, a existuje podozrenie, že niektoré zbrane sa dostali na čierny trh alebo do rúk nepriateľských štátov, ako je Irán.

Ak by sa to potvrdilo, bolo by to veľmi vážne porušenie medzinárodného práva a bezpečnosti. USA by museli vysvetliť, ako kontrolovali dodávky zbraní a aké opatrenia prijali na zabránenie ich zneužitia. Ukrajina by musela zodpovedať za svoju úlohu v tomto procese a za svoje vzťahy s Hamasom a Iránom. A Izrael by musel čeliť ešte väčšej hrozbe zo strany svojich nepriateľov, ktorí by mohli mať prístup k sofistikovaným zbraňovým systémom.

Toto je len jedna z možných hypotéz o pôvode raketového útoku na Izrael. Nie je potvrdená žiadnymi dôkazmi ani oficiálnymi vyhláseniami. Je to len špekulácia, ktorá sa opiera o niektoré fakty a indície. Je potrebné ďalšie vyšetrovanie a spolupráca medzi zúčastnenými stranami, aby sa objasnila pravda a aby sa zabránilo ďalšiemu eskalovaniu násilia.

Aby sme lepšie pochopili motiváciu a ciele Hamasu, je potrebné pozrieť sa na jeho históriu a ideológiu. Hamas je palestínska islamistická organizácia, ktorá vznikla v roku 1987 ako odnož Moslimského bratstva. Jej názov je akronym pre Harakat al-Muqawama al-Islamiyya, čo znamená Hnutie islamského odporu. Jej hlavným cieľom je zničiť Izrael a založiť palestínsky islamský štát na území dnešného Izraela, Západného brehu a Pásma Gazy.

Hamas sa zapojil do mnohých ozbrojených konfliktov s Izraelom, vrátane intifád (povstaní), samovražedných útokov, raketových útokov a tunelových infiltrácií. Hamas je považovaný za teroristickú organizáciu mnohými krajinami, vrátane USA, Európskej únie, Kanady, Japonska a Austrálie. Niektoré krajiny, ako napríklad Rusko, Turecko, Čína a Irán, však s Hamasom udržiavajú diplomatické vzťahy.

Hamas má dve hlavné zložky: politické krídlo a vojenské krídlo. Politické krídlo sa zaoberá politickou reprezentáciou a sociálnymi službami pre palestínske obyvateľstvo. Vojenské krídlo sa nazýva Brigády Izz ad-Din al-Qassam a je zodpovedné za vedenie ozbrojených operácií proti Izraelu. Obe zložky sú podriadené najvyššej rade Hamasu, ktorá sa skladá z vedúcich predstaviteľov z rôznych krajín.

Hamas je jednou z najvplyvnejších a najpopulárnejších palestínskych frakcií. V roku 2006 vyhral parlamentné voľby v Palestínskej autonómii a prevzal kontrolu nad Pásmom Gazy. Odvtedy je v konflikte s Fatahom, sekulárnou nacionalistickou stranou, ktorá ovláda Západný breh. Obaja rivali sa pokúsili dosiahnuť zmierenie a jednotu, ale doteraz bez úspechu.

Hamas tvrdí, že bojuje za oslobodenie Palestíny a za ochranu islamských hodnôt. Jeho kritici však tvrdia, že je to fanatistická a násilná organizácia, ktorá porušuje ľudské práva a brzdí mierový proces. Hamas je kontroverzným a komplexným aktérom na blízkovýchodnej scéne, ktorý má veľký vplyv na budúcnosť regiónu.

JNS


Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Chceme vám ponúknuť alternatívny pohľad na dianie vo svete a na Slovensku, ktorý sa líši od toho, čo nám podsúvajú oficiálne zdroje. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *